Mościsko - domniemane relikty szubienicy

Moderator: Velder

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Mościsko - domniemane relikty szubienicy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 12 kwie 2020, 21:56

We wsi Mościsko (Mittel Faulbrück), położonej w powiecie dzierżoniowskim, po prawej stronie starego traktu kupieckiego, łączącego Dzierżoniów (Reichenbach) ze Świdnicą (Schweidnitz), na wzgórzu o nazwie Lelek, znajduje się mało znany, ale bardzo interesujący relikt przeszłości.
Po przedarciu się przez krzaki i wdrapaniu na górę uważny obserwator dostrzeże kamienne rozwaliska okrągłej budowli. W swej naiwności początkowo uznałam je za relikty wiatraka (ale brakowało mi potwierdzenia na mapach).
Dopiero po czasie, na jednej z map, doszukałam się informacji, iż najprawdopodobniej są to relikty dawnej szubienicy.

Tak po prawdzie - to miejsce bardzo na to pasuje. Górka o idealnej lokalizacji, porośnięta starymi robiniami, kolczastymi drzewami od stuleci pełniącymi rolę rytualną, do dziś sprawia ponure wrażenie.
Jeśli rzeczywiście istniała tam szubienica, to w zasadzie niemal pewnym jest fakt, iż w jej sąsiedztwie znajdowało się miejsce pochówku dla straconych skazańców.
Zapewne właśnie dlatego stare akacje i cała masa innych zarośli tak bardzo uparcie bronią dostępu do tego miejsca.

Zdjęcia wykonałam w marcu 2020 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Relikty szubienicy (1).JPG
Relikty szubienicy (1).JPG (132.27 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (3).JPG
Relikty szubienicy (3).JPG (144.46 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (2).JPG
Relikty szubienicy (2).JPG (159.15 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (5).JPG
Relikty szubienicy (5).JPG (149.84 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (4).JPG
Relikty szubienicy (4).JPG (154.17 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (8).JPG
Relikty szubienicy (8).JPG (95.62 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (7).JPG
Relikty szubienicy (7).JPG (148.89 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (6).JPG
Relikty szubienicy (6).JPG (160.45 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (10).JPG
Relikty szubienicy (10).JPG (152.64 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (9).JPG
Relikty szubienicy (9).JPG (146.8 KiB) Przejrzano 2858 razy
Relikty szubienicy (11).JPG
Relikty szubienicy (11).JPG (144.43 KiB) Przejrzano 2858 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Szubienice”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości