Bochnia - miejsce po synagodze

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Bochnia - miejsce po synagodze

Postautor: Karolina Kot » wtorek 12 wrz 2017, 21:13

W centrum Bochni, u zbiegu ulicy Józefa Ignacego Kraszewskiego i Brackiej, znajdował się niegdyś niewielki budynek synagogi, wzniesionej najpewniej pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Był to murowany, parterowy, kryty dwuspadowym dachem obiekt o cechach klasycystycznych, z wysuniętym przedsionkiem od strony południowej i wysokimi, półkoliście zakończonymi oknami. Aron ha-kodesz zlokalizowany został od strony obecnej ulicy Brackiej.
W przybytku tym modlili się chasydzi bobowscy, należący do Towarzystwa Bożnicy Halberstam.

W czasie II Wojny Światowej synagoga została sprofanowana przez Niemców i pozbawiona wyposażenia. W jej wnętrzu urządzono kuchnię dla pracowników warsztatów miejskich.
Budynek przetrwał okupację, jednak został wyburzony w maju 1946 roku, prawdopodobnie na prośbę Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Bochni. Jako przyczynę podjęcia takiej decyzji podano zły stan techniczny obiektu.
W latach 70. XX wieku w miejscu dawnej bożnicy wzniesiono istniejący do dziś pawilon handlowy "Sutoris".

Zdjęcia wykonałam we wrześniu 2017 roku.
Lokalizacja
Źródło informacji: tablica "Żydowskiej Trasy Pamięci" w Bochni oraz archiwalna fotografia, dzięki której udało mi się dokładnie umiejscowić obiekt na współczesnej mapie miasta.
Załączniki
Pawilon przy ulicy Brackiej (1).JPG
Pawilon przy ulicy Brackiej (1).JPG (55.19 KiB) Przejrzano 4689 razy
Pawilon przy ulicy Brackiej (4).JPG
Pawilon przy ulicy Brackiej (4).JPG (53.47 KiB) Przejrzano 4689 razy
Pawilon przy ulicy Brackiej (3).JPG
Pawilon przy ulicy Brackiej (3).JPG (55.65 KiB) Przejrzano 4689 razy
Pawilon przy ulicy Brackiej (2).JPG
Pawilon przy ulicy Brackiej (2).JPG (59.18 KiB) Przejrzano 4689 razy
Tabliczka.JPG
Tabliczka.JPG (83.92 KiB) Przejrzano 4689 razy
Synagoga.JPG
Synagoga.JPG (67.24 KiB) Przejrzano 4689 razy
Rekonstrukcja.jpg
Rekonstrukcja.jpg (63.2 KiB) Przejrzano 4689 razy
Miejsce po synagodze.JPG
Miejsce po synagodze.JPG (54.21 KiB) Przejrzano 4689 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Bochnia - miejsce po synagodze

Postautor: Karolina Kot » czwartek 20 cze 2019, 07:34

W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się zabytkowy lambrekin, prawdopodobniej pochodzący z synagogi w Bochni.
Był on umocowany ponad parochetem, czyli zasłoną na Aron ha-kodesz.
Zdjęcie pochodzi z bardzo ciekawego "Katalogu Judaików", wydanego przez Muzeum Narodowe. Swój egzemplarz otrzymałam za darmo w Domu Mehoffera, podczas Nocy Muzeów 2019.
Książkę oczywiście przejrzałam i przeczytałam od dechy do dechy. ;)
Załączniki
Lambrekin z Bochni (1).JPG
Lambrekin z Bochni (1).JPG (74.04 KiB) Przejrzano 3924 razy
Lambrekin z Bochni (2).JPG
Lambrekin z Bochni (2).JPG (86.25 KiB) Przejrzano 3924 razy
Lambrekin z Bochni (3).JPG
Lambrekin z Bochni (3).JPG (53.15 KiB) Przejrzano 3924 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron