Laskówka - poszukiwania Küschel Eiche

Forumowy zbiór pomników przyrody ożywionej i nieożywionej
Posty: 28078
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Laskówka - poszukiwania Küschel Eiche

Postautor: Karolina Kot » piątek 26 kwie 2024, 00:14

Na wschód od wsi Laskówka (Gierichswalde), położonej w powiecie ząbkowickim, w gminie Bardo, na zachodnim stoku niewysokiego wzniesienia Łowisko (Platten Berge, 435 m n.p.m.), znajduje się bardzo dobre miejsce na popołudniowy spacer po pracy. :D
Zwłaszcza, że na archiwalnych mapach, pochodzących z okresu międzywojennego, zaznaczono w tym rejonie samotne drzewo, noszące nazwę Küschel Eiche.
Nie za bardzo potrafię sobie toto przełożyć na język polski, domyślam się jednak, że chodzi o przytulanie.
Czyli całkiem sympatycznie.

Rzeczywiście, u podnóża góry, przy leśnej drodze, rośnie kilka dębów, z których dwa wyróżniają się rozmiarami.
Nie mam pojęcia, czy mogą pochodzić jeszcze sprzed II Wojny Światowej, nie potrafię na oko ocenić ich wieku, a legendarna miarka do ewentualnego pomiaru pierśnicy oczywiście została w Archimedesie, zaparkowanym bezpiecznie tuż pod samym kościołem.
Niemniej jednak podejrzewam, że są to raczej potomkowie pierwotnego Kúschel Eiche, ale za to w linii prostej.

Niestety, nie mam dobrych wiadomości. Piękny, rdzawy kolor drzew, widoczny na tle wiosennej zieleni, nie jest przypadkowy. Młode dębowe liście wyrosły zbyt szybko i zniszczyły je ostatnie przymrozki.
Są całkiem pokurczone i bez życia.
Czy drzewa dadzą radę się odrodzić po takim ciosie?

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2024 roku.
Załączniki
Kúschel Eiche (1).jpg
Kúschel Eiche (1).jpg (97.92 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (2).jpg
Kúschel Eiche (2).jpg (144.49 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (3).jpg
Kúschel Eiche (3).jpg (99.09 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (5).jpg
Kúschel Eiche (5).jpg (113.6 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (4).jpg
Kúschel Eiche (4).jpg (109.19 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (8).jpg
Kúschel Eiche (8).jpg (147.74 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (7).jpg
Kúschel Eiche (7).jpg (100.41 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (6).jpg
Kúschel Eiche (6).jpg (101.82 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (9).jpg
Kúschel Eiche (9).jpg (145.89 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (10).jpg
Kúschel Eiche (10).jpg (90.84 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (11).jpg
Kúschel Eiche (11).jpg (145.4 KiB) Przejrzano 65 razy
Kúschel Eiche (12).jpg
Kúschel Eiche (12).jpg (102.51 KiB) Przejrzano 65 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki przyrody”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość