Góry Stołowe - krzyż Georga Aulicha

Posty: 28020
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Góry Stołowe - krzyż Georga Aulicha

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 maja 2020, 10:10

W Górach Stołowych, na północ od Praskiego Traktu, drogi o średniowiecznym rodowodzie, będacej także dawną granicą, a dziś stanowiącą miejsce rozdziału między Szczytną, a sołectwem Wolany, w lesie pomiędzy Owczarską Kopą i Górą Błażkową, znajduje się bardzo ciekawy, kamienny, monolityczny krzyż pochodzący z XVIII wieku.
Upamiętnia on tragiczną śmierć drwala Georga Aulicha, który zginął w tym miejscu w dniu 26 lipca 1707 roku, przywalony przez upadające drzewo.
Zabytek zachował się w dobrym stanie - posiada bardzo czytelne napisy, niestety jest pęknięty.
Nie jest łatwo go odszukać, otaczający go las jest gęsty i ciemny, a obok kamiennego upamiętnienia nie prowadzi żadna uczęszczana ścieżka. Na domiar złego krucyfiks najczęściej jest błędnie zaznaczany na mapach.

Mnie się jakimś cudem udało nań trafić za pierwszym razem i to już po zmroku, idąc na przełaj z Owczarskiej Kopy. Najwyraźniej prowadziły mnie Duchy Przeszłości.
Zdjęcia wykonałam w maju 2020 roku.
Przybliżona lokalizacja z dokładnością do 50 metrów - ja się chyba nigdy nie nauczę posługiwać GPS-em.
Na wyprawy nadal zabieram ze sobą tradycyjną, papierową mapę z pozaznaczanymi ołówkiem miejscami i kartkę z notatkami. :)
Załączniki
Krzyż Aulicha (1).JPG
Krzyż Aulicha (1).JPG (113.44 KiB) Przejrzano 2550 razy
Krzyż Aulicha (2).JPG
Krzyż Aulicha (2).JPG (108.42 KiB) Przejrzano 2550 razy
Krzyż Aulicha (3).jpg
Krzyż Aulicha (3).jpg (104 KiB) Przejrzano 2550 razy
Krzyż Aulicha (5).jpg
Krzyż Aulicha (5).jpg (110.5 KiB) Przejrzano 2550 razy
Krzyż Aulicha (4).jpg
Krzyż Aulicha (4).jpg (137.32 KiB) Przejrzano 2550 razy
Krzyż Aulicha (6).jpg
Krzyż Aulicha (6).jpg (129.67 KiB) Przejrzano 2550 razy
Krzyż Aulicha (7).jpg
Krzyż Aulicha (7).jpg (106.13 KiB) Przejrzano 2550 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zabytkowe krzyże i figury świętych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron