Prudnik - schron przeciwlotniczy przy dworcu kolejowym

Moderator: warschauer44

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prudnik - schron przeciwlotniczy przy dworcu kolejowym

Postautor: Karolina Kot » środa 19 paź 2022, 06:36

Ostatnio tak jakoś "w modzie" są inwentaryzacje dawnych schronów przeciwlotniczych, więc uznałam, że może wreszcie wypadałoby napisać choć dwa słowa o największym znanym mi ukryciu tego typu z terenu Prudnika (Neustadt).

W mieście co prawa wręcz roi się od namalowanych pod koniec 1944 roku na elewacjach budynków strzałek LSR, oznaczających lokalizację prowizorycznych schronów, zorganizowanych na szybko w piwnicach, ale krytą szczelinę przeciwlotniczą na razie znam tylko jedną.
Co prawda muszę się jeszcze kiedyś bliżej przyjrzeć ruinom "Frotexu" i chociażby miejscu po zakładach "Primus", bo po prostu wierzyć mi się nie chce, żeby nie zorganizowano tam ukryć dla pracowników.
Niemniej jednak w chwili, gdy pisze te słowa, posiadam wiedzę jedynie o prezentowanym niżej krytym rowie przeciwlotniczym (LS Deckungsgraben).

Schron przeciwlotniczy znajduje się przy ulicy Dworcowej, na terenie ogródków działkowych, na południowy wschód od budynku dworca kolejowego.
Jest słabo widoczny i pozbawiony czerpni powietrza, przez co wygląda jak zwykły, podłużny pagórek, porośnięty trawą. Bystre oko dostrzeże jednak pewną regularność w kształcie "pagórka" oraz ukryte pod kolejowymi podkładami zejście do obiektu.

Niestety, wnętrza - przynajmniej na tę chwilę - są dla mnie niedostępne.
Zdjęcia wykonałam w październiku 2022 roku.
Lokalizacja

P.S. Co ciekawe - schron przeciwlotniczy został utworzony także pod samym budynkiem dworca kolejowego. O jego istnieniu świadczą dobrze zachowane i nadal czytelne strzałki LSR, namalowane na ceglanej elewacji.
Załączniki
Schron (2).jpg
Schron (2).jpg (132.55 KiB) Przejrzano 1049 razy
Schron (1).jpg
Schron (1).jpg (153.83 KiB) Przejrzano 1049 razy
Schron (4).jpg
Schron (4).jpg (169.2 KiB) Przejrzano 1049 razy
Schron (3).jpg
Schron (3).jpg (167.19 KiB) Przejrzano 1049 razy
Schron (5).jpg
Schron (5).jpg (157.64 KiB) Przejrzano 1049 razy
Schron (6).jpg
Schron (6).jpg (141.52 KiB) Przejrzano 1049 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2527
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Prudnik - schron przeciwlotniczy przy dworcu kolejowym

Postautor: Gniewko » środa 19 paź 2022, 09:16

Maciej Rodziewicz

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Prudnik - schron przeciwlotniczy przy dworcu kolejowym

Postautor: Andrzej Dereń » środa 19 paź 2022, 23:09

W 2019 r. odbyła się wycieczka zorganizowana przez Muzeum Ziemi Prudnickiej m.in. do jednej ze szczelin przy ul. Dworcowej. Tutaj krótka relacja: http://terazprudnik.pl/2019/07/10/schron/

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Prudnik - schron przeciwlotniczy przy dworcu kolejowym

Postautor: Karolina Kot » środa 19 paź 2022, 23:16

Fantastyczny pomysł na wycieczkę miejską!
Oj, zazdroszczę tamtej wyprawy. Nie dałoby się tego powtórzyć? ;)

Panie Andrzeju, bardzo miło pana widzieć na naszym Forum, czytam niemal każdy artykuł pana autorstwa.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 33
Rejestracja: środa 19 paź 2022, 22:30

Re: Prudnik - schron przeciwlotniczy przy dworcu kolejowym

Postautor: Andrzej Dereń » czwartek 20 paź 2022, 00:29

Dziękuję i z wzajemnością. Jestem pełen podziwu dla Pani dociekliwości i wnikliwej obserwacji naszego otoczenia. To dla mnie spora inspiracja i - nie ukrywam - podpowiedzi, choćby w temacie "Spod tynku patrzy Neustadt". W następnym numerze Tygodnika Prudnickiego będzie dopowiedzenie do tematu kamienicy z Nyskiej 23, ponieważ udało się ustalić branżę firmy, która tam działała, co oczywiście ma związek z resztkami napisu na elewacji. Co do ponownej wycieczki na Dworcowej to już pytanie do organizatora, czyli muzeum. Koniecznie proszę śledzić ich propozycje, bo zapraszają na ciekawe wyprawy w miejsca zwykle niedostępne. Pozdrawiam!


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość