Strona 1 z 1

Szydłowiec - nowy cmentarz żydowski

: poniedziałek 02 paź 2017, 16:12
autor: Karolina Kot
W Szydłowcu, przy ulicy Wschodniej, za współczesnym, ażurowym ogrodzeniem, znajduje się jeden z najciekawszych żydowskich cmentarzy na Mazowszu. Został on założony na początku XIX wieku, po drugiej stronie dawnego traktu łączącego Kielce z Radomiem, naprzeciwko starszego kirkutu, po którym dziś nie zachował się żaden ślad w terenie (jego obszar jest aktualnie zabudowany powojennymi obiektami).
Istniejąca nekropolia zajmuje obszar około 2,7 hektara. Pierwotnie była ogrodzona murem, a w jej sąsiedztwie istniał dom przedpogrzebowy. Najstarszy odnaleziony nagrobek pochodzi z roku 1831, czyli z okresu szalejącej w okolicy epidemii cholery, a ostatni pochówek miał miejsce w roku 1943.
Kirkut został zdewastowany w czasie II Wojny Światowej, dokonywano na nim także masowych egzekucji ludności Żydowskiej. Do dziś zachowało się na nim około 2000 kamiennych macew, wykonanych z piaskowców i wapieni, z których niektóre są bardzo piękne i świadczą o wysokim kunszcie ówczesnych mistrzów kamieniarskich. Płyty nagrobne ustawione zostały w większości wtórnie, już po wojnie, a ich największe skupisko znajdziemy od strony ulicy Wschodniej.
Na niektórych widoczne są ślady polichromii - można sobie wyobrazić, jak bardzo kolorowo musiało być na kirkucie pierwotnie.

W roku 1957 teren cmentarza został uporządkowany, ogrodzony i zaopatrzony w metalową bramę. Przeniesiono na niego także zachowane jeszcze macewy ze starego kirkutu.
W późniejszych latach wzniesiono pomnik upamiętniający szydłowieckich Żydów, ofiary Holocaustu. Budowlą widoczną z daleka jest współczesny ohel, wybudowany nad grobami rabina Dawida Natana Rabinowicza i jego syna Szragi.

Klucze na do bramy wiodącej teren cmentarza bez problemu można otrzymać w Centrum Informacji Miejskiej (byłam, rozmawiałam). Niestety, w dniu mojej wizyty bardzo się spieszyłam i nie mogłam pozwolić sobie na zwiedzanie cmentarza, więc bliższe oględziny tego miejsca pozostawiłam "na kiedy indziej". Warto będzie jeszcze zajrzeć do Szydłowca, zwłaszcza, iż nie wiedziałam wcześniej o starszym kirkucie i nie posiadam zdjęć tego miejsca, chociaż - jak się potem okazało - zaparkowałam na jego terenie samochód.

Fotografie wykonałam we wrześniu 2017 roku.
Spis nagrobków, zlokalizowanych na cmentarzu, można zobaczyć na stronie Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich.
Lokalizacja