Strona 1 z 1

Kraków - Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego

: piątek 06 paź 2017, 23:24
autor: Karolina Kot
W Krakowie, na Woli Justowskiej, na terenie Parku Decjusza, przy ulicy Krańcowej 4, w budynku utworzonym z dawnej muszli koncertowej, działa założona w roku 1995 galeria rzeźb autorstwa Bronisława Chromego.
Wokół pawilonu ustawiono kolekcję rzeźb plenerowych tego artysty.
Wystawę miałam okazję oglądać już pewien czas temu. Nie powiem, wywarła na mnie wrażenie. Trafił do mnie neoekspresjonizm w takim wydaniu i w efekcie od czasu wizyty w Parku Decjusza już zupełnie innym spojrzeniem spojrzałam na znane mi wcześniej rzeźby pana Bronisława (tylko ten biedny pies Dżok jakoś tak nadal do mnie nie trafia).

Lokalizacja obiektu

Prezentację poniższą poświęcam pamięci wybitnego artysty, pana profesora Bronisława Chromego, o którego śmierci dowiedziałam się dziś, przeglądając poranną prasę.*

Nie żyje prof. Bronisław Chromy. Twórca Smoka Wawelskiego miał 92 lata

W wieku 92 lat zmarł profesor Bronisław Chromy – artysta-rzeźbiarz, malarz i rysownik. W 1973 r. został uhonorowany Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki, a w 2005 r. otrzymał Brązowy Medal Cracoviae Merenti.

Profesor Bronisław Chromy urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckorony. Po ukończeniu Liceum Sztuk Pięknych rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1956 roku uzyskał dyplom.
Profesor krakowskiej ASP oraz członek Polskiej Akademii Umiejętności.

Profesor Chromy był wybitnym artystą rzeźbiarzem, cenionym i podziwianym twórcą rzeźby monumentalnej, kameralnej, medalierstwa, a także malarstwa. Zrealizował cały szereg pomników i rzeźb plenerowych oraz dzieł sakralnych, które na trwałe zapisały się w historii sztuki i kultury narodowej. Przez dziesięciolecia pracy twórczej prezentował swe dzieła podczas setek wernisaży, pokazów oraz wystaw w kraju i za granicą, pełniąc z powodzeniem rolę ambasadora polskiej kultury i sztuki.
Był twórcą m.in. krakowskich pomników: Smoka Wawelskiego, Piwnicy pod Baranami, żołnierzy Polski Walczącej, czy też lotników polskich poległych na wszystkich frontach II wojny światowej. Prestiżowe galerie i salony wystawowe zabiegały o możliwość prezentacji prac prof. Chromego, które nieodmiennie otrzymywały znakomite recenzje krytyków sztuki.
Jego dzieła znajdują się w zbiorach muzeów w Krakowie, Warszawie, Paryżu, Kopenhadze, Moskwie, Skopje, Helsinkach, Barcelonie, Dijon, Rawennie, Hasselt, Bochum, Arezzo, Oświęcimiu, Katowicach i Bytomiu oraz licznych kolekcjach prywatnych, między innymi w Austrii, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Kanadzie.
Profesor Bronisław Chromy był laureatem wielu ważnych nagród i wyróżnień artystycznych w Polsce i za granicą, licznych odznaczeń i medali państwowych oraz przyznawanych przez różnorodne instytucje, organizacje i środowiska. Profesor Chromy był postacią niezwykle zasłużoną dla promocji Krakowa i jego kulturowego dorobku.
Poprzez prezentacje swych dzieł rozsławiał Kraków, jako światową stolicę kultury i miejsce, gdzie nieodmiennie kreowane są trendy obowiązujące we współczesnej sztuce.

Bartosz Dybała, 5 październik 2017
Źródło: Gazeta Krakowska

*Pomyślałam sobie, że dla dzieł takiego Twórcy można wydzielić na naszym Forum osobny wątek. Swój pomysł zrealizowałam.

Re: Kraków - Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego

: sobota 07 paź 2017, 19:40
autor: kusmanek
Czy te kamienne owieczki to te same, które stały przed Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt UR w Krakowie? Bo kojarzę, że podobne pasły się właśnie w tamtym miejscu :)

Re: Kraków - Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego

: wtorek 10 paź 2017, 22:38
autor: Karolina Kot
Sprawdziłam, to nie te same. Owieczki przed Uniwersytetem Rolniczym nadal stoją. Specjalnie jechałam dziś przez centrum Krakowa, poświeciłam im nawet osobny wątek. ;)
A tu mamy jeszcze kilka rzeźb pochodzących z Galerii Autorskiej na Woli Justowskiej. Wśród nich zauważymy m.in. "Pomnik Piwnicy pod Baranami" czy "Kolarzy".

(wpis edytowano w grudniu 2017 roku)

Re: Kraków - Autorska Galeria Rzeźby Bronisława Chromego

: poniedziałek 28 paź 2019, 20:48
autor: Karolina Kot
Brak słów...

Wandale zniszczyli 15 rzeźb Bronisława Chromego w parku Decjusza

W nocy z niedzieli na poniedziałek zniszczono rzeźby Bronisława Chromego znajdujące się od 25 lat w parku Decjusza na Woli Justowskiej.
"Dzisiaj w nocy dwóch mężczyzn zdewastowało ekspozycję dzieł Bronisława Chromego w Parku Decjusza. Przez 25 lat cieszyły krakowian swoją urodą. Zniszczeniu uległo 15 rzeźb. Rodzina artysty, prowadząca po jego śmierci Autorską Galerię Rzeźby Bronisława Chromego, jest zszokowana skalą bezmyślności sprawców..." - taka informacja pojawiła się na oficjalnej stronie galerii na Facebooku.

Wandale poprzewracali rzeźby Chromego stojące wokół galerii. Zniszczeniu uległy m.in. dzieła "Bażanty" i "Owce".


krakow.wyborcza.pl