Bielawa - pręgierz

Moderator: Velder

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bielawa - pręgierz

Postautor: Karolina Kot » sobota 11 lip 2020, 10:18

W Bielawie (Langenbielau), mieście położonym w powiecie dzierżoniowskim, przy ulicy Wolności 130, przed wejściem do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stoi niepozorny, granitowy słup z otworami w górnej części.
Ten ciekawy relikt został znaleziony w ziemi w roku 1980, podczas porządkowania terenu przykościelnego cmentarza (obecnie nie zachowały się na jego terenie żadne nagrobki poza kilkoma wmurowanymi w ścianę).
Uznano go za dawny pręgierz, czyli zabytek dawnego prawa karnego i wyeksponowano przy kościele.
Słup nie rzuca się w oczy: podczas mojego poprzedniego szwendania się po Bielawie tylko przelotnie omiotłam go spojrzeniem i minęłam obojętnie, nie wiedząc, czym jest.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w lipcu 2020 roku.
Załączniki
Bielawa - pręgierz (3).JPG
Bielawa - pręgierz (3).JPG (138.77 KiB) Przejrzano 1990 razy
Bielawa - pręgierz (2).JPG
Bielawa - pręgierz (2).JPG (112.08 KiB) Przejrzano 1990 razy
Bielawa - pręgierz (1).JPG
Bielawa - pręgierz (1).JPG (122.11 KiB) Przejrzano 1990 razy
Bielawa - pręgierz (6).JPG
Bielawa - pręgierz (6).JPG (98.24 KiB) Przejrzano 1990 razy
Bielawa - pręgierz (5).JPG
Bielawa - pręgierz (5).JPG (111.96 KiB) Przejrzano 1990 razy
Bielawa - pręgierz (4).JPG
Bielawa - pręgierz (4).JPG (101.86 KiB) Przejrzano 1990 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pręgierze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości