Edward Kubalski, Niemcy w Krakowie

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 28063
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Edward Kubalski, Niemcy w Krakowie

Postautor: Karolina Kot » czwartek 25 kwie 2019, 10:48

Dziennik Edwarda Kubalskiego, wydany przez wydawnictwo Austeria, otrzymałam w prezencie od mojego Taty.

Od wybuchu wojny, przez całą okupację hitlerowską Kubalski prowadził dziennik, który jest nie tylko szczególnie cennym źródłem historycznym, lecz zarazem pasjonującym zapisem tego najbardziej tragicznego okresu współczesnej historii Polski. Autor dzienników w sposób rzeczowy i wnikliwy przedstawia życie codzienne stolicy Generalnej Guberni, wzmagający się terror okupanta oraz zmieniające się nastroje polskiego społeczeństwa. Dzienniki pisane na bieżąco, żywą, bogatą prozą, są jednym z najciekawszych i najbardziej wartościowych przekazów okupacyjnych tego typu.


Opisy robią wrażenie, zwłaszcza, gdy się je zestawi z Kroniką zamordowanego świata Katarzyny Zimmerer.
Pozwalają się zanurzyć w tamtą wojenną rzeczywistość.
Dzięki temu łatwiej można poczuć, jak strasznie i ciężko było w czasach okupacji. Niełatwo jest zrozumieć tamte dramaty, siedząc dziś wygodnie na kanapie przed telewizorem.
Załączniki
Niemcy w Krakowie (1).JPG
Niemcy w Krakowie (1).JPG (45.35 KiB) Przejrzano 3216 razy
Niemcy w Krakowie (2).JPG
Niemcy w Krakowie (2).JPG (98.92 KiB) Przejrzano 3216 razy
Niemcy w Krakowie (3).JPG
Niemcy w Krakowie (3).JPG (89.98 KiB) Przejrzano 3216 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości