Strona 1 z 2

Mysłowice - stare napisy

: środa 25 mar 2015, 21:09
autor: Karolina Kot
Jesienią 2014 roku zauważyłam przebijający spod farby napis na froncie kamienicy przy ulicy Bytomskiej 27 w Mysłowicach.
Nic, tylko ze szpachelką przyjść i poskrobać, żeby co nieco odpadło.

Re: Mysłowice - stare napisy

: środa 25 mar 2015, 22:33
autor: Karolina Kot
Ulica Karola Miarki 3.

Edycja z dnia 28 sierpnia 2016 roku:
Historyczna ciekawostka na Rymerze
24 sierpnia 2016
Autor: Agnieszka i Leonard Czarnotowie


Jakiś czas temu przy ul. Miarki 3 tynk odpadający ze ściany budynku odsłonił reklamę sprzed ponad 100 laty. Na widocznym fragmencie można doczytać nazwisko właściciela Hoinkisa.

Emil Hoinkis urodził się 16 stycznia 1870 r. w Trzebini, w ówczesnym zaborze austriackim. Skończył osiem klas szkoły powszechnej w 1887 r. i zaczął czteroletnią praktykę kupiecką w składzie Bugdola w Bogucicach. Następnie pracował jako subiekt w Bytomiu w składzie Kralego do 1890 r. Za zaoszczędzone pieniądze otworzył dwa sklepy towarowe w Mysłowicach. Niedługo potem stał się właścicielem kamienicy przy ul. Rynek 9.

Kupiec ożenił się z Martą Hoinkis z Małej Dąbrówki. Doczekali się szóstki dzieci – trzech synów i trzech córek: Waltera, Emila, Ewalda, Heleny, Ruth i Łucji. Wszystko, do czego doszedł własną pracą Emil Hoinkis, przekreśliła pierwsza wojna światowa. W latach 1915-1918 służył on w wojsku, a podczas jego nieobecności sklepy z powodu braku towarów upadły. Po powrocie do Mysłowic, aby mieć za co żyć i utrzymać rodzinę, zmuszony był sprzedać kamienicę przy rynku. Sprzedając ją, otrzymał tylko część umówionej sumy, a o resztę pieniędzy walczył sądownie. Tuż po zakończeniu wojny wysoka inflacja marki sprawiła, że odzyskane pieniądze były niewiele warte.

Emil wraz z żoną i dziećmi zamieszkał przy ul. Szkolnej 1 (ob. ul. Strażacka 1). Otrzymał pracę w mysłowickim magistracie w charakterze urzędnika wykonawczego. Niedługo potem, w 1923 r., jego żona zmarła. Już jako wdowiec z szóstką dzieci otrzymał pracę subkasjera w elektrowni miejskiej. W tym czasie najstarszy syn Walter Hoinkis terminował w Berlinie jako zegarmistrz, młodszy Emil pracował w walcowni cynku Kunegunda (ob. Biedronka przy ul. Powstańców), Ewald uczęszczał do szkoły, a córki Helena, Ruth i Łucja zajmowały się gospodarstwem domowym. Synowie stracili pracę w związku z „wielkim kryzysem” na początku lat 30. XX w. W 1932 r. Emil Hoinkis starał się o dodatek mieszkaniowy od magistratu. W 1933 r. został zwolniony z pracy z powodu podeszłego wieku i czekał na emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń z Królewskiej Huty.

O Emilu Hoinkisie i jego pracowitym życiu przypomniał nam odpadający tynk przy ul. Miarki 3. Jak się potoczyły dalsze losy kupca i jak poradziły sobie jego dzieci – nie wiadomo. Z czasem na pewno uda się to ustalić. Kamienicy przy Rynku 9 już nie ma.

Tekst powstał w oparciu o materiały archiwalne.

Źródło: Gazeta Mysłowicka

Re: Mysłowice - stare napisy

: środa 25 mar 2015, 23:05
autor: Karolina Kot
Ulica Bernarda Świerczyny 48. Udało mi się odszyfrować tylko pierwsze słowo: "Zakłady".

Re: Mysłowice - stare napisy

: poniedziałek 27 kwie 2015, 00:17
autor: Karolina Kot
Ulica Laryska 1, róg z ulicą Brzezińską.
Stary napis, reklamujący znajdującą się tu niegdyś gospodę. Tradycja tego miejsca została zachowana, dziś także można tu napić się piwa.

Re: Mysłowice - stare napisy

: środa 22 lip 2015, 21:13
autor: Karolina Kot
Ulica Bytomska 31, róg z ulicą Jarosława Dąbrowskiego. Jeszcze niedawno ten piękny napis, zawierający nazwę miasta, przykryty był banerem reklamowym.
Jest tak ładny, iż powinno się go zachować i zabezpieczyć (tak traktuje się przedwojenne napisy np. w Zabrzu).

Lokalizacja

Re: Mysłowice - stare napisy

: środa 22 lip 2015, 21:26
autor: Karolina Kot
Ulica Przemszy 4, róg z ulicą Piastowską:

Re: Mysłowice - stare napisy

: środa 22 lip 2015, 21:28
autor: Karolina Kot
Ulica Hugona Kołłątaja 7, od strony Placu Mieroszewskich.
Majaczy tu stara reklama, podpisana imieniem "Ernest", spod której wyziera jeszcze starszy mural.

Re: Mysłowice - stare napisy

: piątek 09 wrz 2016, 21:39
autor: Karolina Kot
Ulica Bartosza Głowackiego 4.
Ten stary, ciekawy architektonicznie budynek mieszkalny, posiada na swej północnej fasadzie słabo czytelne relikty niemieckiego, przedwojennego napisu.
Litery były niegdyś doskonale widoczne z pociągów przejeżdżających po pobliskim nasypie kolejowym.

Zdjęcia wykonałam w roku 2012 i zupełnie zapomniałam o tym obiekcie aż do dziś.

Re: Mysłowice - stare napisy

: środa 26 paź 2016, 00:33
autor: Karolina Kot
Ulica Jana Matejki 2a. Napis zapisano po polsku, ciężko go odczytać w całości.
Najpewniej chodzi w tym przypadku o artykuły spożywcze.

Re: Mysłowice - stare napisy

: czwartek 08 gru 2016, 21:44
autor: Karolina Kot
Ulica Bernarda Świerczyny 12. Spod tynku coś tu nieśmiało wyziera, ale obecnie da się rozpoznać jedynie zarys pojedynczych literek.