Radomsko - Kapliczka Napoleońska

Posty: 18939
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Radomsko - Kapliczka Napoleońska

Postautor: Karolina Kot » środa 20 mar 2019, 07:53

W Radomsku, przy ulicy Adama Mickiewicza, na łuku ulicy, znajduje się murowana kapliczka słupowa w formie "Latarni Umarłych" Pochodzi prawdopodobnie z roku 1913.
Upamiętnia ona miejsce pochówku żołnierzy z armii Napoleona. Miał tu spocząć cały szwadron wojaków, poległych lub zmarłych w czasie wielkiego odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy.

- Pamiętam, jak ludzie opowiadali, że pod jej fundamentami leży skarb zakopany przez francuskich żołnierzy. Podobno wielu ludzi tam kopało, ale nikomu do dzisiaj nie udało się go znaleźć - mówi Imieniński.

Jak się okazuje, każda legenda nosi w sobie jakieś ziarnko prawdy. Gdy w 1936 roku budowano drogę z Piotrkowa Trybunalskiego do Częstochowy, władze zarządziły, aby wszystkie dochodzące do niej drogi, zostały uporządkowane pod względem kanalizacyjnym. Zaczęły się więc wykopy, w trakcie których robotnicy tuż obok kapliczki natknęli się na masowy grób.

- W miejscu tym znaleziono mnóstwo czaszek i kości. Początkowo nikt nie wiedział, do kogo one należą, ale w końcu udało się natrafić na pewien ślad - opowiada Wiesław Leśniewski, historyk amator z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

W ziemi znaleziono złotą monetę tzw. napoleona z 1811 roku. O ekspertyzę zwrócono się więc do francuskiego badacza z Sorbony. - Okazało się, że pod kapliczką znaleziono szczątki 100-osobowego francuskiego szwadronu. Razem z ludźmi pogrzebane były konie.

W rezultacie ustalono, że Radomsko znajdowało się na szlaku powrotu Francuzów z wyprawy napoleońskiej z Moskwy. - Gdzieś w okolicach naszego miasta najprawdopodobniej musieli dopaść ich Rosjanie.


Swoją drogą figury w okienkach kapliczki wyglądają przerażająco, jak z jakiegoś koszmaru.
Klimat niesamowity, całe szczęście, że nasza wizyta wypadła za dnia. Tym bardziej, że legenda miejska donosi, iż w pobliżu kapliczki straszy.
Źródło: lodzkie.naszemiasto.pl
Lokalizacja
Załączniki
Kapliczka (1).JPG
Kapliczka (1).JPG (59.53 KiB) Przejrzano 701 razy
Kapliczka (6).JPG
Kapliczka (6).JPG (56.34 KiB) Przejrzano 701 razy
Kapliczka (8).JPG
Kapliczka (8).JPG (103.51 KiB) Przejrzano 701 razy
Kapliczka (7).JPG
Kapliczka (7).JPG (128.77 KiB) Przejrzano 701 razy
Kapliczka (5).JPG
Kapliczka (5).JPG (34.83 KiB) Przejrzano 701 razy
Kapliczka (4).JPG
Kapliczka (4).JPG (47.9 KiB) Przejrzano 701 razy
Kapliczka (3).JPG
Kapliczka (3).JPG (49.88 KiB) Przejrzano 701 razy
Kapliczka (2).JPG
Kapliczka (2).JPG (49.44 KiB) Przejrzano 701 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zabytkowe kapliczki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość