Strona 1 z 1

Książ Wielki - synagoga

: środa 29 lip 2015, 21:07
autor: Karolina Kot
W Książu Wielkim, wsi gminnej położonej w powiecie miechowskim, u zbiegu ulic Melsztyńskich i Stromej, z których ta ostatnia wiedzie w dół skarpy, w kierunku kirkutu, znajduje się budynek opuszczonej synagogi.

Synagoga została zbudowana w 1846 roku. Podczas I Wojny Światowej, w roku 1915, budynek został uszkodzony, jednak wkrótce go wyremontowano. Niestety, wnętrze świątyni zostało strawione przez pożar w 1935 roku. Także po tym nieszczęściu obiekt został gruntownie odnowiony.
Podczas II Wojny Światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali wnętrze synagogi, ostatecznie niosąc kres jej funkcjonowaniu.
Po zakończeniu wojny w budynku dawnej bożnicy urządzono magazyn Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Murowany z cegły i wapiennego kamienia budynek ortodoksyjnej synagogi w Książu Wielkim wzniesiono na planie prostokąta i przykryto dwuspadowym dachem. Wewnątrz, we wschodniej części, mieściła się główna sala modlitewna, do której wchodzono przez przedsionek. Ponad przedsionkiem, na piętrze, ulokowano babiniec, czyli pomieszczenie przeznaczone dla kobiet. Salę główną oświetlało 10 łukowato zakończonych okien - po cztery na ścianach południowej i północnej oraz dwa na ścianie wschodniej.
Pomiędzy oknami wschodnimi zachowała się wnęka po Aron ha-kodesz.

- za Wikipedią, tekst moderowano

Niestety, obecnie opuszczony budynek dawnej świątyni żydowskiej niszczeje, chociaż nadal jest obiektem bardzo miłym dla oka i pobudzającym wyobraźnię.
Lokalizacja

Re: Książ Wielki - synagoga

: sobota 07 paź 2017, 22:09
autor: Karolina Kot
Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jeszcze ruiny synagogi w Książu Wielkim, to powinien się pospieszyć i to bardzo!
Stan obiektu zmienił się diametralnie od czasu naszej ostatniej wizyty, budynek całkowicie stracił dach i obecnie grozi zawaleniem. Dawna bożnica, otoczona siatkami niczym żałobnym kirem, czeka na dopełnienie swojego losu, a wszyscy mieszkańcy, widząc turystów z aparatami fotograficznymi, zgodnie podają informacje o planowanym wyburzeniu.

Na ostatniej Sesji Rady Gminy, jaka odbyła się 30 marca, jednogłośnie uchwalono zgodę na odkupienie od prywatnego właściciela synagogi w Książu Wielkim z przeznaczeniem „pod budowę domu kultury i biblioteki”. Za zabytkową ruinę (zdjęcie), zajmującą działkę o powierzchni 2,78 ara, trzeba będzie zapłacić 50 tys. zł, które zarezerwowano w tegorocznym budżecie.

Projekt domu kultury w dawnej synagodze

Projekty budowlane już sporządza krakowski architekt. Planuje się wyburzenie starych murów i postawienie nowych, ale – zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków – nawiązujących z zewnątrz do charakterystycznych cech synagogi. Jak widać na wstępnym szkicu jest to najzupełniej możliwe.
O ile sprawa zakupu tej działki nie wywołała podczas sesji większych komentarzy, to nie brakowało ich w ramach tzw. wolnych wniosków. Sołtysi gremialnie dopytywali się o możliwość utwardzenia dróg dojazdowych do pól. Używane obecnie przez rolników ciężkie ciągniki oraz dostosowane do nich maszyny, wymagają bowiem podwyższonego standardu dróg gruntowych.
Jak wyjaśniał wójt Marek Szopa, Gmina każdego roku zakupuje średnio po 5 tys. ton kamienia i systematycznie rozwozi go tam, gdzie zasypanie dołów czy kolein staje się niezbędne. Tak będzie również teraz. Z tym, iż dowiezienie kamienia w szczególnie trudnym terenie zależy od tego, kto wygra przetarg. Nie każdy dostawca dysponuje bowiem mniejszymi ciężarówkami, mogącymi dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie dojadą wielkie pojazdy.

Źródło: ksiazwielki.eu
Informacje podano z datą 1 kwietnia 2017 roku, ale to chyba raczej nie jest żart na prima aprilis.

Moje zdjęcia pochodzą z października 2017 roku:

Re: Książ Wielki - synagoga

: środa 18 paź 2017, 07:48
autor: Karolina Kot
A tu mamy jeszcze widok obiektu z lotu ptaka oraz kilka szczegółów. Warto zwrócić uwagę na niebezpiecznie wybrzuszoną ścianę południową budynku oraz na zachowany w przedsionku drewniany wieszak. Możliwe, że stanowi on oryginalne wyposażenie dawnej bóżnicy.

Re: Książ Wielki - synagoga

: piątek 20 paź 2017, 23:17
autor: Franek D.
Z sesji Rady Gminy:
50 tys. PLN za wykupienie działki oraz pozyskanie (z rozebranych murów świątyni) kilku ton kamienia na utwardzenie lokalnych dróg.

Aż trudno w ten zapis uwierzyć, biorąc pod uwagę fakt, iż w okresie Holocaustu Niemcy także utwardzali drogi rozbitymi macewami z żydowskich kirkutów.

Ciekawe, czy przy nowym Domu Kultury pozostawiony zostanie Plac Targowy ?