Pierwsi powojenni osiedleńcy gminy Ziębice

Książki polecane przez naszych Użytkowników
Posty: 28063
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Pierwsi powojenni osiedleńcy gminy Ziębice

Postautor: Karolina Kot » piątek 02 lut 2024, 00:28

"Pierwsi powojenni osiedleńcy gminy Ziębice" to książka autorstwa pani Janiny Lacel, wydana jesienią 2022 roku.
Udało mi się ją kupić kilka dni temu w ziębickiej księgarni, gdzie była jedyną dostępną pozycją, związaną z regionem (trochę szkoda). Spodziewałam się w niej znaleźć wspomnienia najstarszych mieszkańców gminy. Nie pomyliłam się.
Całość czyta się świetnie, bardzo to wszystko wciąga, zwłaszcza, że twarze niektórych bohaterów są znajome.

Niemal sto przeprowadzonych wywiadów, setki przebytych kilometrów, blisko pięć lat gromadzenia i opracowywania materiałów źródłowych...
Tak w WIELKIM skrócie można podsumować pracę Janiny Lacel nad książką "Pierwsi powojenni osiedleńcy gminy Ziębice", która miała swoją premierę w minioną niedzielę (6 października 2022) w Ziębickim Centrum Kultury.

Publikacja przybliża losy mieszkańców gminy Ziębice, którzy po drugiej wojnie światowej przybyli na jej teren w poszukiwaniu lepszego jutra.

Źródło

Pozycja od razu przypomniała mi inną, równie rewelacyjną książkę "Wszystko jest, tylko ludzi nie ma", odnoszącą się do pionierów z okolic Prudnika.
Bardzo żałuję, że zazwyczaj brakuje mi czasu i cierpliwości, by porozmawiać ze starszymi ludźmi w sposób, w jaki chciałabym to zrobić. Tak, jak to zrobiła Autorka.
Jest to tym bardziej ważne, że większości bohaterów książki niestety nie ma już wśród żywych. Pani Janina wykonała swoje dzieło dosłownie w ostatnim możliwym momencie i za to - czapki z głów.
Zbiór zawarty w książce jest bezcenny.
Załączniki
Książka (1).jpg
Książka (1).jpg (89.21 KiB) Przejrzano 830 razy
Książka (3).jpg
Książka (3).jpg (109.57 KiB) Przejrzano 830 razy
Książka (2).jpg
Książka (2).jpg (91.59 KiB) Przejrzano 830 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Z biblioteki Strażników Czasu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość