Strona 1 z 1

Chybie - dworzec kolejowy

: środa 01 maja 2019, 11:07
autor: Karolina Kot
W miejscowości Chybie, położonej w powiecie cieszyńskim, przy ulicy Dworcowej, znajduje się stacja kolejowa z kładką dla pieszych i starym budynkiem dworca.
Historia tego miejsca sięga połowy XIX wieku. Stacja została otwarta na przełomie 1855 i 1856 roku dla potrzeb Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda. Jej istnienie kilka lat później pozwoliło na budowę pobliskiej cukrowni, dzięki której miejscowość szybko rozwinęła się.
Chybie zyskały niebawem niezachowane do dziś, dodatkowe połączenie wąskotorowe ze Strumieniem (trasa biegła przez zachowany do dziś most na Wiśle.
Dworzec, pierwotnie posiadający poczekalnię i kasy biletowe, nie jest tuż używany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Obecnie mieszczą się w nim mieszkania prywatne.
Nie zachował się, niestety, neon, widoczny na jego dachu jeszcze kilka lat temu.

Re: Chybie - dworzec kolejowy

: środa 01 maja 2019, 11:08
autor: Karolina Kot
Stacja posiada dwa perony (nie licząc tego przy samym budynku dworca). Na pierwszy, przesunięty na zachód, można dostać się bezpośrednio z ulicy Dworcowej. Drugi, znacznie dłuższy, osiągniemy przemieszczając się kładką dla pieszych ponad trakcją kolejową.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2019 roku.
Lokalizacja