Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: kusmanek » niedziela 10 paź 2021, 22:27

Mam jeszcze pytanie odnośnie linii 32,3. Na numerycznym modelu terenu (NMT) który wykonałem na podstawie surowych danych Lidar, zauważyć można na całym przebiegu linii jakieś wypukłości, tak jakby cała linia ustawiona była z kamieni. Jak to w zasadzie wygląda w terenie?

mapa_3.jpeg
mapa_3.jpeg (133.92 KiB) Przejrzano 3869 razy
Born to make history

Posty: 1353
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: smar » poniedziałek 11 paź 2021, 19:41

kusmanek pisze:.. Jak to w zasadzie wygląda w terenie?

Trudno powiedzieć bo to jest las - "przebieżny" ale las. Płaskich głazów jest tam multum ale nie rzucają się w oczy bo są porośnięte i pokryte mchem, trawą, runem, liśćmi, gałązkami oraz porośnięte krzewami/krzewinkami. Osobiście nie zauważyłem by się układały w jakieś linie ale po Twojej sugestii wartało by to dokładniej sprawdzić.

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: kusmanek » wtorek 12 paź 2021, 10:03

Co ciekawe, jeden z domniemanych menhirów (tych przy którym archeolodzy wykonali wykop) wydaje się być zorientowany dokładnie wzdłuż linii 32,3, czyli osi wyznaczające linie wschodu słońca w dniu przesilenia zimowego. Dobrze to widać na zdjęciu z drona autorstwa pana Dariusza Nowaka z materiałów prasowych MMS:
https://www.dabrowa-gornicza.pl/wp-cont ... e-dron.jpg

Edit: Tak się teraz zastanawiam, czy ta linia (32,3) nie jest po prostu zorientowana na sąsiednią górę? Przydałoby się sprawdzić to w terenie.
Born to make history

Posty: 2454
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » piątek 15 paź 2021, 21:53

Poprosiłem starego przyjaciela - pasjonata astronomii - Marianowskiego z FJ o info w kwestii precesji osi ziemi. I napisał tak:

Wracając do naszej czwartkowej rozmowy telefonicznej i Twojego pytania o wschody i zachody Słońca,czy precesja ziemska ma wpływ na to że wraz z upływem lat lub cofając się w czasie zjawiska wystąpią w innych punktach horyzontu.Nie,nie stanie się tak,tak precesję tłumaczy Wiki :

"Precesja
Na skutek precesji osi Ziemi bieguny niebieskie zmieniają swoje położenie, poruszając się po okręgach o środkach w biegunach ekliptyki i promieniu około 23,5°. Pełny cykl ruchu (zakreślenie pełnego okręgu) trwa około 26 tys. lat, jest to tzw. rok platoński. Krąg precesji Ziemi nie jest „gładki”, wykazuje nutację o okresie 18,6 roku i kącie 9,21 sekundy kątowej."

więc jak widać determinuje pory roku za sprawą odchylenia osi Ziemi względem Słońca o wspomniane 23,5 stopnia,stąd właśnie równoleżniki nazywane Zwrotnikiem Raka i Zwrotnikiem Koziorożca mają wartość szerokości geograficznej dokładnie tyle ile ten kąt pochylenia osi.
Zjawisko precesji natomiast powoduje zmianę w położeniu gwiazd względem ziemskiego obserwatora,poszczególne gwiazdozbiory wschodzą inaczej,za gwiazdę polarną robi co pewien odstęp czasu inna gwiazda.Dziś jest to gwiazda na końcu dyszla Małego Wozu,za kilka tyś lat któraś z Lutni,Smoka...
W tekście z Wiki poruszono inny termin,nutację,i ta faktycznie gdy jest znaczna ma wpływ na postrzeganie wschodów i zachodów w innych punktach horyzontu,ale nie chodzi tu o wspomniany wyżej w cytacie kąt 9,21 sekundy kąta,bo aby dostrzec taką różnicę potrzeba dość dużego powiększenia (lorneta,teleskop) Ale zgodnie z teorią Cykli Milankovicia nutacja taka waha się waha się między 22,1° a 24,5°,pewnie dla Ciebie wartości takie byłyby zadowalające gdyby nie fakt że pełny taki cykl to około 41 tysięcy lat...
Maciej Rodziewicz

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: kusmanek » sobota 16 paź 2021, 00:18

Czyli można zaryzykować stwierdzenie, że azymuty wschodów i zachodów słońca na przestrzeni wieków się nie zmieniły. To trochę ułatwi nasze rozważania.
Born to make history

Posty: 2454
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » sobota 16 paź 2021, 00:36

Utrudni.
Jeśli jest to obserwatorium i nie zbudowali go koczownicy czy półkoczownicy, a wspólnota (transport kamieni), to nalezy przyjąć większe prawdopodobieństwo kalendarza lunarnego. Przynajmniej oscylując między neolitem, a hallstattem.
Zobaczymy. Na razie zaproponowałem dziś by wleźć tam przed datą zmiany czasu i za pomocą światła ponamierzać ( w miarę możliwości ) zwiazki z punktami na sąsiednich wzgórzach.
Mam już czwórkę chętnych do udziału w eksperymencie :mrgreen:
Maciej Rodziewicz

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: kusmanek » sobota 16 paź 2021, 00:57

Szkoda, że mnie nie będzie na miejscu. Weźcie namiar z GPS ;)
Born to make history

Posty: 2454
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » sobota 16 paź 2021, 10:00

Owszem. Bez namiarów GPS błądzimy po omacku.
W miedzyczasie postanowiłem sobie jeszcze nieco "pogdybać".
Kalendarze solarne w Europie (w zależności od regionu) pojawiają się w okresie miedzy 1500 a 1100 p.n.e.
Gdyby to było obserwatorium i gdyby było młodsze niż neolit, a nawet (to już ryzykowna hipoteza) powstało w kręgu kultury protoceltyckiej to wigilia Beltaine (ok.30 kwietnia) układałaby się wzdłuż czerwonego wektora (patrz niżej). Co ciekawe - wiedząc, że stopni w okręgu jest 360, a dni w roku 365 kąt miedzy liniami 36,7 a 27,6 jest identyczny :!: z kątem między 36,7 a czerwoną osią zachodu słońca. Może to przypadek.
Ale jeszcze jedna sprawa mnie gryzie: mianowicie kamyczki zaznaczone na zdjęciu Fali czerwonymi strzałkami są ustawione krawędziami precyzyjnie południkowo w stosunku do północy GEOGRAFICZNEJ. Kamyczek zaznaczony na niebiesko ( schowany za drzewami) wypadałoby ustawić na sztorc. Pięknie by się wtedy prezentował. Tylko, że obliczenia trzeba by było powtórzyć :mrgreen:
Jeszcze raz podkreślam, że to tylko moje "GDYBANIE"
Załączniki
papier milim.jpeg
papier milim.jpeg (109.5 KiB) Przejrzano 3692 razy
menhir.jpg
menhir.jpg (231.01 KiB) Przejrzano 3692 razy
poludniki.jpg
poludniki.jpg (266.04 KiB) Przejrzano 3692 razy
Maciej Rodziewicz

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: kusmanek » niedziela 17 paź 2021, 20:18

Jeszcze taka mała dygresja - osada nieopodal tego wzgórza na archiwalnych mapach opisana jest jako Ludnianki. W Słowniku Staropolskim znalazłem podobne hasło - "Ludycje" - kalendarz z przepowiedniami na nadchodzący rok. To pewnie przypadkowa zbieżność, chociaż kto wie ;)
Born to make history

Posty: 2454
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » niedziela 17 paź 2021, 22:15

.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 07 mar 2022, 23:10 przez Gniewko, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości