Błojec - pomnik upamiętniający walkę oddziału AK i pacyfikację wsi

Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Błojec - pomnik upamiętniający walkę oddziału AK i pacyfikację wsi

Postautor: RUBEX » wtorek 09 kwie 2019, 14:49

Na południe od wsi Grabowa (powiat Zawierciański), na skraju lasu znajduje się niewielki przysiółek zwany Błojcem. Przy skrzyżowaniu asfaltowych dróg, otoczony metalowym łańcuchem znajduje się pomnik związany z bojem części oddziału Armii Krajowej Gerarda Woźnicy "Hardego". Partyzanci "podkablowani" przez konfidenta 16 czerwca 1944 zostali otoczeni w jednej ze stodół. Nie wszystkim udało się wydostać z płonącego budynku, a ci którzy przeżyli uciekali jeszcze kilka godzin ścigani ogniem samolotu (Fieseler Fi-156 "Storch"- znany z tego że mógł wylądować na dwudziestometrowym pasie). W tym czasie niemiecka żandarmeria i gestapo rozpoczęły pacyfikację osady, mszcząc się za śmierć jednego z oficerów. Zamordowano wielu mieszkańców, a szczególnie rodzinę Kozickich, do której należała feralna stodoła.
Monument upamiętniający wydarzenie ustawiono najprawdopodobniej w latach 70. (lub wcześniej), i przypomina wiele podobnych pomników. Widać, że ludzie ze wsi opiekują się tym miejscem.
Lokalizacja pomnika
Załączniki
IMG_7731.JPG
IMG_7731.JPG (208.53 KiB) Przejrzano 4243 razy
IMG_7732.JPG
IMG_7732.JPG (214.71 KiB) Przejrzano 4243 razy
IMG_7733.JPG
IMG_7733.JPG (216.08 KiB) Przejrzano 4243 razy
IMG_7736.JPG
IMG_7736.JPG (234.18 KiB) Przejrzano 4243 razy
IMG_7735.JPG
Pobliska tabliczka
IMG_7735.JPG (239.68 KiB) Przejrzano 4243 razy
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Błojec - pomnik upamiętniający walkę oddziału AK i pacyfikację wsi

Postautor: kusmanek » czwartek 11 kwie 2019, 10:19

Od siebie dodam, iż poległych podczas obławy w Błojcu pochowano na cmentarzu w Chechle.
Dzień wcześniej - 15.06.1944 roku miała miejsce potyczka drugiego batalionu oddziału Hardego - w Białej koło bolesławskich Hutek. Pisałem o niej tutaj.

A teraz mały off-topic, związany z zamieszczoną przez Ciebie tabliczką "Parku Krajorrazowego Orlich Gniazd". W czasie studiów odbywałem praktyki wakacyjne w ośrodku ZPKWŚ w Smoleniu. Tam, na strychu jednego z pomieszczeń było kilkadziesiąt takich tabliczek z błędem :) Jedną dostałem od ówczesnego kierownika, pana Krzysztofa, na pamiątkę. Wisiała długi czas w naszym pokoju w akademiku. Mam ją gdzieś w pamiątkowych szpargałach. Nie myślałem, że któraś z tablic trafiła w "teren" :) Super znalezisko ;)
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki związane z II Wojną Światową”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość