Strona 1 z 1

Sosnowiec - muzeum, instalacja "Kuszenie"

: czwartek 18 lut 2016, 22:17
autor: Karolina Kot
W holu Muzeum w Sosnowcu, zlokalizowanym w Pałacu Schöna przy ulicy Chemicznej, można podziwiać bardzo ciekawą instalację artystyczną. Przypadła mi do gustu zwłaszcza z powodu materiału, użytego do jej stworzenia, mocno związanego z przemysłem włókienniczym, który w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju miasta.
"Kuszenie" autorstwa Matyldy Sałajewskiej powstało z kolorowych sznurków, których artystka zużyła aż 14 kilometrów.
W wykonaniu tego precyzyjnego i żmudnego projektu pomagali także pracownicy Muzeum oraz uczniowie Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej.
Efekt końcowy zaprezentowano w dniu 24 listopada, podczas finisażu wystawy "Kobieta jest jak Sosnowiec".

Artystka chętnie podejmuje nowe zadania, lubi robić rzeczy, których wcześniej nie próbowała. Tym razem w reprezentacyjnym holu, nawiązującym architektonicznie do rzymskiego atrium, Matylda Sałajewska rozpina i zaczyna prząść nić, niczym mityczne Mojry zarządzające ludzkim losem, rozwija i kieruje ją tylko sobie wiadomym kierunku. Żmudna praca odbywa się na dwóch górnych kondygnacjach Pałacu. Powoli zaczynają powstawać z barwnego sznurka tunele, cztery równoległe na górze i cztery na dole, będące powieleniem układu górnego i jego kolorystyki. Harmonijną kompozycję zakłóca jeden z tuneli niższego piętra, prowadzony niejako w opozycji do pozostałych, przecinający ich płaszczyznę pod kątem prostym, przenikający strukturę, podobnie jak w procesie tkania osnowa i wątek. Rozwijany kolorowy sznurek tworzy ażurową kompozycję, w której wyraźnie widać gradient – płynne przechodzenie kolorów ciepłych w zimne wraz z wysokością. Kolorystykę, intensywność doznawanych barw warunkuje naturalne światło przenikające szklany dach Pałacu. Percepcja całości zależy od usytuowania widza. Każda kondygnacja dostarcza innych wrażeń wizualnych i warunkuje odbiór całości. Instalacja odwołującą się do włókienniczych tradycji dawnych właścicieli rezydencji – rodziny Schoenów, którzy stworzyli i rozwinęli w zagłębiu Dąbrowskim przemysł włókienniczy. Symboliczna nić tworząca oryginalną kompozycję łączy przeszłość Pałacu z teraźniejszością i być może wybiega w przyszłość.

sosnowiec.info.pl

Osobiście lubię sztukę współczesną, a dzieło prezentowane w pałacu bardzo mi się spodobało. Podziwiam pomysł, efekt końcowy i ogrom wykonanej pracy, dlatego postanowiłam uwiecznić "Kuszenie" także na naszym Forum.
Warto zajrzeć do Muzeum.