Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: kusmanek » poniedziałek 18 paź 2021, 00:03

Może wspomniana drogą służyła do transportu galmanu? Ostatnio pan Andrzej, autor monografii Ząbkowic, wspominał, że niektórzy mieszkańcy Ujejsca snują opowieści o "szwedzkich kopalniach" w tym rejonie. W czasie potopu szwedzkiego (a także po nim) miano wydobywać tam galman, potrzebny wówczas na potrzeby zbrojeniowe (jako dodatek do mosiądzu). Galman prażono na miejscu, ładowano do beczek i zwożono do portów wiślanych, stamtąd Wisłą spławiano go nad morze Bałtyckie i eksportowano na północ.
Born to make history

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » czwartek 21 paź 2021, 21:10

Spontan jest zawsze najfajniejszy :mrgreen:
W środę miałem odebrać kilka obrazów w Sosnowcu, więc z dworca zadepeszowałem do Karoliny, Ilony i smara.
Rano pomachałem łopatą z lekka, a około 16-tej spotkaliśmy się na szczycie Bukowej Góry w doborowym składzie: Ilona Karolina, Karolina Kot, smar, Fala i (tu mam kłopot bo nie zapamiętałem imienia :evil: ) przypadkowo (nie ma przypadków) spotkany absolwent geologii.
Wspólnie przeprowadziliśmy jak rok temu (ech, łza się w oku kręci) pewien eksperyment.
Wykorzystując fantastyczne czołówki (prezent od smara), a emitujące potężne światło stanęliśmy na dwóch sąsiadujących wzgórzach celem sprawdzenia, czy dwa oddalone od siebie menhiry znajdują się w jakiejś sensownej wzajemnej konfiguracji.
I okazuje się, że oba stoją na linii wiodącej wzdłuż krawędzi centralnego kamienia na szczycie, czyli osi przesilenia zimowego (235 stopni) :!:
Ostatnio zmieniony piątek 22 paź 2021, 00:12 przez Gniewko, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Rodziewicz

Posty: 27832
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Karolina Kot » czwartek 21 paź 2021, 23:44

Osobiście od samego początku sceptycznie podchodzę do tego miejsca, chociaż bardzo ucieszyłabym się, gdyby się jednak okazało, że rzeczywiście jest to przełomowe odkrycie i wyjątkowe stanowisko archeologiczne.
Nie mam też najmniejszego zamiaru gasić entuzjazmu, bo poszukiwanie tajemnic i rozwiązywanie zagadek są wspaniałe.

Poniżej krótka fotorelacja z naszego forumowego spotkania:
Załączniki
Pomiary świetlne (1).JPG
Pomiary świetlne (1).JPG (126.2 KiB) Przejrzano 3778 razy
Pomiary świetlne i nie tylko (2).JPG
Pomiary świetlne i nie tylko (2).JPG (106.16 KiB) Przejrzano 3778 razy
Pomiary świetlne i nie tylko (3).JPG
Pomiary świetlne i nie tylko (3).JPG (103.85 KiB) Przejrzano 3778 razy
Pomiary świetlne i nie tylko (5).JPG
Pomiary świetlne i nie tylko (5).JPG (109.25 KiB) Przejrzano 3778 razy
Pomiary świetlne i nie tylko (4).JPG
Pomiary świetlne i nie tylko (4).JPG (72.58 KiB) Przejrzano 3778 razy
Pomiary świetlne i nie tylko (9).jpg
Pomiary świetlne i nie tylko (9).jpg (41.26 KiB) Przejrzano 3778 razy
Pomiary świetlne i nie tylko (6).JPG
Pomiary świetlne i nie tylko (6).JPG (109.33 KiB) Przejrzano 3778 razy
Pomiary świetlne i nie tylko (8).JPG
Pomiary świetlne i nie tylko (8).JPG (102.89 KiB) Przejrzano 3778 razy
Pomiary świetlne i nie tylko (7).JPG
Pomiary świetlne i nie tylko (7).JPG (103.45 KiB) Przejrzano 3778 razy
Pomiary świetlne i nie tylko (10).JPG
Pomiary świetlne i nie tylko (10).JPG (113.87 KiB) Przejrzano 3778 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: kusmanek » piątek 22 paź 2021, 11:44

W takim razie chyba wiem, który to menhir :)
20211022_112827.jpg
20211022_112827.jpg (249.35 KiB) Przejrzano 3753 razy

Stojąc w punkcie 1,2 w dniu przesilenia zimowego słońce powinno zajść dokładnie w miejscu "Punktu Zero".
Born to make history

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Franek D. » piątek 22 paź 2021, 15:17

Zapraszam do przeanalizowania: viewtopic.php?f=4&t=5788 oraz viewtopic.php?f=4&t=1048
Załączniki
Kopce Kraka i Wandy.JPG
Kopce Kraka i Wandy.JPG (105.8 KiB) Przejrzano 3735 razy
Dorotka i Bukowa Góra.jpg
Dorotka i Bukowa Góra.jpg (127.64 KiB) Przejrzano 3735 razy

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: smar » piątek 22 paź 2021, 17:52

Franek D. pisze:Zapraszam do przeanalizowania...

A wiesz że na bliskość i świetną widoczność Góry Św. Doroty zwróciła uwagę Ilona oraz zasugerowała możliwość jakichś ewentualnych, potencjalne związków tych dwu miejsc. Na co ja porównałem to do Góry Dobrzeszowskiej i Łysej Góry. Ale żadnych analiz nie robiliśmy. Widzę że Ty poszedłeś znacznie dalej! :D
Karolina Kot pisze:Osobiście od samego początku sceptycznie podchodzę do tego miejsca, chociaż bardzo ucieszyłabym się, gdyby się jednak okazało, że rzeczywiście jest to przełomowe odkrycie i wyjątkowe stanowisko archeologiczne...

Ponieważ Karolina wyraziła swój sceptycyzm to ja już swoim dzielić się nie będę ;) Pozwolę jednak podzielić się swoimi uwagami z naszej środowej wizyty. Odsłonięte kamienie leżące płasko leżą moim zdaniem na swoim miejscu, "in situ". Tych które "stoją" też nikt na szczyt taszczyć nie musiał - pewnie leżały gdzieś w pobliżu. Ale same się nie spionizowały (bo to wbrew fizyce!) - ktoś je musiał tak ustawić. Pytanie tylko "kto?" i "w jakim celu?". Oczywiście nie mam pojęcia - wszystko co piszę to tylko moje gdybania i spekulacje. Mam nadzieję że być może archeolodzy znajdą choćby w części odpowiedź.
I jeszcze nowe spostrzeżenia które wcześniej były wyartykułowane słabo lub wcale. Z dwóch centralnych kamieni wokół których wszystko się rozgrywa (widocznych na licznych fotkach) jeden mógł być ustawiony na osi NS a drugi na osi wschodu Słońca w dniu przesilenia letniego bądź zachodu w dniu przesilenia zimowego. Zdaję sobie sprawę z tego że to są dwa różne kierunki ale ta różnica wynosi tylko 3 stopnie kątowe co biorąc pod uwagę dokładność naszych pomiarów azymutów i fakt że kamienie nie są już pionowo (zakładam, że kiedyś były...) trudno "postawić" na konkretny kierunek. Ale zbieżność z którymś z nich jest zastanawiająca. "Doświadczenie ze światełkami" miało na celu sprawdzenie czy inny znaleziony przez Gniewka w odległości tym razem kilkuset metrów kamień nie leży czasami na tym kierunku... i okazało się że tak!!! Azymut tego odległego kamienia Ilona odczytała równo 45 stopni a ja na 46. Dodając 6 stopni odchylenia magnetycznego otrzymujemy 52 lub 232 stopnie od północy. Wschód przesilenia letniego to 50 a zachód przesilenia zimowego to 233 stopnie (tu widać skąd się wzięły te 3 stopnie różnicy!) Osobiście optował bym raczej za wschodem ponieważ kamień ów leży na NNE od domniemanego "centrum" i kierunek ten dość ciekawie wpisuje się w topografię całej okolicy. Otóż punkt ten leży na północ od wschodniej kulminacji Bukowej i można sobie wyobrazić że w okresie przesilenia letniego Słońce wschodząc "wspina" się po północnym zboczu owej kulminacji! Pragnę podkreślić, że jest to tylko moja wyobraźnia bardzo trudna do sprawdzenia - drzewa całkowicie zasłaniają widok :( Z powodu drzew również ciężko nam było namierzyć swoje "światełka" ale ostatecznie jakoś się udało :)

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » piątek 22 paź 2021, 19:20

Cały czas odnoszę wrażenie, że popełniamy logiczny błąd polegający na tym, że jeśli w dniu przesilenia gdzieś zachodzi słońce, to tego samego dnia wschodzi po dokładnie przeciwnej stronie. Owszem tak, ale na równiku. Na naszej szerokości geograficznej wygląda to inaczej (patrz czerwony graf 22 czerwca - poniżej)
Gdybyśmy byli mieszkańcami - powiedzmy - Tallinna, to noc w dniu przesilenia letniego byłaby króciuteńka (3 godziny).
Odnośnie postu Franka D. - w środę rano zapytałem kierownika prowadzonych wykopalisk pana profesora Dariusza Rozmusa, czy istnieje możliwość, że stanowisko na Bukowej Górze jest młodsze i np pochodzi z okresu kręgu kulturowego protoceltyckiego lub wręcz halsztackiego. Zaprzeczył.
I tu pojawia się klopot, bo faktycznie linia poprowadzona (a właściwie dwie równoległe) przez Franka D. stoi pod kątem 244 stopni, czyli odpowiada azymutowi celtyckiego święta Imbolc (1/2 lutego - obecnie Matki Boskiej Gromnicznej).
Załączniki
azymut.jpg
azymut.jpg (91.66 KiB) Przejrzano 3699 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: smar » piątek 22 paź 2021, 19:40

Gniewko pisze:Cały czas odnoszę wrażenie, że popełniamy logiczny błąd polegający na tym, że jeśli w dniu przesilenia gdzieś zachodzi słońce, to pół roku później wschodzi po dokładnie przeciwnej stronie...

smar pisze:... a drugi na osi wschodu Słońca w dniu przesilenia letniego bądź zachodu w dniu przesilenia zimowego. Zdaję sobie sprawę z tego że to są dwa różne kierunki ale ta różnica wynosi tylko 3 stopnie kątowe co biorąc pod uwagę dokładność naszych pomiarów azymutów i fakt że kamienie nie są już pionowo (zakładam, że kiedyś były...) trudno "postawić" na konkretny kierunek...

Gniewko - sorry ale jakbyś nie przeczytał mojego postu ewentualnie ja niezbyt jasno się wyraziłem...

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: smar » piątek 22 paź 2021, 20:22

Gniewko pisze:Cały czas odnoszę wrażenie, że popełniamy logiczny błąd polegający na tym, że jeśli w dniu przesilenia gdzieś zachodzi słońce, to tego samego dnia wschodzi po dokładnie przeciwnej stronie...

Gniewko zmienił treść posta to i ja muszę coś dodać ;) Punkty wschodu i zachodu Słońca w tym samym dniu wyznaczają dość dokładnie (ale co ciekawe nie idealnie!) linię wschód-zachód geograficzny. Azymuty tych punktów też są symetryczne (choć znowu nie idealnie - bo Ziemia przesunęła się już po swojej okołosłonecznej orbicie o jakiś kąt przez te kilka/kilkanaście godzin). Domyślam się że Gniewko chciał wyrazić - słusznie! - myśl że azymuty wschodu i zachodu Słońca w tym samym dniu nie tworzą kąta 180 stopni (czyli leżą na jednej linii). Tak jest tylko w dniach równonocy wiosennej i jesiennej i... znowu nie idealnie ;)

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: kusmanek » czwartek 28 paź 2021, 00:57

Na podstawie mapy topograficznej z lat 1958-62 naniosłem lokalizację okolicznych głazów, także tego który był przedmiotem eksperymentu Gniewka. Na poniższej mapie zaznaczyłem je czerwonymi X. Siatka powstała w oparciu o PUWG 1992, kwadraty 50x50 m. Ciekawe jest to, że kilka obiektów widocznych na lidarze ustawia się idealnie na osi wschód - zachód. I ciekaw jestem, czy w miejscu warpii na wschodnim stoku też stały jakieś potencjalne menhiry - bo w tedy całość układałaby się całkiem symetrycznie.

b_1_1.jpg
b_1_1.jpg (247.61 KiB) Przejrzano 3628 razy
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość