Strona 1 z 1

Sosnowiec - pozostałość neonu na Stadionie Zimowym

: piątek 31 maja 2019, 07:44
autor: Karolina Kot
Na dachu Stadionu Zimowego (ulica Zamkowa 4) w Sosnowcu, wybudowanego w okresie PRL po barbarzyńsku na skraju Parku Sieleckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie zamku, zachowała się rama dużego neonu z nazwą obiektu. Jest pomalowana na biało, a rurki z gazem (których pierwotnie było w linii aż cztery) od dawna należą już do przeszłości.
Ponieważ ostatnio coraz częściej mówi się o ewentualnym wyburzeniu tej hali, chciałabym zwrócić uwagę na metalowe literki, zanim przepadną.

Zdjęcia z roku 2018 i 2019.
Lokalizacja

Re: Sosnowiec - pozostałość neonu na Stadionie Zimowym

: poniedziałek 14 mar 2022, 11:57
autor: Karolina Kot
Na nowym lodowisku w Sosnowcu zostanie zamontowana kopia napisu "Stadion Zimowy" z ul. Zamkowej

Po wybudowaniu nowego lodowiska w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego wysłużony obiekt przy ul. Zamkowej ma zostać wyburzony. Będzie o nim przypominał charakterystyczny napis "Stadion Zimowy".

Napis 'Stadion Zimowy' na obiekcie przy ul. Zamkowej jest w złym stanie.
Zostanie wykonania kopia, która trafi na fasadę nowego lodowiska w ramach ZPS-u

Sztuczne lodowisko na Sielcu nie zawsze było „Stadionem Zimowym". W 1966 roku – gdy 11 lutego uruchomiono przy ul. Zamkowej sztuczną taflę – obiekt nosił nazwę „Torsos". Obiekt został zbudowany w niecałe 10 miesięcy. Głównym konstruktorem był Longin Wilamowski, późniejszy wieloletni kierownik sekcji hokejowej Zagłębia Sosnowiec, a pomagał mu profesor Lipowicz z Gdańska. Za dokumentację techniczną obiektu był odpowiedzialny inż. Leopold Łukosz.
– W meczu inauguracyjnym [17 lutego 1966 roku - przyp. red.] reprezentacja Katowic, w obecności 7 tysięcy widzów, pokonała szwedzką drużynę IFK Sztokholm 3:1. W polskim zespole dobrze wypadł atak Zagłębia z Andrzejem Strzeleckim, Franciszkiem Strzeleckim i Stanisławem Kopciem – opowiadał nam Krzysztof Wojtanowski, autor licznych publikacji na temat historii klubu.

Wojciech Todur
14 marca 2022
Źródło