Strona 1 z 1

Kraków - Muzeum Armii Krajowej

: czwartek 01 mar 2018, 07:18
autor: Karolina Kot
Założone w roku 2000 Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” to jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce upowszechniająca wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych, przede wszystkim o Armii Krajowej.
Obiekt mieści się przy ulicy Wita Stwosza 12, nieopodal Cmentarza Rakowickiego, na terenie dawnych koszarów, w zaadaptowanym na potrzeby nowoczesnej placówki muzealnej zabytkowym budynku z 1911 roku, mieszczącego pierwotnie siedzibę dowództwa austriackiej twierdzy Kraków.

Ekspozycja została podzielona na tematyczne przestrzenie wystawiennicze. Na parterze przedstawiono historię II RP, przebieg kampanii wrześniowej i życie codzienne pod dwiema okupacjami. Jednym z eksponatów w tej części jest rekonstrukcja czołgu Vickers wykonana z oryginalnych części z dwóch czołgów zniszczonych w 1939 r.

Zasadnicza część wystawy dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej została umieszczona w podziemiach. Wśród przestrzeni tematycznych można wyróżnić strukturę i obszary aktywności Armii Krajowej. Odrębnie potraktowano całość działań składających się na akcję „Burza” oraz losy żołnierzy AK po rozwiązaniu formacji. W tej części wystawy można zobaczyć setki zdjęć i pamiątek, elementy uzbrojenia (w tym samoróbki) i umundurowania oraz rekonstrukcje: kadłuba brytyjskiego bombowca Halifax, który dokonywał zrzutów z pomocą aliancką na terenie Polski, i rakiety V-2. Twórcy wystawy starali się też odtworzyć ubecki karcer. Całość została wzbogacona multimediami.
Na ekspozycję złożyły się materiały m.in. ze zbiorów Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej, Klubu Powstańców Warszawskich i Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej.


Główną ideą placówki jest holistyczne przedstawienie obrazu polskiego podziemia: znajdziemy tu działy opisujące organizacje paramilitarne końca XIX wieku, przybliżające losy Legionów Polskich w I Wojnie Światowej oraz odnoszące się do etosu Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej. Na wystawie nie zabrakło informacji odnoszących się do trudnego i skomplikowanego dziedzictwa patriotycznego współczesnej Polski, w tym Polskiego Państwa Podziemnego po II Wojnie Światowej oraz do działalności organizacji kombatanckich i niepodległościowych, włączając w to także ruchy z końca lat 70. i początku lat 80. XX wieku.

Opis na podstawie Wikipedii.
Lokalizacja
Strona internetowa Muzeum: www.muzeum-ak.pl
Zdjęcia wykonałam w lutym 2018 roku.