Świdnica - pomnik Srającego Chłopka

Posty: 28038
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Świdnica - pomnik Srającego Chłopka

Postautor: Karolina Kot » czwartek 16 mar 2023, 06:43

Srający Chłopek, zwany także Bolkiem Myślicielem lub Srajludkiem, to przedwojenna rzeźba, umieszczona przed zabudowaniami Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy Sp z o.o. w Zawiszowie, nieopodal ulicy Kazimierza Wielkiego (Zawiszów 5).
Figurę wykonali pracownicy dawnej, niemieckiej oczyszczalni ścieków, w roku 1935.

Kiedy w latach 1934–1936 powstawała nowoczesna biologiczna oczyszczalnia ścieków jej pracownicy postawili dla żartu nietypowy pomnik – betonowy odlew siedzącego mężczyzny w czasie defekacji. Ulokowano go na kolektorze ogólnospławnym przy punkcie pomiarowym ścieków wpływających do oczyszczalni. Choć nie każdemu się on podobał i wzbudzał mieszane uczucia, to pomnika nie zniszczono nawet kiedy stara oczyszczalnia została zamknięta.

Marian Twardowski
Źródło: Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

Rzeźba przetrwała rok 1945 i do października roku 1992 stała na terenie nieczynnej już stacji uzdatniania wody przy ulicy Bokserskiej.
Po otwarciu nowej oczyszczalni, zlokalizowanej w Zawiszowie, przetransportowano Srajludka w obecną lokalizację. Od blisko 30 lat chłopek trwa w zadumie przed świdnicką oczyszczalnią ścieków, nieopodal trasy Świdnica-Żarów.
W roku 2011 figura przeszła renowację.

Co ciekawe - Bolko Myśliciel pierwotnie, oprócz wąsów, posiadał także brodę! Niestety nie zrekonstruowano jej podczas wspomnianego remontu.

W 2016 roku pojawił się pomysł, by przenieść chłopka do centrum miasta, na plac św. Małgorzaty obok miejskiego szaletu. Na zapytanie jednego z radnych ówczesny wiceprezydent Marek Suwalski odpowiedział kategorycznie “nie”, który swoje zdanie oparł m.in. na opiniach prezesa Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz miejskiego konserwatora zabytków. Prezes Jacek Sochacki powołał się m.in. na zapisy Karty Weneckiej i Karty z Burra, które mówią o nierozerwalnym związku zabytku z miejscem. Kolejny argument to bezpieczeństwo pomnika. Jak dodał prezes, betonowa rzeźba nie była przewidziana do transportu i już przenosiny z 1992 roku nadwerężyły konstrukcję. Ponadto za obecnym miejscem przemawia troska firmy o utrzymanie jej w dobrym stanie oraz monitoring, który chroni chłopka przed wandalami.

swidnica24.pl

I słusznie!

Obecnie Srający Chłopek, chociaż zlokalizowany z dala od zabudowań, na odludziu, wydaje się być bezpieczny - strzeże go monitoring.
Pan w berecie i z fajeczką w dłoni, w zamyśleniu spoglądający w dal, prezentuje się doskonale, mimo swojego sędziwego już wieku.
I na dodatek ciągną do niego turyści!

Zdjęcia wykonałam w marcu 2023 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Srający Chłopek (1).jpg
Srający Chłopek (1).jpg (97.02 KiB) Przejrzano 763 razy
Srający Chłopek (2).jpg
Srający Chłopek (2).jpg (115.1 KiB) Przejrzano 763 razy
Srający Chłopek (4).jpg
Srający Chłopek (4).jpg (52.04 KiB) Przejrzano 763 razy
Srający Chłopek (3).jpg
Srający Chłopek (3).jpg (107 KiB) Przejrzano 763 razy
Srający Chłopek (6).jpg
Srający Chłopek (6).jpg (85.38 KiB) Przejrzano 763 razy
Srający Chłopek (5).jpg
Srający Chłopek (5).jpg (110.46 KiB) Przejrzano 763 razy
Srający Chłopek (7).jpg
Srający Chłopek (7).jpg (42.2 KiB) Przejrzano 763 razy
Srający Chłopek (8).jpg
Srający Chłopek (8).jpg (52.43 KiB) Przejrzano 763 razy
Srający Chłopek (9).jpg
Srający Chłopek (9).jpg (61.87 KiB) Przejrzano 763 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Rzeźby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości