Strona 1 z 1

Kraków - Collegium Maius

: poniedziałek 27 sie 2018, 07:01
autor: Gatoma
Obecnie budynki Collegium Maius pełnią rolę muzeum uniwersyteckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej były to pomieszczenia pierwszej polskiej uczelni wyższej. Mimo, że uczenia powstała w 1364 roku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, to po śmierci fundatora przestała istnieć. Dopiero zakup, w 1400 roku, przez króla Władysława Jagiełłę kamienicy u zbiegu dzisiejszych ulic Jagiellońskiej i św. Anny w Krakowie i podarowanie jej dla Akademii Krakowskiej reaktywowało uczelnię. Był to zaczątek obecnego Collegium Maius, czyli Kolegium Większego, w odróżnieniu od sąsiadującego z nim Kolegium Mniejszego, mieszczącego wydział sztuk wyzwolonych.

Z czasem zakupiono jeszcze kilka kamienic, które pod koniec XV wieku, po pożarze, połączono w jednolity zespół architektoniczny. Wtedy też powstał wewnętrzny dziedziniec arkadowy, otoczony krużgankami z późnogotyckimi sklepieniami kryształowymi. W krużgankach znajdują się schody zwane „ profesorskimi” prowadzące na ganek pierwszego piętra. Na parterze budynku mieściły się sale wykładowe ( lektoria) a na pierwszym piętrze biblioteka (Libraria) z ozdobnym portalem (Porta Aura), izba wspólna profesorów ( Stuba Communis ) z pięknym wykuszem, skarbiec oraz lektorium teologów ( dzisiejsza Aula). W Collegium Maius znajdowały się także mieszkania profesorów.

Rozkwit Akademii przypadł na wiek XV I XVI. Wtedy też studiował na tutaj m.in. Mikołaj Kopernik.

Na przełomie XVI i XVII wieku znaczenie Akademii a z nią Collegium Maius zmniejszyło się. Uczelnia przemianowana została przez Reformę Kołłątajowską na Szkołę Główną Koroną a budynek Collegium Maius zaczął pełnić funkcję biblioteki. Po rozbiorach uczelnia przeszła pod zarząd austriacki. W 1817 roku przemianowano ją na Uniwersytet Jagielloński.

W latach 1839-1870 nastąpiła wielka przebudowa budynków Collegium Maius, które były wówczas mocno zaniedbane. Przebudowy, w stylu neogotyckim, dokonał architekt Karol Kremer. Odnowiony budynek przeznaczono na siedzibę Biblioteki Jagiellońskiej. Funkcję tę pełnił do roku 1940, kiedy Biblioteka została przeniesiona do nowej siedziby przy Alei Mickiewicza.

W latach 1949-1964, z inicjatywy profesora Karola Estreichera, dokonano kompleksowej odnowy Collegium Maius i przywrócono mu, na ile to było możliwe, pierwotny gotycki wygląd sprzed 1840 roku. Od zakończenia prac Collegium Maius pełni, jak już wspomniałam, rolę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego a w jego murach zgromadzono dawne zbiory uniwersyteckie i pamiątki. Wśród nich m.in. drzwi do nieistniejącego już krakowskiego Ratusza oraz Globus Jagielloński, jeden z najstarszych na świecie, na którym można zobaczyć nazwę i lokalizację Ameryki.

W budynku odbywają się nadal ważne uroczystości uniwersyteckie takie jak wybory rektora czy nadawanie doktoratów honoris causa.

Re: Kraków - Collegium Maius

: poniedziałek 27 sie 2018, 07:10
autor: Gatoma
Po wejściu do muzeum przez gotycki portal trafiamy na piękny arkadowy dziedziniec ze studnią. Dziedziniec obiega ganek na piętrze, na który prowadzą " schody profesorskie" ( większe).

Re: Kraków - Collegium Maius

: poniedziałek 27 sie 2018, 07:24
autor: Gatoma
Na ganku zwraca uwagę piękny gotycki "złoty portal" ( Porta Aurea ), prowadzący do biblioteki oraz kolejny ciekawy wykusz. Nad Złotym Portalem możemy zobaczyć stosunkowo nową atrakcją Collegium Maius. Jest nią zegar z figurami, wygrywający pieśń akademicką. Zegar został uruchomiony w 2000 roku. Z ganku można podziwiać także ciekawe portale, okna ze "złotą" kratą i herby uczelni.

Re: Kraków - Collegium Maius

: poniedziałek 27 sie 2018, 07:50
autor: Gatoma
Najpiękniejszym I jednym z najstarszych pomieszczeń Collegium Maius jest Aula profesorska. Dawniej pełniła rolę lektorium dla teologów a obecnie służy jako pomieszczenie reprezentacyjne UJ. W auli odbywa się m.in. uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa. Na ścianach auli wiszą liczne portrety rektorów i profesorów Uniwersytetu. Na uwagę zasługuje także bogato zdobiona trybuna oraz portal z 1600 roku, pochodzący z nieistniejącego ratusza na Rynku krakowskim. Za portalem znajdują się , niedostępne dla zwiedzających :( , schody rektorskie. Po tych schodach schodzi orszak profesorski podczas inauguracji roku akademickiego.

Re: Kraków - Collegium Maius

: poniedziałek 27 sie 2018, 08:00
autor: Gatoma
Do innych pomieszczeń nalezą Stuba communis ( izba wspólna ) z 1430 roku, gdzie dawniej profesorowie jadali posiłki. W tym pomieszczeniu znajduje się wykusz, gdzie podczas posiłków czytano Biblię. W sali można zobaczyć także kręcona klatkę schodową z pałacu Potockich w Krzeszowicach oraz zabytkowy piec z pałacu w Głębowicach koło Wadowic.

Do innych pomieszczeń zalicza się pokoje profesorskie, gdzie dawniej mieszkali niektórzy profesorowie, wśród nich pokój Kopernika ( oczywiście aranżacja ;) ). Jest
też biblioteka ( libraria) i skarbiec uniwersytecki.

Re: Kraków - Collegium Maius

: poniedziałek 27 sie 2018, 08:06
autor: Gatoma
Od roku 2014, od strony ul. Św. Anny znajduje się wejście do nowej przestrzeni zorganizowanej na terenie dawnego dziedzińca Huta Collegium Maius. Jest to Zaułek Estreichera z rzeźbami zasłużonych dla uczelni osobistości.

Na ścianie Collegium Maius od strony ul.św. Anny, gdzie jest zaułek Estreichera można zobaczyć także bogaty portal z herbem Uniwersytetu.