Strona 1 z 1

Lelów - relikty fortalicjum

: niedziela 10 kwie 2016, 21:25
autor: Karolina Kot
Na obrzeżach Lelowa, wśród podmokłych, nieprzebytych łąk i moczarów, nad rzeką Białka, znajduje się wzniesienie, zajmowane dziś przez stary cmentarz parafialny.
W miejscu tym miał istnieć średniowieczny gród z zamkiem murowanym, niezachowanym do naszych czasów.
Ruiny obiektu rozebrano na początku XIX wieku, a na majdanie założono cmentarz.

Otoczone bagnem, samotne wzgórze o stromych zboczach, z nienaturalnie płaskim szczytem, do dziś zwraca uwagę nietypowym wyglądem. Potwierdzeniem jego archeologicznej przeszłości są ułamki średniowiecznej ceramiki, które można dostrzec wśród grobów.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2016 roku.

Re: Lelów - relikty fortalicjum

: poniedziałek 20 cze 2016, 15:23
autor: ChickenInvaders
Zawsze ciekawiło Mnie to grodzisko, głownie z uwagi na to że stojący na nim niegdyś zamek był jako jeden z nielicznych zbudowany z cegły a nie jak większość jurajskich z kamienia wapiennego. Stąd pytanie czy na terenie cmentarza widoczne były gdzieniegdzie porozrzucane cegły?

Re: Lelów - relikty fortalicjum

: poniedziałek 20 cze 2016, 19:38
autor: Karolina Kot
Cegieł lub ich większych fragmentów nie utrafiliśmy, ale rzeczywiście przypominam sobie jakieś pomarańczowe ułamki.
Podczas następnej wizyty w Lelowie na ciulimie i czulencie (osobiście wolę niekoszerną wersję potrawy) postaram się sprawdzić stary cmentarz, a zwłaszcza jego zbocza dokładniej, a przy okazji rzucę okiem na ścianę wieży kościoła, bo przeoczyłam tam pewien relikt historii.

Re: Lelów - relikty fortalicjum

: poniedziałek 20 cze 2016, 23:04
autor: ChickenInvaders
Co do kościoła to właśnie z fragmentów zamku została zbudowana jego cześć, więc możliwe że znajdą się w nim jakieś elementy średniowiecznej budowli.

Re: Lelów - relikty fortalicjum

: środa 30 sie 2017, 23:01
autor: Karolina Kot
Lelowski kościół zdecydowanie wymaga omówienia w osobnym wątku, ma bardzo ciekawą, choć po części tragiczną historię.

Tymczasem w sierpniu, wśród bujnej roślinności, na zdjęciach wykonanych z lotu ptaka nie udało się uchwycić zbyt wielu szczegółów Wzgórza Zamkowego.
Za to starówka Lelowa, w raz z reliktami dawnych fortyfikacji miejskich, prezentowała się rewelacyjnie.
Co tu dużo pisać - to po prostu piękne miasteczko.

Re: Lelów - relikty fortalicjum

: środa 25 lis 2020, 22:45
autor: Gniewko
Czysto teoretycznie: czy między Lelowem, a Podlesiem mogło kiedyś istnieć grodzisko? Piszę tu, bo nie znalazłem odpowiedniego wątku. Piszę tu, bo dostałem dziś do wglądu grocik scytyjski znaleziony w okolicy Mełchowa.

Re: Lelów - relikty fortalicjum

: niedziela 07 mar 2021, 17:49
autor: izabela
Gniewko pisze:Czysto teoretycznie: czy między Lelowem, a Podlesiem mogło kiedyś istnieć grodzisko? Piszę tu, bo nie znalazłem odpowiedniego wątku. Piszę tu, bo dostałem dziś do wglądu grocik scytyjski znaleziony w okolicy Mełchowa.

Hej!
Sporo czasu minęło od Twojego pytania, ale coś mi się skojarzyło w temacie grodziska ;) http://jurapolska.com/wycieczki/rowerowa_06012014.php

Re: Lelów - relikty fortalicjum

: niedziela 07 mar 2021, 19:02
autor: Gniewko
Hej! :D
Tak. Gródek w Podlesiu to prawdziwy bibelot. Z lotu ptaka przypomina wręcz reper. Jest jednakże "zaksięgowany" jako klasyczny rycerski czyli średniowieczny. Natomiast brązowy grocik znaleziony został pod lasem jakieś dwieście metrów na północ od linii zabudowań Mełchowa. To jest płaski teren. Lidar niewiele pokazuje. Oczywiście Łuzyczanie adaptowali też owale wydmowe i swego czasu miałem podejrzenia co do miejsca w samym centrum wsi. Jest ono jednak mocno zdeniwelowane i otacza je płot prywatnej posesji.