Sosnowiec - muzeum, instalacja "Kuszenie"

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Sosnowiec - muzeum, instalacja "Kuszenie"

Postautor: Karolina Kot » czwartek 18 lut 2016, 22:17

W holu Muzeum w Sosnowcu, zlokalizowanym w Pałacu Schöna przy ulicy Chemicznej, można podziwiać bardzo ciekawą instalację artystyczną. Przypadła mi do gustu zwłaszcza z powodu materiału, użytego do jej stworzenia, mocno związanego z przemysłem włókienniczym, który w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju miasta.
"Kuszenie" autorstwa Matyldy Sałajewskiej powstało z kolorowych sznurków, których artystka zużyła aż 14 kilometrów.
W wykonaniu tego precyzyjnego i żmudnego projektu pomagali także pracownicy Muzeum oraz uczniowie Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej.
Efekt końcowy zaprezentowano w dniu 24 listopada, podczas finisażu wystawy "Kobieta jest jak Sosnowiec".

Artystka chętnie podejmuje nowe zadania, lubi robić rzeczy, których wcześniej nie próbowała. Tym razem w reprezentacyjnym holu, nawiązującym architektonicznie do rzymskiego atrium, Matylda Sałajewska rozpina i zaczyna prząść nić, niczym mityczne Mojry zarządzające ludzkim losem, rozwija i kieruje ją tylko sobie wiadomym kierunku. Żmudna praca odbywa się na dwóch górnych kondygnacjach Pałacu. Powoli zaczynają powstawać z barwnego sznurka tunele, cztery równoległe na górze i cztery na dole, będące powieleniem układu górnego i jego kolorystyki. Harmonijną kompozycję zakłóca jeden z tuneli niższego piętra, prowadzony niejako w opozycji do pozostałych, przecinający ich płaszczyznę pod kątem prostym, przenikający strukturę, podobnie jak w procesie tkania osnowa i wątek. Rozwijany kolorowy sznurek tworzy ażurową kompozycję, w której wyraźnie widać gradient – płynne przechodzenie kolorów ciepłych w zimne wraz z wysokością. Kolorystykę, intensywność doznawanych barw warunkuje naturalne światło przenikające szklany dach Pałacu. Percepcja całości zależy od usytuowania widza. Każda kondygnacja dostarcza innych wrażeń wizualnych i warunkuje odbiór całości. Instalacja odwołującą się do włókienniczych tradycji dawnych właścicieli rezydencji – rodziny Schoenów, którzy stworzyli i rozwinęli w zagłębiu Dąbrowskim przemysł włókienniczy. Symboliczna nić tworząca oryginalną kompozycję łączy przeszłość Pałacu z teraźniejszością i być może wybiega w przyszłość.

sosnowiec.info.pl

Osobiście lubię sztukę współczesną, a dzieło prezentowane w pałacu bardzo mi się spodobało. Podziwiam pomysł, efekt końcowy i ogrom wykonanej pracy, dlatego postanowiłam uwiecznić "Kuszenie" także na naszym Forum.
Warto zajrzeć do Muzeum.
Załączniki
Kuszenie (1).JPG
Kuszenie (1).JPG (55.18 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (2).JPG
Kuszenie (2).JPG (60 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (3).JPG
Kuszenie (3).JPG (106.45 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (4).JPG
Kuszenie (4).JPG (76.03 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (6).JPG
Kuszenie (6).JPG (63.72 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (7).JPG
Kuszenie (7).JPG (69.39 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (5).JPG
Kuszenie (5).JPG (98.74 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (8).JPG
Kuszenie (8).JPG (56.97 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (9).JPG
Kuszenie (9).JPG (58.84 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (10).JPG
Kuszenie (10).JPG (63.06 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (11).JPG
Kuszenie (11).JPG (71.98 KiB) Przejrzano 5183 razy
Kuszenie (12).JPG
Kuszenie (12).JPG (38.02 KiB) Przejrzano 5183 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Instalacje artystyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości