Strona 1 z 1

Dąbrowa Górnicza - miejsce po tablicy pamiątkowej na "Defum"

: środa 10 lip 2019, 20:14
autor: Karolina Kot
Na południowy murze Dąbrowskiej Fabryki Obrabiarek "Defum", przy ulicy Tadeusza Kościuszki, od strony parkingu, zachował się ślad po nieistniejącym już miejscu pamieć.
Znajdowała się tam tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci Stanisława Krzynówka, działacza KPP i PPR, zamordowanego w czasie II Wojny Światowej przez Niemców.

Stanisław Krzynówek pseud. Janek, Bruner, Stasiek (ur. 22 października 1891 we wsi Wierbka w powiecie olkuskim, zm. 29 listopada 1942 w Mysłowicach).

Syn górnika Bartłomieja. Skończył 3 lata szkoły powszechnej, potem terminował w zakładzie ślusarskim. Czeladnik w fabryce w Sosnowcu. Uczestnik I wojny światowej jako żołnierz armii rosyjskiej, następnie brał udział w rewolucji październikowej i w wojnie domowej w Rosji. 1920-1924 pracował w Jekaterynosławiu jako ślusarz. Członek Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików) (RKP(b)). Po powrocie do kraju wstąpił do KPP i pracował w sosnowieckiej hucie "Katarzyna", skąd został zwolniony za działalność komunistyczną. Od listopada 1926 pracował w "Hucie Bankowej" w Dąbrowie Górniczej, zwolniony za organizowanie strajku. Członek Komitetu Okręgowego (KO) KPP Zagłębia Dąbrowskiego, uczestnik IV Zjazdu KPP w 1927. Działacz Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Metalowego. Kilkakrotnie aresztowany za działalność komunistyczną, a w kwietniu 1939 został osadzony w Berezie Kartuskiej do lipca 1939. W czasie okupacji działacz Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR, członek jego KO, a następnie KO PPR Zagłębia i jeden z redaktorów "Trybuny Zagłębia" – pisma KO PPR Zagłębia. 12 lutego 1942 został aresztowany wraz z innymi działaczami PPR Zagłębia przez gestapo i uwięziony najpierw w Sosnowcu, później w Mysłowicach, gdzie został zamordowany.

- Wikipedia

Tablica zniknęła kilka lat temu, prawdopodobnie została skradziona.
Miejsce po niej jest nadal czytelne w terenie.

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2019 roku.