Nieprowice – figura św. Mikołaja

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Nieprowice – figura św. Mikołaja

Postautor: Kama » środa 06 gru 2023, 15:55

Nieprowice – niewielka wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie pińczowskim, w gminie Złota, gdzieś między Pińczowem a Wiślicą.

W tych Nieprowicach, przy głównej drodze biegnącej przez wieś, niedaleko siedziby OSP, w cieniu okazałej lipy, stoi postument otoczony niskim kutym płotkiem, a na nim figura świętego Mikołaja.
Na postumencie widać dwie daty – 1713 i 1807. Należałoby dołożyć jeszcze jedną datę – 2018 – rok odnowienia całości.

Foto – sierpień 2019 (pierwsze – ze Street View)
Nieprowice_św.Mikołaj_1.jpg
Nieprowice_św.Mikołaj_1.jpg (68.97 KiB) Przejrzano 418 razy

Nieprowice_św.Mikołaj_2.jpg
Nieprowice_św.Mikołaj_2.jpg (125.9 KiB) Przejrzano 418 razy

Nieprowice_św.Mikołaj_3.jpg
Nieprowice_św.Mikołaj_3.jpg (109.04 KiB) Przejrzano 418 razy

Nieprowice_św.Mikołaj_4.jpg
Nieprowice_św.Mikołaj_4.jpg (71.6 KiB) Przejrzano 418 razy

Nieprowice_św.Mikołaj_5.jpg
Nieprowice_św.Mikołaj_5.jpg (81.5 KiB) Przejrzano 418 razy

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Nieprowice – figura św. Mikołaja

Postautor: Karolina Kot » środa 06 gru 2023, 21:03

Fajny wpis! Taki w sam raz - Mikołajkowy. :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Nieprowice – figura św. Mikołaja

Postautor: Kama » środa 06 gru 2023, 21:31

To był wpis specjalnie celowany :D
Dwa dni temu, 4 grudnia, też był celowany – figura św. Barbary – ale nie za bardzo się udał, bo po godzinie został przykryty :(

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Nieprowice – figura św. Mikołaja

Postautor: Karolina Kot » środa 06 gru 2023, 21:53

No niestety, taka specyfika tego Forum. Przycisk "Aktywne wątki" jest bardzo słabo widoczny i trzeba się go naszukać. Nie umiem tego zmienić, ale nic dziwnego, mikrofalówki też nie potrafię obsługiwać, płyta indukcyjna to dla mnie czarna magia, a co do pieca dwufunkcyjnego to w ogóle cud, że po moich "modyfikacjach" to cholerstwo jeszcze działa.

A świętą Łucję też już masz w zanadrzu? ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 263
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Nieprowice – figura św. Mikołaja

Postautor: Kama » środa 06 gru 2023, 22:56

No, nie rób z siebie takiej ofiary anty-technicznej.
Ja się pytam KTO Arczkowi wymienił linkę od sprzęgła :?: Tamten Twój wyczyn niezmiennie budzi we mnie podziw :shock:

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Nieprowice – figura św. Mikołaja

Postautor: Karolina Kot » środa 06 gru 2023, 23:13

Ale to było z zupełnie innej beczki - czysto techniczne zadanie, proste jak budowa wiatraka koźlaka.
Ja po prostu nie ogarniam tej całej elektroniki i nowoczesności przez co najzwyczajniej w świecie panikuję, kiedy mi brakuje fizycznych pokręteł i przycisków.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1418
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Nieprowice – figura św. Mikołaja

Postautor: smar » czwartek 07 gru 2023, 07:29

Karolina Kot pisze:No niestety, taka specyfika tego Forum. Przycisk "Aktywne wątki" jest bardzo słabo widoczny i trzeba się go naszukać.

Super - nie miałem pojęcia że coś takiego istnieje :o A gdzie on jest?

Karolina Kot pisze: ...mikrofalówki też nie potrafię obsługiwać, płyta indukcyjna to dla mnie czarna magia, a co do pieca dwufunkcyjnego to w ogóle cud, że po moich "modyfikacjach"

W takich przypadkach pomocna bywa zasada opracowana przez kanadyjskiego naukowca prof. Khana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku:
"Gdy wszystko inne zawiedzie zapoznaj się z instrukcją! :mrgreen:


ps. właśnie znalazłem - w lewym górnym rogu strony kliknąć "Więcej" i wybrać z menu ;)


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zabytkowe krzyże i figury świętych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości