Lublin - Domek Kata czyli dawna szubienica miejska

Moderator: Velder

Posty: 19639
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Lublin - Domek Kata czyli dawna szubienica miejska

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 05 lis 2018, 19:30

W dzielnicy Wieniawa, poza granicami dawnego Lublina, przy obecnej ulicy Jana Długosza 4a, tuż obok Parku Saskiego, znajduje się niezwykła budowla - dawna szubienica miejska.
Ośmioboczny budynek, zwany popularnie "Domkiem Kata", pochodzi z roku 1595.
Wyroki śmierci najprawdopodobniej wykonywano na umieszczonym przy jego ścianie pomoście. Skazańców grzebano zapewne gdzieś w pobliżu, lub w średniowiecznym kurhanie, na którym obecnie znajduje się XVIII - wieczna kapliczka o typie Latarni Umarłych, zwana Bożą Męką.

Za czasów zaborów austriackich, w XIX wieku, pomost szubienicy rozebrano, a budynek przykryto dachem i urządzono w nim prochownię. Potem mieścił się tu domek ogrodnika.
Współcześnie opuszczony i mało znany budynek niszczał w zapomnieniu, ale niedawno trafił w ręce prywatnego inwestora i został gruntownie wyremontowany i przeznaczony na mieszkanie!

Dawna szubienica po remoncie. A jak kiedyś wyglądał "domek kata"?

Jeden z ciekawszych zabytków Lublina właśnie przechodzi remont. Dawna miejska szubienica adaptowana jest właśnie na mieszkanie. Nowy lokator będzie miał do dyspozycji ponad 76 metrów

W głębi ul. Długosza, pod numerem 4a, stoi niewielki budynek, postawiony na planie ośmioboku. To szubienica, która przed wiekami została wzniesiona poza granicami ówczesnego miasta. Szubienica, chociaż nie w tej formie co teraz, na pewno stała tam już w 1408 r., ponieważ ślad o jej istnieniu zachował się w dokumentach.
Pierwotnie za budynkiem, w którym znajdował się areszt dla skazańców, wznosił się drewniany, malowany na czerwono pomost. Na nim mieściła się dobrze wyeksponowana szubienica, która miała przestrzegać przed łamaniem prawa. W czasach zaboru austriackiego, tj. przed 1809 rokiem, budynek zmieniono na prochownię.

Ta niewielka budowla w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju części Lublina, w której stała - najpierw powstała kaplica w miejscu dzisiejszego kościoła KUL, właśnie do obsługi przetrzymywanych więźniów. Od niej rozpoczął się proces powstawania rozległego założenia, najpierw klasztoru Obserwantów, później koszar austriackich i rosyjskich, czyli obecnego budynku KUL.
Dawna miejska szubienica przez ostatnie lata stała zamknięta na cztery spusty. Teraz trwa generalny remont. Na przeprowadzenie prac lubelski wojewódzki konserwator zabytków zgodę wydał w 2015 roku.

„Domek kata” będzie teraz pełnił funkcję mieszkalną. W życiu zabytku nie jest to jednak żadna nowość. W 1837 r. projektant Ogrodu Saskiego Feliks Bieczyński zaproponował, by w szubienicy urządzić domek dla ogrodnika, który pilnowałby parku. Pomysł zrealizowano kilkadziesiąt lat później, bo w 1897 r. Wtedy wnętrze zostało podzielone na dwie kondygnacje i powstała jeszcze murowana parterowa kuchnia oraz drewniany przedsionek.
W PRL w dawnej szubienicy urządzono mieszkania kwaterunkowe. Dzisiaj zabytek należy do osoby prywatnej. W nowej wersji na parterze znajdzie się miejsce dla dwóch pomieszczeń (38,92 m kw.). Dwa pomieszczenia będą też na pierwszym piętrze (38,84 m kw.). Elewacja nie zostanie otynkowana. Będzie taka jest teraz, ceglana.

Źródło: lublin.wyborcza.pl

Zdjęcia wykonałam w październiku 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Domek Kata (1).JPG
Domek Kata (1).JPG (101.58 KiB) Przejrzano 2811 razy
Domek Kata (3).JPG
Domek Kata (3).JPG (103.88 KiB) Przejrzano 2811 razy
Domek Kata (7).JPG
Domek Kata (7).JPG (120.64 KiB) Przejrzano 2811 razy
Domek Kata (2).JPG
Domek Kata (2).JPG (111.02 KiB) Przejrzano 2811 razy
Domek Kata (5).JPG
Domek Kata (5).JPG (96.28 KiB) Przejrzano 2811 razy
Domek Kata (4).JPG
Domek Kata (4).JPG (115.74 KiB) Przejrzano 2811 razy
Domek Kata (6).JPG
Domek Kata (6).JPG (116.33 KiB) Przejrzano 2811 razy
"Chociaż nie skończysz ciągle rób, Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas, Czas wszystko skończy, bo – ma czas"

Posty: 7
Rejestracja: sobota 05 sty 2019, 15:44

Re: Lublin - Domek Kata czyli dawna szubienica miejska

Postautor: pawel z lublina » niedziela 06 sty 2019, 08:41

zapraszam na filmik o szubienicy Lublina


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Szubienice, pręgierze i inne pamiątki dawnego sądownictwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość