Jedlina - Zdrój, stare napisy

Moderator: Velder

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Jedlina - Zdrój, stare napisy

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 sty 2020, 06:34

Stary napis zachowany na bocznej ścianie budynku przy ulicy Kłodzkiej 5 w Jedlinie - Zdroju (Bad Charlottenbrunn), w powiecie wałbrzyskim.
Zdjęcia wykonałam w styczniu 2020 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Ulica Kłodzka 5 (1).JPG
Ulica Kłodzka 5 (1).JPG (110.73 KiB) Przejrzano 3584 razy
Ulica Kłodzka 5 (3).JPG
Ulica Kłodzka 5 (3).JPG (132.79 KiB) Przejrzano 3584 razy
Ulica Kłodzka 5 (2).JPG
Ulica Kłodzka 5 (2).JPG (127.83 KiB) Przejrzano 3584 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Jedlina - Zdrój, stare napisy

Postautor: Karolina Kot » wtorek 21 sty 2020, 06:38

Dworzec kolejowy Jedlina Górna przy ulicy Kłodzkiej.
Słabo dostrzegalna dawna nazwa stacji:"Steingrund".
Załączniki
Stacja Jedlina Górna - Steingrund, Kamieńsk Wałbrzyski (3).JPG
Stacja Jedlina Górna - Steingrund, Kamieńsk Wałbrzyski (3).JPG (107.13 KiB) Przejrzano 3582 razy
Stacja Jedlina Górna (1).JPG
Stacja Jedlina Górna (1).JPG (116.62 KiB) Przejrzano 3582 razy
Stacja Jedlina Górna (2).JPG
Stacja Jedlina Górna (2).JPG (127.4 KiB) Przejrzano 3582 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Jedlina - Zdrój, stare napisy

Postautor: Velder » czwartek 23 sty 2020, 01:15

Karolina Kot pisze:Stary napis zachowany na bocznej ścianie budynku przy ulicy Kłodzkiej 5 w Jedlinie - Zdroju (Bad Charlottenbrunn), w powiecie wałbrzyskim.

Mam co do tego napisu potencjalne trafienie. Wyczytałem imię August, a początek nazwiska pasuje mi do dwóch osobników z księgi adresowej.
Stawiam na pierwszego z listy, ale tak czy inaczej oboje trudnili się tym samym - czyli wyrobem tkanin z lnu bądź bawełny.
Poniżej 'Augusta' widzę też coś na kształt słowa Weberei (tkalnia) - co by też pasowało do schematu.

Swoją drogą, to nie bardzo rozumiem co zamierzali osiągnąć ci ludzie, którzy próbowali pozbyć się tego napisu, skuwając tynk dokładnie po kształcie liter :lol:
Załączniki
z ksiegi adresowej 1898r.jpg
z ksiegi adresowej 1898r.jpg (111.74 KiB) Przejrzano 3570 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości