Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

W dziale tym znajdują się opisy, zdjęcia oraz reportaże z wypraw i wycieczek
Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: buba » poniedziałek 15 lut 2016, 21:26

Juz od jakiegos czasu zainteresowaly mnie jaskinie kolo Ołdrzyszowic Klodzkich. Udalo sie namierzyc informacje ze moze ich tam byc sztuk cztery: Jaskinia z Otoczami (Otoczakami?), Przy Torach, W Leju oraz czwarta chyba nienazwana, miejscowy wspominal cos o jaskini w kamieniolomie przy kapliczce, ale sam tam nie byl tylko jego kuzyn. Do dwoch pierwszych mozna wykopac w necie informacje jak dojsc.

Na poczatek postanawiamy poszukac tej “Przy Torach”. Ruszamy spod stacyjki droga o zmiennej nawierzchni.

Obrazek
Obrazek


W blizszej i dalszej odleglosci przewijaja sie rozne stare zabudowania

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podazamy wzdluz toru, poczatkowo sciezka a potem samym nasypem

Obrazek
Obrazek

i polami ktore zwykle sa plowe ale niektore podejrzanie zielenieja.

Obrazek
Obrazek

Mija nas dwukrotnie mila lokomotywka ale nie chce sie zatrzymac na stopa ;)

Obrazek
Obrazek

W miejscu gdzie tory wlaza w las i miedzy skaly powinna byc jaskinia. I faktycznie jest jakas dziura przypominajac lisia nore.

Obrazek
Obrazek

Jak sie do niej wlezie to glowa troche wystaje a nogi sa juz prawie przy koncu. Czy to ta ktorej szukamy? nie za mala? szlag wie… ale innej w najblizszej okolicy nie znalezlismy.

Obrazek
Obrazek

Gdy sobie wracamy gdzies na gorce nad miejscowoscia mignela nam kapliczka. To pewnie ta przy ktorej jest kamieniolom i kolejna jaskinia? No to sobie tam pelzniemy. Wylazimy na jakas bezimienna gorke z krzyzem i dogodnym miejscem ognisko-biwakowym. Widoki tez sympatyczne wsrod szumiacych plowych traw. Po niebie przewalaja sie czarne chmury.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mila kapliczka na rozdrozu.

Obrazek
Obrazek

I wpadlismy tu na czarny szlak.. wiec to nie ta kapliczka ktorej szukamy.. Tamta jest gdzies blizej stacyjki.

Zaczyna popadywac jakims sniego-deszczem wiec nie szukamy dalej. Lokomotywka tez wraca ciagnac duzo wagonow.

Obrazek

Zapewne jeszcze tu wrocimy, moze znajdziemy kolejne jaskinie albo cos zgola innego ale tez ciekawego :P

A na przeleczy Wilczej zjadamy leczo klnac trochu na budowniczych tej baaardzo zacisznej wiatki.
Obrazek

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: Karolina Kot » niedziela 16 kwie 2023, 23:19

Mnie udało się znaleźć dwie różne dziury.
Pierwsza to ta już przez Ciebie opisana, niewielka pieczara obok torów - stąd podejrzewam, że jest to Jaskinia przy Torach.

Jaskinia przy torach (1).jpg
Jaskinia przy torach (1).jpg (134.88 KiB) Przejrzano 1512 razy
Jaskinia przy torach (2).jpg
Jaskinia przy torach (2).jpg (60.83 KiB) Przejrzano 1512 razy


Druga znajduje się tuż nad rzeką, poniżej torowiska, nieopodal zapomnianej Kapliczki Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Oj, bardzo się do wszystkich z tych wspomożycieli gorąco modliłam, żeby udało mi się w jednym kawałku wrócić do Archimedesa.
Za wyprawę do tej drugiej groty, czyli - jak domniemuję - Jaskini z Otoczami (znanej także jako Jaskinia pod Torami) należy mi się co najmniej nominacja do Nagrody Darwina.

Jaskinia z otoczami  (1).jpg
Jaskinia z otoczami (1).jpg (144.95 KiB) Przejrzano 1512 razy
Jaskinia z otoczami  (2).jpg
Jaskinia z otoczami (2).jpg (90.23 KiB) Przejrzano 1512 razy


Jaskinie obiecuję opisać w osobnych wątkach.
Żeby wleźć do którejkolwiek z nich muszę jednak poważnie zabrać się za siebie i zmienić dietę. :mrgreen:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: buba » wtorek 18 kwie 2023, 18:04

Oj, bardzo się do wszystkich z tych wspomożycieli gorąco modliłam, żeby udało mi się w jednym kawałku wrócić do Archimedesa


A czemu były wątpliwosci czy wrócisz? Utknęłas w jaskini?? Bo niedzwiedzi czy wilkow czyhających na turystow chyba raczej nie ma w tych okolicach?

Skadinad tez ciekawe "wezwanie" tej kapliczki. Kto kogo do czego wspomagał?

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: Karolina Kot » wtorek 18 kwie 2023, 18:22

Bo tam dojścia nie ma! To znaczy jest furtka, ale z prywatnej posesji. A że ja jestem kompletny dzikus i przy niedzieli nie lubię ludzi niepokoić, więc kombinowałam, kombinowałam, aż wykombinowałam.

Teoretycznie da się dojść brzegiem, ale akurat tamtego dnia wylała Biała Lądecka. Skarpa okazała się być tak stroma i śliska, że można było co najwyżej z niej zjechać do wspomnianej Białej, która 15 metrów dalej posiadała jaz, przez który przelewała się wzburzona woda. Nie wiem, czy wytrawny pływak potrafiłby się uwolnić z takiej topieli, a ja pływać to tak słabiuuutko.
A na dobitkę z rzeczonej skarpy zsunęły się do rzeki składowane wyżej kłody drewna, pozostając w stanie metastabilnym i tarasując przejście. Miałam więc do wyboru: utopić się w rzece, zostać zgnieciona między kłodami albo spaść ze skarpy i złamać kark.

Sami widzicie, że mi z tych 14 osób tylko tak w zasadzie Jerzy, Małgorzata i Idzi nie za bardzo się przydawali. :D
Święci Wspomożyciele:

Krzysztof – patron nagłej śmierci, przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus
Katarzyna z Aleksandrii – patronka od bólu gardła i głowy, atrybut: koło
Barbara – pomocna w godzinie śmierci i utrapienia, atrybut: wieża
Jerzy – patron rycerzy, chroniący zwierzęta przed chorobami, atrybut: smok
Błażej – patron od nagłej śmierci i bólu gardła, atrybut: skrzyżowane świece
Cyriak – chroniący od opętania, atrybut: diabeł
Małgorzata z Antiochii Pizydyjskiej – chroniąca od bólów porodowych, atrybut: smok na łańcuchu
Dionizy – chroniący od bólów głowy, atrybut: ucięta głowa
Wit – od chorych na epilepsję, atrybut: kogut, kocioł
Idzi – patron trudnej spowiedzi, atrybut: łania
Pantaleon – chroniący od strasznych chorób, atrybut: gwoździe lub ręce przybite gwoździami do głowy
Achacy – patron od chorób, atrybut: korona cierniowa albo krzyż
Eustachy – patron rycerzy i ludzi w potrzebie, atrybut: jeleń
Erazm – patron ludzi doznających wielkich bólów fizycznych, atrybut: powój
- Wikipedia
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: buba » wtorek 18 kwie 2023, 19:23

Teoretycznie da się dojść brzegiem, ale akurat tamtego dnia wylała Biała Lądecka. Skarpa okazała się być tak stroma i śliska, że można było co najwyżej z niej zjechać do wspomnianej Białej, która 15 metrów dalej posiadała jaz, przez który przelewała się wzburzona woda. Nie wiem, czy wytrawny pływak potrafiłby się uwolnić z takiej topieli, a ja pływać to tak słabiuuutko.
A na dobitkę z rzeczonej skarpy zsunęły się do rzeki składowane wyżej kłody drewna, pozostając w stanie metastabilnym i tarasując przejście. Miałam więc do wyboru: utopić się w rzece, zostać zgnieciona między kłodami albo spaść ze skarpy i złamać kark.


Ojojojoj! To faktycznie trasa z przygodami! :shock: :shock: Rozumiem ze nie robilas zdjec skarpy, kłod drewna i kipieli na dole?

A co z tych trzech rzeczy wybralas? Podejrzewam ze kłody ;)


A w tej kapliczce to sa jakies obrazki tych 14 swietych? Ciekawe by bylo jakby byly namalowane wszystkie te atrybuty naraz - te smoki na łancuchu,diabły i ręce przybite do glowy!

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: Karolina Kot » wtorek 18 kwie 2023, 22:11

Kapliczka Cię niestety zawiedzie. Wygląda tak :arrow: Link.

Oczywiście, że wybrałam kłody!
Zdjęcia nie oddają pełnej skali atrakcji. :D
Załączniki
Jak w Super Mario Bros (1).jpg
Jak w Super Mario Bros (1).jpg (110.25 KiB) Przejrzano 1415 razy
Jak w Super Mario Bros (2).jpg
Jak w Super Mario Bros (2).jpg (144.2 KiB) Przejrzano 1415 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Poszukiwania jaskin kolo Ołdrzychowic

Postautor: buba » piątek 21 kwie 2023, 11:04

Fajna kapliczka! Taka wmontowana we wzgórze! :) A kłody i wezbrana rzeka robią wrażenie! Dobrze, ze sie na ciebie nie zwalily!


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pamiętnik Włóczykija”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości