Kiełkowice – miejsce pamięci

Posty: 231
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Kiełkowice – miejsce pamięci

Postautor: Kama » środa 30 lis 2022, 20:48

W Kiełkowicach, wsi położonej w powiecie zawierciańskim w gminie Ogrodzieniec, przy ulicy Turystycznej, naprzeciw remizy OSP znajduje się miejsce pamięci w postaci pomnika ku czci członków Ruchu Oporu poległych w czasie II wojny światowej.

Zdjęcia z sierpnia 2022.
Napis na tablicy głosi „PAMIĘCI OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ Z KIEŁKOWIC I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCI”

Kiełkowice_1..jpg
Kiełkowice_1..jpg (94.67 KiB) Przejrzano 649 razy

Kiełkowice_2..jpg
Kiełkowice_2..jpg (86.23 KiB) Przejrzano 649 razy

Kiełkowice_3..jpg
Kiełkowice_3..jpg (91.69 KiB) Przejrzano 649 razy


I gdy tak oglądam te zdjęcia, stwierdzam, że coś mi tu nie pasuje.
Na pewno tablica nie przystaje do całości pomnika – wyraźnie jest nowa. Przejeżdżałam tędy mnóstwo razy (z przerwą przez ostatnie > 2 lata) i widok, jaki utrwalił mi się w pamięci jest jakiś inny, bogatszy. Ki diabeł?
Poguglowałam i znalazłam.

Na portalu jura24.pl przedstawiciel gminy Ogrodzieniec chwali się dokonaniami z roku 2020, m.in. remontem pomnika w Kiełkowicach. Wymienia wiele prac, które wykonano przy pomniku i jego otoczeniu, a na koniec informuje o zainstalowaniu nowej tablicy pamiątkowej.

Tak wyglądał pomnik przed poprawianiem ( foto z odtur.pl ) .
Kiełkowice_przed.jpg
Kiełkowice_przed.jpg (101.61 KiB) Przejrzano 649 razy


Na jednej z tych tablic, tej pod orłem, były nazwiska poległych, a na tej z przodu – w lewym ramieniu krzyża napis POKÓJ, a w prawym … SOCJALIZM.
I wszystko jasne.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki związane z II Wojną Światową”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość