Sieroszów - zapomniana kapliczka

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sieroszów - zapomniana kapliczka

Postautor: Karolina Kot » czwartek 06 sie 2020, 06:44

We wsi Sieroszów (Seitendorf), położonej w gminie Ząbkowice Śląskie, za zabudowaniami, pomiędzy zabytkowym kościołem pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, a cmentarzem parafialnym, natkniemy się na opuszczoną kapliczkę.
Murowany z cegły i kamienia obiekt, zaopatrzony w półkolistą wnękę w której niegdyś znajdowała się niezachowana do dziś figura, pochodzi najpewniej z XIX wieku.
Niegdyś w jego sąsiedztwie biegła polna droga, łącząca kościół z cmentarzem. Dziś nie ma po niej już śladu, ale jej wspomnieniem jest drewniana furta, umiejscowiona w murze otaczającym zabytkową świątynię.

Opuszczona kapliczka, pozbawiona traktu komunikacyjnego, z czasem popadła w całkowite zapomnienie i przestała być obiektem otaczanym religijnym kultem.
Wypatrzyłam ją przypadkowo, jadąc zimą przez Sieroszów.
Może warto przywrócić pamięć o tym ciekawym miejscu? Zwłaszcza, że podobnych obiektów było w okolicy więcej.
Ale o tym niebawem.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2020 roku.
Załączniki
Kapliczka na starej mapie.jpg
Kapliczka na starej mapie.jpg (55.56 KiB) Przejrzano 2010 razy
Zapomniana kapliczka (3).jpg
Zapomniana kapliczka (3).jpg (76.06 KiB) Przejrzano 2010 razy
Zapomniana kapliczka (1).jpg
Zapomniana kapliczka (1).jpg (88.14 KiB) Przejrzano 2010 razy
Zapomniana kapliczka (4).jpg
Zapomniana kapliczka (4).jpg (102.22 KiB) Przejrzano 2010 razy
Zapomniana kapliczka (2).jpg
Zapomniana kapliczka (2).jpg (89 KiB) Przejrzano 2010 razy
Zapomniana kapliczka (5).jpg
Zapomniana kapliczka (5).jpg (94.33 KiB) Przejrzano 2010 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości