Podlesie - ruiny wieży widokowej na Ostrej Górze

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Podlesie - ruiny wieży widokowej na Ostrej Górze

Postautor: Karolina Kot » wtorek 28 kwie 2020, 13:50

Na Ostrzej Górze, wzniesieniu znajdującym się nieopodal Niemczy i wsi Podlesie (Kunsdorf) w powiecie dzierżoniowskim, znajdują się mało znane ruiny przedwojennej, metalowej wieży widokowej.
Prawdopodobnie była ona wykorzystywana także po wojnie. Niekonserwowana i zardzewiałą, pozbawiona stopni i podestów, obecnie nie wygląda zachwycająco.
Niemniej jednak jest bardzo ciekawa, a z jaj okolicy rozciąga się piękny widok na Góry Sowie.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2020 roku.
Napisanie tego tematu zajęło mi o wiele więcej czasu, niż zakładałam, bo wyglądając sobie przez okno przypadkowo wypatrzyłam początek pożaru w Górach Bardzkich, nad Żdanowem. Poprosiłam o interwencję Straż Pożarną.
Wysłali wóz bojowy.
Teraz słyszę, że jadą tam kolejne jednostki. Oby się chłopakom udało to szybko opanować.

Z tego mojego czwartego piętra to mam widok jak ze strażnicy przeciwpożarowej.
Załączniki
Wieża obserwacyjna (1).jpg
Wieża obserwacyjna (1).jpg (66.8 KiB) Przejrzano 4036 razy
Wieża obserwacyjna (2).jpg
Wieża obserwacyjna (2).jpg (73.71 KiB) Przejrzano 4036 razy
Wieża obserwacyjna (3).jpg
Wieża obserwacyjna (3).jpg (141.63 KiB) Przejrzano 4036 razy
Wieża obserwacyjna (6).jpg
Wieża obserwacyjna (6).jpg (91.96 KiB) Przejrzano 4036 razy
Wieża obserwacyjna (5).jpg
Wieża obserwacyjna (5).jpg (148.26 KiB) Przejrzano 4036 razy
Wieża obserwacyjna (4).jpg
Wieża obserwacyjna (4).jpg (98.14 KiB) Przejrzano 4036 razy
Wieża obserwacyjna (9).jpg
Wieża obserwacyjna (9).jpg (144.78 KiB) Przejrzano 4036 razy
Wieża obserwacyjna (8).jpg
Wieża obserwacyjna (8).jpg (128.26 KiB) Przejrzano 4036 razy
Wieża obserwacyjna (7).jpg
Wieża obserwacyjna (7).jpg (98.3 KiB) Przejrzano 4036 razy
Wieża obserwacyjna (10).jpg
Wieża obserwacyjna (10).jpg (63.48 KiB) Przejrzano 4036 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Podlesie - ruiny wieży obserwacyjnej

Postautor: RUBEX » środa 13 maja 2020, 10:08

Kilka zdań udało się znaleźć na Wikipedii:
Na szczycie znajduje się stalowa wieża widokowa postawiona w 1930 roku. Fundatorem wieży był oddział Towarzystwa Górskiego w Niemczy, projektantem wrocławski inżynier Preuß, a wykonawcą firma Probst&Söhne. Otwarcie wieży odbyło się na początku sierpnia 1930. Wcześniej na szczycie stała drewniana wieża zbudowana w 1893 przez Towarzystwo Upiększające z Niemczy. Z wieży można podziwiać panoramę Niemczy i okolic, a przy dobrej pogodzie miejscowości oddalone nawet o ponad 40 km. Obecnie okazałe buki przysłoniły panoramy w kierunkach południowym i wschodnim, uniemożliwiając podziwianie Gór Bardzkich, Złotych, Masywu Śnieżnika oraz przy dobrych warunkach atmosferycznych Jesioników. Na szczycie wzniesienia znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Położenie oraz wyniesiony wierzchołek z konstrukcją wieży czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie. U zachodniego podnóża wzniesienia położony jest ogród dendrologiczny w Wojsławicach.
Obecnie (stan na marzec 2014), ze względu na zły stan techniczny wieży na szczycie, wejście na taras widokowy wznoszący się na poziomie 18 metrów jest niemożliwe.

Czyli podsumowując wieża ma 18 metrów i powstała w 1930 na miejscu starszej, drewnianej :)

wejście na taras widokowy wznoszący się na poziomie 18 metrów jest niemożliwe

Czyżby? :D ;)
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Podlesie - ruiny wieży widokowej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 08 lis 2020, 07:15

Uzyskałam informację, iż wieża ta była czynna także w okresie powojennym. Pozostawała w dobrym stanie, bo dbały o nią Zakłady Mechaniczne Niemcza.
Bez opieki stopniowo popadła w ruinę.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości