Lokatorzy obiektów zabytkowych

W dziale tym znajdują się opisy, zdjęcia oraz reportaże z wypraw i wycieczek
Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Lokatorzy obiektów zabytkowych

Postautor: Maras Starszy » piątek 19 mar 2021, 23:52

Lokatorzy obiektów zabytkowych

Często spotykam ich na swojej drodze. Siedzą gdzieś w krzakach w piwnicach.... sykiem lub prychnięciem wyrażają dezaprobatę gdy wchodzę na ich teren zakłócając spokój. Niekiedy zaś sami narzucają swoje towarzystwo i prowadzą niczym rasowy przewodnik i to w miejsca dość dziwne....psy i koty na szlaku. A najgorsze są pożegnania.

1. Chróstnik - klatka śrubowa prowadząca do renesansowych piwnic pałacu.jpg
1. Chróstnik - klatka śrubowa prowadząca do renesansowych piwnic pałacu.jpg (77.44 KiB) Przejrzano 4814 razy


2. Stoszów - dwór (zamek wodny).JPG
2. Stoszów - dwór (zamek wodny).JPG (142.29 KiB) Przejrzano 4814 razy


3. Ołdrzychowice Kłodzkie - wieża rycerska.JPG
3. Ołdrzychowice Kłodzkie - wieża rycerska.JPG (147.29 KiB) Przejrzano 4814 razy


----------

Pałac w Skale (lwówecki).JPG
Pałac w Skale (lwówecki).JPG (146.18 KiB) Przejrzano 4777 razy


Tak naprawdę to ciężko się było nam rozstać po całym dniu spędzonym razem w Skale. I ciągle machał ogonem : ))

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Jagielno - Lokatorzy obiektów zabytkowych

Postautor: Maras Starszy » środa 24 mar 2021, 23:25

Kiedy chodziłem po ruinach pałacu w Jagielnie ciągle miałem wrażenie, że ktoś mnie obserwuje. A przecież nikt ze mną na teren posiadłości nie wchodził, ogrodzenie wokół pałacu nie do sforsowania, brama zamykana na trzy spusty, teren dozorowany, klucze przywieziono mi od właściciela.
Po jakimś czasie gdy wyszedłem „na powierzchnię” z głębokości ruin, zobaczyłem w końcu tych obserwatorów. I od razu zacząłem tworzyć nowe nazwy dla tych zwierzaków, bo przecież to nie mogły być zwykłe Kozy Pospolite (Communis Capra). Być może ta nowa odmiana prezentowanych zwierząt to unikatowy dolnośląski gatunek, który wyewoluował na ruinach zamków, dworów i pałaców. Tak więc do wielkiej księgi zwierząt można wpisać Kozy Murówki , Kozy Pałacówki albo nawet Kozy Ruinówki.

Jagielno - ruiny pałacu 1.JPG
Jagielno - ruiny pałacu 1.JPG (145.85 KiB) Przejrzano 4706 razy


Jagielno - ruiny pałacu 2.JPG
Jagielno - ruiny pałacu 2.JPG (133.59 KiB) Przejrzano 4706 razy


Jagielno - ruiny pałacu 3.JPG
Jagielno - ruiny pałacu 3.JPG (142.69 KiB) Przejrzano 4706 razy


Na zdjęciu trzecim, jedna z kóz (ta po prawej, skryta w liściastych gałęziach) praktycznie chodziła po pionowych ścianach.



Jagielno - ruiny pałacu 4.JPG
Jagielno - ruiny pałacu 4.JPG (133.99 KiB) Przejrzano 4706 razy



Ale największa zagadką było to jak one się wdrapywały na te wszystkie gzymsy, szczyty ścian, pourywane schody i wiszące nieomal w powietrzu inne elementy architektoniczne tego zrujnowanego pałacu.

Posty: 27952
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Lokatorzy obiektów zabytkowych

Postautor: Karolina Kot » środa 24 mar 2021, 23:31

Pan Maras to ma szczęście.
Ze mną zazwyczaj nie jest tak różowo.
Już tyle razy natknęłam się na "milczących" lokatorów zabytkowych obiektów, że od pewnego czasu wcale nie włażę do środka ruin, bunkrów i starych domów, bo się po prostu boję.

Idzie sobie człowiek spokojnie po starym młynie i spotyka takie coś:
Załączniki
Psisko - strażnik młyna.JPG
Psisko - strażnik młyna.JPG (77.85 KiB) Przejrzano 4703 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Lokatorzy obiektów zabytkowych

Postautor: Maras Starszy » środa 24 mar 2021, 23:42

Bardzo smutne i szokujące zdjęcie .... jestem totalnym psiarzem i gdyby nie odrobina samokontroli skończyłbym podobnie jak Violetta Villas. Zresztą wszystkimi zwierzętami należy się opiekować bo ludzie powoli pozbawiają ich jakiejkolwiek przestrzeni... bo jak to mówił Lis do Małego Księcia : " jak mnie już oswoiłeś to się musisz mną już opiekować".

Posty: 2956
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Lokatorzy obiektów zabytkowych

Postautor: buba » wtorek 06 kwie 2021, 11:45

Zwierzyna odżywiająca sie wśrod starych kamieniczek chorwackiego miasteczka Kistanje

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Posty: 2956
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Lokatorzy obiektów zabytkowych

Postautor: buba » piątek 09 kwie 2021, 15:14

Wzgórza Strzelinskie, Nowina

Obrazek

Przeworno

Obrazek

Posty: 276
Rejestracja: środa 13 sty 2021, 21:48

Re: Lokatorzy obiektów zabytkowych

Postautor: Maras Starszy » sobota 10 kwie 2021, 22:37

Fantastyczne (!) ujęcie tej ciekawskiej kozy (brązowa zaglądająca do aparatu) z miejscowości Kistanje.
Nadaje się na zdjęcie roku : )


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pamiętnik Włóczykija”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości