Chełmiec - grodzisko

Posty: 28358
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Chełmiec - grodzisko

Postautor: Karolina Kot » piątek 10 kwie 2015, 17:49

Chełmiec to wieś położona nad Dunajcem, w gminie o tej samej nazwie, w powiecie nowosądeckim.
Na górującym ponad miejscowością wzniesieniu, zwanym Górą Chełmową, na wysuniętym w kierunku wschodnim cyplu, z trzech stron otoczonym urwiskami, znajdują się pozostałości dużej, dość dobrze zachowanej warowni średniowiecznej.
Mimo iż elementy jej systemu obronnego przetrwały do naszych czasów w zadowalającym stanie, pełna ocena obiektu jest jednak mocno utrudniona: grodzisko w całości porośnięte jest lasem i gęsto pokryte krzakami.
Czuję się w obowiązku zaznaczyć, iż turyści nie mający na co dzień doświadczeń z tego typu budowlami obronnymi mogą być szczerze zawiedzeni wizytą w tym miejscu, gdyż w "zielonych" porach roku potrzeba trochę doświadczenia, by w całości ocenić piękno chełmieckiego grodziska.
Pisząc te słowa mam także w zamyśle chęć wytłumaczenia się z niezbyt dobrej jakości zdjęć, umieszczonych poniżej. Pozwoliłam sobie na nich pozaznaczać to i owo, dla większej czytelności (doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że i tak wszystko wygląda jak kłębowisko zielonego z domalowanymi czerwonymi kreskami).

System obronny grodu składał się z właściwego majdanu, zajmującego plateau cypla i otoczonego podwójną linią wałów (w trakcie prac wykopaliskowych okazało się, że był i trzeci wał, niewidoczny zupełnie na powierzchni), oraz z dwóch podgrodzi (tyle mi się ich naliczyło), zlokalizowanych wyżej na stoku i chronionych solidnymi wałami zaporowymi.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku na grodzisku prowadzono badania archeologiczne, w trakcie których odkryto warstwę kulturową, pozwalającą na stwierdzenie, iż obiekt był użytkowany w dwóch fazach: w okresie plemiennym (IX-X wiek) oraz wczesnopiastowskim.
Co ciekawe - nie znaleziono śladów zabudowy wewnątrz grodziska, na samym majdanie. Czyżby miał on służyć jedynie za miejsce schronienia dla mieszkańców okolicznych osad?

Oto filmik przedstawiający Conana, przechodzącego przez II wał grodziska.
Źródło: "Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach" Juliusza Marszałka
Lokalizacja grodziska oraz widok na geoportalowym LIDARze.
Moje zdjęcia pochodzą z maja 2012 roku.
Załączniki
Widok ogólny cypla, na którym znajduje się grodzisko.jpg
Widok ogólny cypla, na którym znajduje się grodzisko.jpg (48.4 KiB) Przejrzano 4331 razy
Widok ogólny cypla, na którym znajduje się grodzisko - RYSUNEK.JPG
Widok ogólny cypla, na którym znajduje się grodzisko - RYSUNEK.JPG (47.16 KiB) Przejrzano 4331 razy
Trzeci, zewnętrzny wał zaporowy.jpg
Trzeci, zewnętrzny wał zaporowy.jpg (102.94 KiB) Przejrzano 4331 razy
Trzeci, zewnętrzny wał zaporowy - ZAZNACZENIE.JPG
Trzeci, zewnętrzny wał zaporowy - ZAZNACZENIE.JPG (103.59 KiB) Przejrzano 4331 razy
Trzeci wał zaporowy uszkodzony przez leśną drogę.jpg
Trzeci wał zaporowy uszkodzony przez leśną drogę.jpg (101.84 KiB) Przejrzano 4331 razy
Drugi wał zaporowy.jpg
Drugi wał zaporowy.jpg (109.72 KiB) Przejrzano 4331 razy
Drugi wał zaporowy - ZAZNACZENIE.JPG
Drugi wał zaporowy - ZAZNACZENIE.JPG (111.17 KiB) Przejrzano 4331 razy
Pierwszy wał zaporowy i właściwy gród z wałami.jpg
Pierwszy wał zaporowy i właściwy gród z wałami.jpg (104.61 KiB) Przejrzano 4331 razy
Pierwszy wał zaporowy i właściwy gród z wałami - OPISY.JPG
Pierwszy wał zaporowy i właściwy gród z wałami - OPISY.JPG (110.14 KiB) Przejrzano 4331 razy
Fosa między majdanem, a pierwszym wałem zaporowym.jpg
Fosa między majdanem, a pierwszym wałem zaporowym.jpg (110.92 KiB) Przejrzano 4331 razy
Widok z majdanu grodziska w kierunku podgrodzi - ZAZNACZENIE.JPG
Widok z majdanu grodziska w kierunku podgrodzi - ZAZNACZENIE.JPG (104.16 KiB) Przejrzano 4331 razy
Widok z majdanu grodziska w kierunku podgrodzi.jpg
Widok z majdanu grodziska w kierunku podgrodzi.jpg (99.19 KiB) Przejrzano 4331 razy
Powierzchnia majdanu jest niemal płaska.jpg
Powierzchnia majdanu jest niemal płaska.jpg (100.83 KiB) Przejrzano 4331 razy
Wały są nadal imponujące, aczkolwiek zarośnięte.jpg
Wały są nadal imponujące, aczkolwiek zarośnięte.jpg (96.09 KiB) Przejrzano 4331 razy
Wał oporowy II, w tle majdan grodziska - ZAZNACZENIE.JPG
Wał oporowy II, w tle majdan grodziska - ZAZNACZENIE.JPG (96.52 KiB) Przejrzano 4331 razy
Wał oporowy II, w tle majdan grodziska.jpg
Wał oporowy II, w tle majdan grodziska.jpg (94.28 KiB) Przejrzano 4331 razy
Fosa przed wałem oporowym III, czyli ta najbardziej zewnętrzna - KROPKI.JPG
Fosa przed wałem oporowym III, czyli ta najbardziej zewnętrzna - KROPKI.JPG (102.19 KiB) Przejrzano 4331 razy
Fosa przed wałem oporowym III, czyli ta najbardziej zewnętrzna.jpg
Fosa przed wałem oporowym III, czyli ta najbardziej zewnętrzna.jpg (102.45 KiB) Przejrzano 4331 razy
Bryłki polepy.jpg
Bryłki polepy.jpg (48.69 KiB) Przejrzano 4331 razy
Na zakręcie Białej Drogi.jpg
Na zakręcie Białej Drogi.jpg (87.18 KiB) Przejrzano 4331 razy
Grodzisko naniesione schematycznie.JPG
Grodzisko naniesione schematycznie.JPG (106.36 KiB) Przejrzano 4331 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości