Jerzmanowice - Conanowa Turnia, strażnica w Dolinie Szklarki

Posty: 28063
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Jerzmanowice - Conanowa Turnia, strażnica w Dolinie Szklarki

Postautor: Karolina Kot » sobota 28 lut 2015, 20:22

Obiekt ten zwrócił moją uwagę podczas przeglądania fotogrametrycznych mapy Geoportalu.
W jednej z podkrakowskich dolinek, obok skały, dostrzegłam coś, co mogło przypominać ziemny wał.
W najbliższej wolnej chwili pojechaliśmy więc z Conanem sprawdzić to odkrycie w terenie.

Zapadał już zmrok, kiedy udało nam się wspiąć na stoki Doliny Szklarki. Interesująca nas skała w istocie wyglądała jak niezdobyte zamczysko: przywitały nas kamienne, pionowe ściany, niczym baszty pnące się w górę.
Nie ulegał wątpliwości fakt, iż miejsce to posiadało naturalne walory obronne.
Możecie sobie tylko wyobrazić naszą radość, gdy zauważyliśmy wcale czytelne umocnienia ziemne, zlokalizowane u podnóża naszej turni!
Półkolisty wał z suchą fosą odgradzał skałę od łatwiej dostępnego zaplecza. Całość przypominała grodzisko na Sokolicy, znajdujące się w sąsiedniej Dolinie Będkowskiej, nasza warownia była jednak zdecydowanie mniejsza.
Pomimo rosnących wokoło drzew nie trudno było nam stwierdzić, iż z jej szczytu rozpościerać się musiał wspaniały widok.
Zapewne wznosiła się tam wieża - być może murowana, jak w Przewodziszowicach, Suliszowicach, Ryczowie, Łutowcu? Kto wie? Może dokładniejsze oględziny pozwolą na odkrycie resztek zaprawy?
Jedno nie ulega wątpliwości - wał nie mógł powstać naturalnie.
A poza tym w usypisku zauważyłam ceramikę z późnego średniowiecza.

Ponieważ miejsce to nie zostało dotychczas zaznaczone na Planie Zagospodarowania Przestrzennego jako stanowisko archeologiczne i w związku z tym jest prawdopodobnym, iż nie jest znane archeologom,
dlatego też uznałam, że zanim publicznie opiszę tę domniemaną warownię, zawiadomię najpierw Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Dyrekcję Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Tak też zrobiłam.
Nie chciałam dopuścić do sytuacji, gdy "dzicy poszukiwacze" dotarliby do obiektu przed naukowcami.
Załączniki
Strażnica w Dolinie Szklarki.jpg
Strażnica w Dolinie Szklarki.jpg (89.93 KiB) Przejrzano 4337 razy
Strażnica w Dolinie Szklarki (1).jpg
Strażnica w Dolinie Szklarki (1).jpg (87.9 KiB) Przejrzano 4337 razy
Strażnica w Dolinie Szklarki (3).jpg
Strażnica w Dolinie Szklarki (3).jpg (95.03 KiB) Przejrzano 4337 razy
Strażnica w Dolinie Szklarki (2).jpg
Strażnica w Dolinie Szklarki (2).jpg (88.95 KiB) Przejrzano 4337 razy
Strażnica w Dolinie Szklarki (5).JPG
Strażnica w Dolinie Szklarki (5).JPG (80.19 KiB) Przejrzano 4337 razy
Strażnica w Dolinie Szklarki (4).JPG
Strażnica w Dolinie Szklarki (4).JPG (78.22 KiB) Przejrzano 4337 razy
Ceramika.jpg
Ceramika.jpg (48.62 KiB) Przejrzano 4337 razy
Conanowa Turnia.jpg
Conanowa Turnia.jpg (107.52 KiB) Przejrzano 4337 razy
Conanowa Turnia (2).jpg
Conanowa Turnia (2).jpg (120.59 KiB) Przejrzano 4337 razy
Conanowa Turnia (1).jpg
Conanowa Turnia (1).jpg (114.96 KiB) Przejrzano 4337 razy
Conanowa Turnia (4).jpg
Conanowa Turnia (4).jpg (121.65 KiB) Przejrzano 4337 razy
Conanowa Turnia (3).jpg
Conanowa Turnia (3).jpg (108.82 KiB) Przejrzano 4337 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2060
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Jerzmanowice - Conanowa Turnia, strażnica w Dolinie Szklarki

Postautor: kusmanek » czwartek 29 gru 2022, 23:01

Okazuję się, że opisany w tym wątku obiekt zwrócił także uwagę pana Michała Wojenki, który przeprowadził w tym miejscu badania archeologiczne. Dzięki nim udało się wydatować strażnicę na okres między połową XIII i XIV stulecia. Co ciekawe, natrafiono także na ślady polepy i węgla drzewnego, świadczące o istnieniu na szczycie skały drewnianego budynku o plecionkowej konstrukcji ścian, który uległ spaleniu. Koniec istnienia warowni wiązany jest ze znalezionymi podczas badań dwoma grotami o wschodnim pochodzeniu. Autor przypuszcza, że mógł on mieć związek z trzecim najazdem mongolskim na ziemie polskie w latach 1287-1288.

Link do obszernego artykułu na temat tej warowni:
:arrow: https://www.academia.edu/35751245/Jerzm ... ochowskiej
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość