Czeladź - pomnik upamiętniający członków Związku Orła Białego

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Czeladź - pomnik upamiętniający członków Związku Orła Białego

Postautor: Karolina Kot » sobota 15 kwie 2023, 09:59

W Czeladzi, nieopodal dzisiejszej pętli tramwajowej, znajdowała się niegdyś miejska łaźnia. W czasie II Wojny Światowej doszło w niej do tragicznych wydarzeń, w wyniku których bezpośrednio śmierć poniosło czterech Polaków: Stanisław Rokita, Władysław Nowak, Antoni Daukszo, Stefan Jeleń. Ciężko ranny Zygmunt Olszewski trafił do szpitala, ale później został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, stąd jego nazwisko także znalazło się na pamiątkowej płycie pomnika, odsłoniętego 7 września 2000 roku przez ówczesnego burmistrza miasta, Kaźmierza Jakóbczyka.

Zdarzenie to pociągnęło za sobą daleko idące konsekwencje, jakimi była fala aresztowań, mordów i egzekucji, przeprowadzonych przez Niemców na zagłębiowskich członkach Związku Orła Białego.

Łaźnia stanowiła magazyn materiałów wybuchowych Związku Orła Białego Zagłębia Dąbrowskiego. W jej piwnicach ukrywano dynamit, zapalniki, broń, amunicję, produkowano też granaty. Budynek znajdował się na zapleczu ulicy ks. Bolesława Pieńkowskiego (dawniej Zamurnej) i składał się z dwóch części: łaźni właściwej i ambulatorium. Było tam również mieszkanie, które zajmowała rodzina Jeleniów.
Stefan Jeleń był dozorcą łaźni (łaziennym).

Kierownikiem łaźni był Józef Majcherczyk. Krytycznego dnia, 29 grudnia 1940 roku, w godzinach popołudniowych nastąpił wybuch, który zmiótł z powierzchni ziemi budynek łaźni. Siła wybuchu świadczyła o dużym nagromadzeniu środków wybuchowych. Przyjechała straż pożarna a resztki budynku otoczyła niemiecka policja, zaczęto wynosić zabitych i rannych.

Co było przyczyną wybuchu? Najbardziej prawdopodobną wydaje się relacja Wiktora Parki, który pisze, że zamierzano skonstruować bombę w celu wysadzenia wiaduktu kolejowego w Bytomiu.

W tym czasie miał do Czeladzi przyjechać miner z Krakowa, został jednak aresztowany w pociągu. Członkowie ZOB sami usiłowali skonstruować bombę, która eksplodowała, powodując wybuch wszystkich znajdujących się w łaźni materiałów wybuchowych. Wskutek wybuchu na miejscu zginęli: Stanisław Rokita, Władysław Nowak, Antoni Daukszo, Stefan Jeleń, który stał w drzwiach łaźni.

Antoni Jeleń i wielu członków Związku Orła Białego w związku z tym wydarzeniem zbiegło do generalnej Guberni. Zygmunt Olszewski znalazł się w czeladzkim szpitalu, gdzie podobno prosił felczera Koprzywę o truciznę. Później aresztowany i wywieziony do obozu w Oświęcimiu, tam został zamordowany.

Po wybuchu nastąpiły aresztowania w Czeladzi i Piaskach. Tylko niektórym członkom ZOB udało się uniknąć aresztowań, tak jak np. Marianowi Ochmanowi i Wiktorowi Parce. Temu drugiemu trzy lata później aresztowano żonę i dwoje małoletnich dzieci. Maria Parka zginęła z rąk niemieckich w Oświęcimiu. Tam też zginął Stefan Legutko, a Zygmunt Borg został stracony w Katowicach. Niemcy bezwzględnie rozprawili się z członkami Związku Orła Białego. Rozstrzeliwano, wieszano i mordowano za samą przynależność do tej organizacji.

Oblicza się, że po wybuchu w łaźni aresztowano 126 członków Związku Orła Białego w Zagłębiu Dąbrowskim. Trudno doliczyć się, ilu konspiratorów aresztowano w Czeladzi i na Piaskach.


Piotr Sobierajski
Źródło

Pomnik powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi i związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Projektantem pomnika był inż. Roman Romański, a wykonawcą Henryk Postel.

Na płytach pomnika znajdują się napisy:

Pamięci Członków Związku Orła Białego którzy zginęli w czasie okupacji hitlerowskiej Mieszkańcy miasta Czeladź
Tu w łaźni miejskiej 29.XII.1940 r. zginęli

Antoni Daukszto
Stefan Jeleń
Władysław Nowak
Zygmunt Olszewski
Stanisław Rokita
Załączniki
Pomnik pamięci członków Związku Orła Białego (1).jpg
Pomnik pamięci członków Związku Orła Białego (1).jpg (122.8 KiB) Przejrzano 445 razy
Pomnik pamięci członków Związku Orła Białego (2).jpg
Pomnik pamięci członków Związku Orła Białego (2).jpg (143.9 KiB) Przejrzano 445 razy
Pomnik pamięci członków Związku Orła Białego (3).jpg
Pomnik pamięci członków Związku Orła Białego (3).jpg (134.51 KiB) Przejrzano 445 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pomniki związane z II Wojną Światową”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości