Długomiłowice - dawny dworzec kolejowy

Moderator: Dawid_FSO

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Długomiłowice - dawny dworzec kolejowy

Postautor: Karolina Kot » wtorek 03 sty 2023, 07:01

We wsi Długomiłowice (Krzanowitz, Langlieben), położonej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w gminie Reńska Wieś, przy ulicy Dworcowej, znajdują się pozostałości stacji kolejowej z bardzo ładnym budynkiem dworca, pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku.
Dworzec obsługiwał rozebraną obecnie linię kolejową nr 195 Kędzierzyn Koźle Zachodnie – Baborów. Dziś po jej torowisku poprowadzono atrakcyjną trasę rowerową.

Przejeżdżając Archimedesem przez Sukowice (Suckowitz, Mühlengrund) oczywiście zwróciłam uwagę na dawny nasyp kolejowy wspomnianej linii nr 195. Moim oczom nie umknął także tajemniczy krzyż, ustawiony nieopodal drogi.
Niestety nie zatrzymałam się obok, by go sfotografować. A powinnam była to zrobić. Przez kolejne dni myślałam o tym znalezisku i nie dawało mi ono spokoju.

Okazuje się, że krzyż przy ścieżce rowerowej upamiętnia kolejową katastrofę i jej ofiary.
19 listopada 1939 roku na szlaku Długomiłowice – Zakrzów Opolski (Sukowice) miała miejsce katastrofa kolejowa. Około godziny 19:20 doszło do zderzenia czołowego dwóch składów pasażerskich, w wyniku czego 80 osób zostało rannych, a 48 osób zginęło na miejscu. W miejscu katastrofy umieszczono krzyż, stojący po dziś dzień, przypominający o tragedii z tamtego okresu. Ponadto, rok później, jeden z maszynistów, który przeżył katastrofę, popełnił samobójstwo poprzez rzucenie się pod jadący pociąg w Baborowie.

- Wikipedia
Mam duże obawy, że ja się kiedyś też zabiję tym moim autem z powodu permanentnego rozglądania się wokoło i nie patrzenia na drogę.

Zdjęcia dworca kolejowego w Długomiłowicach wykonałam w grudniu 2023 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Dawny dworzec (1).jpg
Dawny dworzec (1).jpg (87.13 KiB) Przejrzano 534 razy
Dawny dworzec (2).jpg
Dawny dworzec (2).jpg (77.94 KiB) Przejrzano 534 razy
Dawny dworzec (3).jpg
Dawny dworzec (3).jpg (101.33 KiB) Przejrzano 534 razy
Dawny dworzec (4).jpg
Dawny dworzec (4).jpg (123.26 KiB) Przejrzano 534 razy
Dawny dworzec (5).jpg
Dawny dworzec (5).jpg (128.3 KiB) Przejrzano 534 razy
Dawny dworzec (6).jpg
Dawny dworzec (6).jpg (132.86 KiB) Przejrzano 534 razy
Dawny dworzec (7).jpg
Dawny dworzec (7).jpg (83.96 KiB) Przejrzano 534 razy
Dawny dworzec (9).jpg
Dawny dworzec (9).jpg (92.29 KiB) Przejrzano 534 razy
Dawny dworzec (10).jpg
Dawny dworzec (10).jpg (94.55 KiB) Przejrzano 534 razy
Dawny dworzec (8).jpg
Dawny dworzec (8).jpg (92.61 KiB) Przejrzano 534 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości