Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: smar » czwartek 25 lis 2021, 07:40

Feldgrau pisze:... jak sam stwierdziłeś w naszej rozmowie, kamienie, które posłużyły do stworzenia twojego szkicu, zostały wybrane arbitralnie, a takie działanie daje spore pole do manipulacji przy dopasowywaniu do mapy gwiezdnej...

Ta "arbitralność" polegała na tym, że wybraliśmy te które najbardziej "rzucały się w oczy" - większe i nie leżące. Stąd przy próbach ewentualnego dopasowania ich układu do mapy nieba może jakiegoś brakować. Trudniej natomiast byłoby wyjaśnić obecność jakichś dodatkowych ale z takimi wyjaśnieniami należałoby poczekać do czasu aż ewentualnie jakiś fragment obrazu nieba zostałby zinterpretowany (wtedy sobie pospekulujemy czy mogła to być planeta jeśli w pasie ekliptyki czy jakaś nowa/supernowa jeśli gdzie indziej). Nie chcę gasić waszego entuzjazmu - osobiście jestem sceptykiem takiego podejścia - ale próbujcie ;). Zwróćcie tylko uwagę na fakt że jeżeli o jakimś kamieniu powiemy że wyznacza on miejsce wchodu/zachodu jakiegoś ciała niebieskiego w określonym dniu to raczej nie może on już pasować do "zabawy" z mapą nieba bo nam "stopni swobody" braknie :)
Precesję na razie zostawmy w spokoju. Ma ona znaczenie gdybyśmy chcieli kamieniem oznaczyć punkt wschodu/zachodu jakiejś gwiazdy w określonym dniu lub - jeśli udałoby się takowy znaleźć - zorientować znaleziony układ gwiazd względem północnego bieguna nieba (wtedy nawet możliwe byłoby datowanie). Ale wpierw coś znajdźmy... ;)

Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2021, 08:23

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Feldgrau » czwartek 25 lis 2021, 11:40

Też uważam, że teoria o zachodach i wschodach słońca jest bardziej prawdopodobna, ale z drugiej strony, ten kamień, który wyznaczał zachód słońca w dniu przesilenia zimowego jest poza naszym szkicem, więc teoretycznie mogło istnieć połączenie jednej i drugiej koncepcji

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: smar » czwartek 25 lis 2021, 13:35

Feldgrau pisze:... z drugiej strony, ten kamień, który wyznaczał zachód słońca w dniu przesilenia zimowego jest poza naszym szkicem, więc teoretycznie mogło istnieć połączenie jednej i drugiej koncepcji

Tak, to daje nam niejako drugi stopień swobody. Co więcej skala (wielkość) ewentualnego odwzorowania nieba głazami na ziemi daje nam trzeci stopień - czyli teoretycznie jeszcze jeden jakiś kamień może obrazować szczególny kierunek. Ale to już wszystko :mrgreen:
Feldgrau pisze:Też uważam, że teoria o zachodach i wschodach słońca jest bardziej prawdopodobna ...

Tylko proszę nie brać sobie do serca mojego sceptycyzmu któremu wcześniej (już dwukrotnie...) w tym wątku dałem wyraz. Wszystko co tu zostało przez nas napisane to w najlepszym przypadku hipotezy, w gorszym - spekulacje (a w najgorszym "dudy smolone" :mrgreen: ) Osobiście doszukuję się przede wszystkim słonecznych konotacji bo takowe - z przyczyn oczywistych - wydają się najbardziej użyteczne dla społeczności która miałaby te kamienie ustawiać. Byłyby one po prostu kalendarzem przydatnym nawet prostemu rolnikowi czy hodowcy. Natomiast odwzorowywanie nieba na ziemi to już znacznie wyższy poziom (taki "kapłańsko-magiczny") nie mający bezpośredniego związku z życiem codziennym i dlatego moim zdaniem mniej prawdopodobne. Oczywiście ktoś może odpowiedzieć że "nie samym chlebem żyje człowiek" i... będzie miał rację! Ale ciężko jest myśleć o czymś innym niż chleb z pustym żołądkiem...:mrgreen:

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: smar » czwartek 25 lis 2021, 17:32

smar pisze:
smar pisze:...Azymut tego odległego kamienia Ilona odczytała równo 45 stopni a ja na 46. Dodając 6 stopni odchylenia magnetycznego otrzymujemy 52 lub 232 stopnie od północy. Wschód przesilenia letniego to 50 a zachód przesilenia zimowego to 233 stopnie (tu widać skąd się wzięły te 3 stopnie różnicy!) Osobiście optował bym raczej za wschodem ponieważ kamień ów leży na NNE od domniemanego "centrum" i kierunek ten dość ciekawie wpisuje się w topografię całej okolicy...

Symulacja Kusmanka:

pokazała, że się myliłem. Ale zamieszczona przez Kusmanka mapka z naniesioną podziałką kątową pokazuje coś naprawdę bardzo interesującego:

Zwróćmy uwagę że linia łącząca oba kamienie ma azymut... 233,5 stopnia!!! Czyli dokładnie tyle ile powinna mieć by wskazywać kierunek zachodzącego Słońca w dniu przesilenia zimowego! ...


Gdy tak rozprawiałem z Feldgrau o stopniach swobody wpadła mi do głowy szalona idea :x

symulacjakusmanka03a.jpg
symulacjakusmanka03a.jpg (17.19 KiB) Przejrzano 3576 razy


Skoro kamień centralny widziany z oddalonego ma azymut (od północy) 233 stopnie to "oddalony" widziany z "centralnego" ma azymut 53 stopnie (233-180=53). A więc Słońce w dniu przesilenia letniego "wschodzi" na jego wysokości 3 stopnie (około sześciu słonecznych średnic) na północ od niego i ten punkt zasłania odległa góra pokazana na symulacji Kusmanka. Ale wschodzące Słońce przesuwa się jednocześnie w górę i na południe - patrz szkic powyżej. Mam nadzieję że ten szkic jest bardziej czytelny niż moje wyjaśnienia ;) Zauważmy, że teoretycznie jest możliwe ustawienia "odległego" kamienia w takim miejscu by wykorzystując topografię terenu wyznaczał on dwa kierunki przesileń "za jednym zamachem"! :mrgreen: . Nie twierdzę że tak jest - znowu trza byłoby to sprawdzić (co bardzo trudnym jest bo w czerwcu na drzewach liści kupa) lub dalsze karkołomne symulacje tworzyć - ale byłaby "bomba" gdyby rzeczywiście tak było! W takim wypadku rolę przypadku trzeba by już uznać za marginalną!

Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2021, 08:23

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Feldgrau » czwartek 25 lis 2021, 23:03

@smar

HA, piękna idea! Aż miło by było to sprawdzić na żywca :) pierwsza okazja już niedługo :)

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: kusmanek » czwartek 25 lis 2021, 23:16

Ciekawe, czy przypadkiem na Trzebiesławickiej Górze nie ma w tym miejscu jakiegoś kamienia ;)
Born to make history

Posty: 2499
Rejestracja: czwartek 16 kwie 2015, 17:40
Lokalizacja: Słajszewo

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Gniewko » czwartek 25 lis 2021, 23:44

Z tego co pamietam na Trzebiesławickiej kilka wyższych kamyków sterczy tylko na zachodnim zboczu i niestety wygladają na samoistne wychodnie.
Ale 1 grudnia rano i tak będę tam z łopatą, by podkopać do zdjęcia ten tzw "oddalony". Może starczy czasu, by się rozejrzeć.
Jednego ciągle nie rozumiem.
Lico kamienia centralnego służy za teodolit optyczny. W jedną stronę wskazuje zachód słońca w zimie (233,5 stopnia), w drugą - wschód w lecie (53).
Na rysunku poniżej ten układ jest zaznaczony. (z błędem jednego stopnia, ale nie chciało mi się poprawiać)
W takim razie wschód Słońca nad Trzebiesławicką powinien nastapić w miejscu, które wskazuje zielony wektor?
Załączniki
azymuty_21.jpg
azymuty_21.jpg (91.3 KiB) Przejrzano 3409 razy
Ostatnio zmieniony sobota 27 lis 2021, 21:18 przez Gniewko, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Rodziewicz

Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2021, 08:23

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: Feldgrau » piątek 26 lis 2021, 01:23

Sprawdziłem wygląd gwiazdozbiorów w dni przesileń i równonocy zaznaczając najjaśniejsze obiekty na niebie w tych dniach, ale niestety nic nie rzuciło mi się w oczy. Kolejny mój pomysł to odwzorowanie konkretnej konstelacji. Może jutro ;p

Posty: 1380
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 09:37

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: smar » piątek 26 lis 2021, 07:16

Gniewko pisze:... W takim razie wschód Słońca nad Trzebiesławicką powinien nastapić w miejscu, które wskazuje zielony wektor?

Właśnie tak. Te trzy stopnie przesunięcia na południe ma się wziąć stąd, że Trzebiesławicka "podnosi" horyzont i opóźnia moment pojawiania się Słońca

Generał Admin
Posty: 2038
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - megalityczne stanowisko archeologiczne

Postautor: kusmanek » piątek 26 lis 2021, 20:34

Tak z czystej ciekawości porównałem układ kamiennych steli na Bukowej Górze z innym stanowiskiem megalitycznym, z Wietrzychowic na Kujawach. Co ciekawe, oba obiekty wydają się być zorientowane w zbliżonym kierunku...

received_295700875781148.jpeg
Bukowa Góra
received_295700875781148.jpeg (63.14 KiB) Przejrzano 3261 razy

20211126_180758.jpg
Wietrzychowice
20211126_180758.jpg (49.2 KiB) Przejrzano 3261 razy


Jeśli spojrzymy na wspomnianą przez Gniewka gwiazdę Thuban w konstelacji smoka, to podobny kąt zawiera się między tą gwiazdą, a sąsiednią Edasich. To oczywiście czysta hipoteza, być może z serii "dudy smolone" :D
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości