Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: kusmanek » środa 22 wrz 2021, 18:48

Dziś na Facebookowej stronie Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej pojawiła się informacja o interesującym odkryciu:
U PROGU WIELKIEGO ODKRYCIA

Mamy wielką przyjemność poinformować, że nasze Muzeum po raz kolejny otarło się o wielką, archeologiczną tajemnicę .
Na zakończenie sezonu, ekipa naszego Muzeum kierowana przez dr hab. Dariusza Rozmusa wyruszyła wykonać wykop sondażowy w miejscu wskazanym nam przez dwójkę mieszkańców miasta.
Wyprawę poprzedziła wizja lokalna miejsca oraz badania geofizyczne. Pozostało odpowiedzieć na kilka pytań. Czy znajdujące się na ziemi ślady to w ogóle efekty działania człowieka? Czy związane są ze średniowiecznym lub nowożytnym górnictwem czy też dotyczą zupełnie innego okresu?
Przy jednym z obiektów założyliśmy wykop o wymiarach 1x3 m po czym rozpoczęliśmy prace. Szybko okazało się, że ustawione kamienie to dzieło rąk ludzkich i najprawdopodobniej stanowią one element grobowca. Pionowe kamienie to rodzaje stel nagrobnych a poniżej ułożono kamienie pochodzą z obstawy jamy grobowej
Jeżeli sprawdzą się przypuszczenia prof. Rozmusa, mamy do czynienia z odkryciem wyjątkowym. Cały obserwowany obszar może być megalitycznym cmentarzyskiem pochodzącym z czasów neolitu, ale ostateczna chronologia tego stanowiska jest nadal kwestią otwartą. Jego powierzchnia sygnalizować się zdaje, że obszary Dąbrowy zamieszkiwane były w tych czasach przez dużą i zorganizowaną społeczność.
Kim byli ludzie żyjący zgodnie z tradycją która kazała stawiać im ogromne kamienne grobowce? Skąd przybyli? Dokąd poszli? Na te i inne pytania mogą odpowiedzieć tylko dalsze badania. Tajemnica wciąż czeka na odkrycie.
P.S. Oczywiście celowo na razie nie podajemy dokładnej lokalizacji obiektu, kto ją zna, prosimy, by zatrzymał tą wiedzę dla siebie :)

Źródło: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... sn=scwspmo

Oczywiście, nie byłbym sobą, gdybym nie dodał, iż opisanym obiektem jako pierwszy zainteresował się nasz forumowy Kolega - Gniewko, który powiadomił archeologów o potencjalnym odkryciu :)
Born to make history

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Karolina Kot » środa 22 wrz 2021, 21:26

P.S. Oczywiście celowo na razie nie podajemy dokładnej lokalizacji obiektu, kto ją zna, prosimy, by zatrzymał tą wiedzę dla siebie :)


Znamy lokalizację, oj znamy. Ale na razie zatrzymamy tę wiedzę dla siebie. :mrgreen:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Karolina Kot » niedziela 26 wrz 2021, 11:19

Archeolodzy z Dąbrowy Górniczej nie zdradzają miejsca swoich prac. To może być sensacyjne odkrycie

Megality z neolitu w Dąbrowie Górniczej? Archeolodzy nie zdradzają dokładnego miejsca swoich prac.

Najpierw była wizja lokalna, potem badania geofizyczne, w końcu najbardziej malownicze, ale też najbardziej pracochłonne wykopaliska. Pracownicy Działu Archeologii Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej – dzięki zgłoszeniu mieszkańców miasta, których zaciekawiły napotykane podczas spacerów nietypowe obiekty – ruszyli w teren. A właściwie w głąb terenu, bo wykonali sondażowy wykop. – Chcieliśmy sprawdzić, czy nie są to pozostałości jakiejś górniczej eksploatacji. Okazało się, że w ziemię wkopano dwie pionowe, ciężkie skały o wysokości około 170 cm, które są postawione na sztorc, a pod spodem jest jama na głębokości ok. 70 cm – relacjonuje dr hab. Dariusz Rozmus, archeolog z dąbrowskiego muzeum, który zaznacza, że to miejsce wskazał badaczom Maciej Rodziewicz.


sosnowiec.wyborcza.pl

Brawo, Gniewko! Aleś się celebryta zrobił.
W gazetach już o Tobie piszą. :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2454
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » niedziela 26 wrz 2021, 12:25

Oj tam, oj tam. Niepotrzebny hałas wokół tej sprawy moim zdaniem. Zwlaszcza, że nikt do tej pory nie poruszył kwestii tachymetrii, którą w zeszłym roku zrobilismy z Iloną Strzempowicz i pod okiem smara przy konsultacjach z kusmankiem. A to ona zdaje się mieć większe znaczenie. Czas pokaże. Ale dziękuję Karolino. :mrgreen:
Maciej Rodziewicz

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Karolina Kot » wtorek 28 wrz 2021, 15:31

A tu mamy zdjęcia z badań terenowych, przesłane dziś przez Gniewka, który oczywiście buszuje na miejscu wraz z ekipą archeologów, którą to ekipę serdecznie pozdrawiamy! :D
Załączniki
Badania terenowe (1).jpg
Badania terenowe (1).jpg (97.13 KiB) Przejrzano 6124 razy
Badania terenowe (3).jpg
Badania terenowe (3).jpg (104.45 KiB) Przejrzano 6124 razy
Badania terenowe (2).jpg
Badania terenowe (2).jpg (118.7 KiB) Przejrzano 6124 razy
Badania terenowe (4).jpg
Badania terenowe (4).jpg (98.92 KiB) Przejrzano 6124 razy
Badania terenowe (5).jpg
Badania terenowe (5).jpg (121.67 KiB) Przejrzano 6124 razy
Badania terenowe (6).jpg
Badania terenowe (6).jpg (119.92 KiB) Przejrzano 6124 razy
Badania terenowe (7).jpg
Badania terenowe (7).jpg (94.94 KiB) Przejrzano 6124 razy
Badania terenowe (8).jpg
Badania terenowe (8).jpg (113.47 KiB) Przejrzano 6124 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: kusmanek » środa 29 wrz 2021, 13:33

Sprawa tego odkrycia jest coraz bardziej medialna:
https://wiadomosci.tvp.pl/56090920/sens ... znalezisko
Born to make history

Posty: 2454
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » czwartek 30 wrz 2021, 22:04

Zamierzałem się nie odzywać, ale nie mogę. Nie wolno mi. Ze względu na moich przyjaciół choćby. Telewizja kłamie. Z moich kilku minut wycięto wszystko co merytorycznie miało jakąś wagę.
Zapytano mnie, dlaczego zainteresowałem się tym miejscem, czy byłem sam i co zrobiłem zanim powiadomiłem archeologów?
Odpowiedziałem zgodnie z prawdą:
Jarek Sawicz (sandwich - FJ) od paru lat prosił mnie bym tam poszedł i zastanowił się nad dziwnymi kamieniami stojącymi na sztorc. W końcu to zrobiłem końcem września ubiegłego roku. I ... Sam nie wiem do dziś dlaczego przyłożyłem do nich kompas. Taki mały, plastykowy. Okazało się nagle, że głazy te zorientowane są w dość specyficzny sposób.
Złaziłem w ciągu kolejnych dwóch miesięcy obszar sąsiednich wzgórz i znalazłem wiele podobnych konstrukcji.
Poprosiłem smara o pomoc. Przyjechał z laserem i taśmą mierniczą. Z pomocą Ilony Karoliny wykonaliśmy tachymetrię.
Dopiero po niej zawiadomiłem archeologów.
W trakcie konsultowałem się bez przerwy z kusmankiem, a ostateczną decyzję podjąłem przy wsparciu Karoliny Kot.
Moim zdaniem to nie jest cmentarzysko. To jest obserwatorium astronomiczne.
c.d.n.
Maciej Rodziewicz

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: kusmanek » piątek 01 paź 2021, 09:39

Kolejny materiał, tym razem z TVS:
https://youtu.be/3O3O9nfObPY
Born to make history

Posty: 2454
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » niedziela 03 paź 2021, 16:12

Przyznam, że kiedy wybrałem się tam po raz pierwszy... pomyliłem wzgórza. Natknąłem się bowiem na stojące pionowo kamienie gdzie indziej :mrgreen:
Ale w listopadzie pomierzyliśmy laserem i taśmą mierniczą już to, co w powyższych artykułach jest przedstawione.
Poniżej obraz tychże pomiarów. Nieco pózniej zrozumiałem, że nie liczą się odleglości i kąty między menhirami. Liczą się wyprowadzone od - jak to nazwaliśmy - punktu "zero" linie do nich dochodzące. Myślę, że szczegółowe obliczenia przyniosą niebawem wynik zaskakujący.
Co ciekawe - najwyższy kamień stojący na środku jest zorientowany pod kątem ca 235 stopni w stosunku do północy. A więc przypomina geodezyjny teodolit ustawiony (czyżby przypadkiem?) na osi przesileń.
Oczywiście nie wolno zapominać o precesji słońca, ale w tej kwestii bardziej elokwentnie wypowie się smar.
Załączniki
rozklad (1).jpg
rozklad (1).jpg (76.17 KiB) Przejrzano 5953 razy
Maciej Rodziewicz

Posty: 2454
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - domniemane cmentarzysko megalityczne

Postautor: Gniewko » niedziela 03 paź 2021, 16:35

To kamień stojący na skrzyżowaniu linii 30'9 i 14'6.
Załączniki
SAVE_20201117_172213.jpeg
SAVE_20201117_172213.jpeg (87.17 KiB) Przejrzano 5843 razy
Maciej Rodziewicz


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości