Szyk - domniemane grodzisko zwane Zamczyskiem

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Szyk - domniemane grodzisko zwane Zamczyskiem

Postautor: Karolina Kot » piątek 10 kwie 2015, 21:51

Ponad plebanią, cmentarzem parafialnym i drewnianym kościołem, znajdującymi się w miejscowości Szyk (powiat limanowski, gmina Jodłownik) widnieje wzgórze o interesującej nazwie Zamczysko.
Na szczycie stożka miejscowa ludność wybudowała kapliczkę (tradycja głosi, że pochodzi ona z 1863 roku),
w której wnętrzu umieszczona została drewniana rzeźba pt: "Trzeci Upadek Chrystusa", symbolizującą trzy rozbiory Polski.
Niektórzy z archeologów widzą w tym miejscu relikty niewielkiego grodziska - strażnicy.
I chociaż całość wygląda interesująco i pobudza wyobraźnię, trochę trudno mi jest ostatecznie uwierzyć w "grodziskowatość" Zamczyska.
No bo i nie znalazłam żadnej fosy ani śladu wałów... Również w "krótkim przeglądzie powierzchniowym" nastąpiła totalna porażka.

Umocnienia mogły zostać zniwelowane przez orkę, a skorupki spłukane - to się rozumie.
Mimo wszystko wydaje mi się, że sam szczyt wzgórza, zwieńczony kapliczką, z dużym prawdopodobieństwem był jednak w jakimś celu "podrasowany ludzką ręką" i nadsypany na kształt kopca.
Podpowiedź znalazłam w przewodniku „Ziemia Krakowska”, napisanym przez Kazimierza Sosnowskiego.
Autor powołuje się w nim na krążące wśród mieszkańców Szyku podanie, według którego na Zamczysku, w podziemiach obecnej kapliczki, swój ukryty skład amunicji (a nawet mennicę!) mieli mieć Konfederaci Barscy.

Co interesujące- badania powierzchniowe, przeprowadzone przez Marię Cabalską w 1970 roku, także nie ujawniły żadnych zabytków i nie pozwoliły zweryfikować obiektu ostatecznie jako grodziska.
Zamczysko nad Szykiem pozostaje więc nadal obiektem tajemniczym - wielkim znakiem zapytania.

Źródło: Juliusz Marszałek: "Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach"
Lokalizacja
Załączniki
Widok spod kościoła w Szyku.JPG
Widok spod kościoła w Szyku.JPG (36.62 KiB) Przejrzano 8168 razy
Tam jest!.JPG
Tam jest!.JPG (57.5 KiB) Przejrzano 8168 razy
Kapliczka z pozoru nie wygląda na starą.JPG
Kapliczka z pozoru nie wygląda na starą.JPG (71.49 KiB) Przejrzano 8168 razy
Ale diabeł tkwi w szczegółach.JPG
Ale diabeł tkwi w szczegółach.JPG (63.29 KiB) Przejrzano 8168 razy
Trzeci Upadek.JPG
Trzeci Upadek.JPG (31.07 KiB) Przejrzano 8168 razy
Conan odruchowo z nosem przy ziemi.JPG
Conan odruchowo z nosem przy ziemi.JPG (78.26 KiB) Przejrzano 8168 razy
Zamczysko (1).JPG
Zamczysko (1).JPG (42.2 KiB) Przejrzano 8168 razy
Zamczysko.JPG
Zamczysko.JPG (47.43 KiB) Przejrzano 8168 razy
Zamczysko (3).JPG
Zamczysko (3).JPG (43.43 KiB) Przejrzano 8168 razy
Zamczysko (2).JPG
Zamczysko (2).JPG (48.51 KiB) Przejrzano 8168 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Szyk - domniemane grodzisko zwane Zamczyskiem

Postautor: Franek D. » niedziela 12 kwie 2015, 11:08

Gdy tam byłem w styczniu 2012 r. zachwycony usytuowaniem kapliczki - wysoko ponad wsią i jej drewnianym kościołem - wyobraziłem sobie jak mogło być tu wcześniej.
W średniowieczu dol. Tarnawki prowadził jeden z traktów węgierskich. Była to najkrótsza z dróg, łącząca Kraków z Koszycami. W terenach górskich szlak karawan kupieckich strzegły strażnice. Ich usytuowanie na wzniesieniach ponad doliną, pozwalało kontaktować się wzrokowo z sąsiednimi gródkami.
Podczas konfederacji barskiej, po zajęciu przez Austriaków Spiszu, historycznym szlakiem przemieszczały się ku Lanckoronie oddziały konfederatów. Wtedy też miejsce po średniowiecznej strażnicy, mogło zostać przekształcone na konfederacką Redutę. W czasach rozbiorów, na nadsypanym pagórku postawiono plebańską kapliczkę.
Załączniki
Szyk - fot. 1.JPG
Szyk - fot. 1.JPG (53.1 KiB) Przejrzano 8159 razy
Szyk - fot. 2.JPG
Szyk - fot. 2.JPG (59.28 KiB) Przejrzano 8159 razy
Szyk - fot. 3.JPG
Szyk - fot. 3.JPG (104.34 KiB) Przejrzano 8159 razy
Szyk - fot. 4.JPG
Szyk - fot. 4.JPG (113.53 KiB) Przejrzano 8159 razy
Szyk - fot. 5.JPG
Szyk - fot. 5.JPG (108.88 KiB) Przejrzano 8159 razy

Posty: 387
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2019, 17:02
Lokalizacja: Kraków

Re: Szyk - domniemane grodzisko zwane Zamczyskiem

Postautor: Czech » poniedziałek 17 sty 2022, 13:23

Po dokładniej eksplroacji miejsca :) zgadzam się z powyźszym opisem Franka D.
Jestem pod wrażeniem Zamczyska! Powinno być przebaane!

W cieniu wieloryba góry Kostrza 730 m npm, ponad drewnianym kościołem z 1633 r., na wzgórzu Zamczysko, w miejscu „domniemanego” późnośredniowiecznego grodziska, tu w roku 1772 Konfederaci Barscy w drodze do Lanckorony założyli kolejny swój obronny szaniec.
Podobno w jego podziemiach zmagazynowali duży skład amunicji.

Kapliczka na Plebańskiej Górze –Zamczysku pochodzi z 1863 r.
Została zbudowana na dawnym lochu amunicyjnym Konfederatów Barskich.
Wentątrz Kaplicy umieszczona jest postać Chrystusa, którego trzeci upadek miał symbolizować trzy rozbiory Polski.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (82.62 KiB) Przejrzano 2811 razy
2.jpg
2.jpg (139.3 KiB) Przejrzano 2811 razy
3.jpg
3.jpg (59.03 KiB) Przejrzano 2811 razy
4.jpg
4.jpg (87.98 KiB) Przejrzano 2811 razy
5.jpg
5.jpg (141.29 KiB) Przejrzano 2811 razy
6.JPG
6.JPG (63 KiB) Przejrzano 2811 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość