Nowy Sącz - sukka

Posty: 203
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2020, 15:59

Nowy Sącz - sukka

Postautor: Jan Poszeptynski » środa 05 lut 2020, 17:06

Kuczka (Sukka (hebr. סוכות)) – szałas budowany w święto Sukkot, także altanka lub drewniany ganek przy bożnicy, służący do obchodów tego święta . Spożywa się w nim tradycyjne posiłki podczas trwania święta.

Ma przypominać Żydom, w jakich warunkach musieli mieszkać w czasie wędrówki z Egiptu. Ortodoksi mieszkają w nich przez cały czas podczas tych świąt, a umiarkowani ortodoksi i reformowani korzystają z nich tylko w czasie modlitw przy synagogach. Szałasy przystraja się owocami z Izraela.
W swoich zapędach poszukiwawczych otarłem sie o wiadomośc , iż w Nowym Sączu tez / a jakże! / były kuczki.

Pewna informacja było - że w głebi parceli przy ul. Jagiellońskiej 50.

zdj. 1 - Oczywiście polazłem tam. I moje zdziwienie było ogromne, albowiem ten budynek znam od dzieciństwa- mieścił sie tam - wulkanizator - i w latach gdy posiadałem rower na tzw. balonówkach często korzystalem z jego usług. Przez myśl mi nie przebiegło iz to miejsce zydowskie.

zdj. 2-3.- Obszedłem budynek z boku i z tyłu szukając tego rozsuwanego dachu.dach był, ale...

zdj. 4.- Eureka.!! od autochtona z podwórka dowiedziałem się iz - kuczka - to ten mały przybudówek na końcu budynków - jakies 2 na-3 m. Oczywiście na zdjęciu widac załamanie sniegu - więc i łamany-odsuwany dach. To to.!!!

zdj. 5.- Aby dopełnić wizerunku dodaję zdjęcie z lata. Zdjęcie pochodzi z: http://nowysacz.naszemiasto.pl/artykul/ ... ,id,t.html

zdj. 6 - Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wpisał do rejestru zabytków wiekową kamienicę w Nowym Sączu i mieszczącą się w niej tzw. kuczkę żydowską. Kamienica na rogu ulic Sobieskiego i Lwowskiej podlega ścisłej ochronie, zaś kuczka jest pod nadzorem nie tylko konserwatorów, ale i symbolicznym nadzorem Żydów, pielgrzymujących co roku do grobu cadyka Dywre Chaima Halberstama.

"- Kamienica przy Sobieskiego stanowi fragment całego Śródmieścia, które jest objęte ochroną ze względu historyczno-urbanistycznych - wyjaśnia Maria Manna, zastępca kierownika delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu. - Każdy najdrobniejszy nawet remont musi być uzgadniany z nami. Tak samo ochronie podlega kuczka." Niedawno kuczkę pokryli farbą konserwującą drewno.

Nowy Sącz to jedno z nielicznych miast w Małopolsce, gdzie zachowały się dwie kuczki. Pierwsza mieści się przy ul. Jagiellońskiej 50. Obie świadczą o wielowiekowiej obecności Żydów na Sądecczyźnie.

zdjęcie pochodzi z: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/4 ... ,id,t.html

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość