Złoty Stok - wieża widokowa na Jaworniku Wielkim

Posty: 28012
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Złoty Stok - wieża widokowa na Jaworniku Wielkim

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 05 lip 2021, 06:47

Jawornik Wielki (872 m n.p.m.), przed wojną noszący nazwę Geyersberg, to szczyt znajdujący się w paśmie Gór Złotych, górujący nad Złotym Stokiem.
Na jego wierzchołku w sierpniu 2009 roku otwarto drewnianą wieżę widokową.

Wieżę wzniesiono w ramach mikroprojektu "Szlak widokowy szczytami pogranicza". Posiada dwie platformy - na wysokości 3,5 oraz 6,4 m. Jest to pierwsza w historii wieża widokowa na tym szczycie - wcześniej istniały tu tylko punkty triangulacyjne. W 2018 źle wykonana konstrukcja wieży uległa uszkodzeniu, a wieża została zamknięta.

- Wikipedia

Obecnie wieża jest już jak najbardziej dostępna, ale...
No cóż, twórcy tego miejsca chyba nie dysponowali odpowiednim budżetem. Konstrukcja jako punkt widokowy sprawdza się marnie: jest po prostu za niska, obecnie nie wystaje ponad wierzchołki dość szybko rosnących drzew, co spowodowało konieczność wykarczowania fragmentu lasu od strony północnej (widok w kierunku Złotego Stoku). Panorama dostępna z wyższej platformy jest co najmniej wąska: południe, wschód i zachód zakrywa las. Poza tym brakuje ławeczek.
Malkontentem nie jestem, jednak wieża z Jawornika nie przypadła mi do gustu.
Co innego taka przedwojenna wieża na Kalenicy. Klasa sama w sobie. :)
Całkiem nieźle wypada także nieodległa Kłodzka Góra.

Zdjęcia wykonałam w lipcu 2021 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Jawornik Wielki - wieża widokowa (1).JPG
Jawornik Wielki - wieża widokowa (1).JPG (113.3 KiB) Przejrzano 2169 razy
Jawornik Wielki - wieża widokowa (2).JPG
Jawornik Wielki - wieża widokowa (2).JPG (88.27 KiB) Przejrzano 2169 razy
Jawornik Wielki - wieża widokowa (3).JPG
Jawornik Wielki - wieża widokowa (3).JPG (74.13 KiB) Przejrzano 2169 razy
Jawornik Wielki - wieża widokowa (4).JPG
Jawornik Wielki - wieża widokowa (4).JPG (44.86 KiB) Przejrzano 2169 razy
Jawornik Wielki - wieża widokowa (5).JPG
Jawornik Wielki - wieża widokowa (5).JPG (116.06 KiB) Przejrzano 2169 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2960
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Re: Złoty Stok - wieża widokowa na Jaworniku Wielkim

Postautor: buba » poniedziałek 05 lip 2021, 22:05

No cóż, twórcy tego miejsca chyba nie dysponowali odpowiednim budżetem. Konstrukcja jako punkt widokowy sprawdza się marnie: jest po prostu za niska, obecnie nie wystaje ponad wierzchołki dość szybko rosnących drzew, co spowodowało konieczność wykarczowania fragmentu lasu od strony północnej (widok w kierunku Złotego Stoku). Panorama dostępna z wyższej platformy jest co najmniej wąska: południe, wschód i zachód zakrywa las. Poza tym brakuje ławeczek.
Malkontentem nie jestem, jednak wieża z Jawornika nie przypadła mi do gustu.


A poza tym cieknie jak sitko... tzn. ciekła juz 10 lat temu o czym sie przekonalismy pewnej nocy... :x


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość