Gniewoszów - przedwojenne napisy na Solnej Jamie

Moderator: Velder

Posty: 28352
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Gniewoszów - przedwojenne napisy na Solnej Jamie

Postautor: Karolina Kot » niedziela 23 kwie 2023, 23:37

Nieopodal Gniewoszowa (Seitendorf), wsi położonej w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie, znajduje się ciekawa atrakcja turystyczna: jaskinia Solna Jama.
Jej korytarze okazały się być częściowo zalane wodą, więc eksploracja nie do końca się udała.

Humor poprawiło mi odkrycie, jakiego dokonałam przy wejściu do tego niezwykłego obiektu.

Okazało się, że turyści od lat pozostawiają na marmurach swoje podpisy, głównie wyryte w skale, bądź napisane węglem.
W większości są to współczesne lub XX- wiecznie inskrypcje, zakrawające o wandalizm.

Jednak ponad nimi dostrzegłam coś jeszcze: niemiecki, przedwojenny napis, zamazany przez kogoś po roku 1945.
Niestety, dla mnie jest on całkowicie nieczytelny.

Zdjęcia wykonałam w kwietniu 2023 roku i mam cichą nadzieję, że to moje znalezisko (a jestem pewna, że nie pierwsza toto zauważyłam), trafi do przyszłych przewodników turystycznych i uczyni wycieczkę niebieskim szlakiem jeszcze bardziej atrakcyjną.
Załączniki
Napis (1).jpg
Napis (1).jpg (161.62 KiB) Przejrzano 584 razy
Napis (2).jpg
Napis (2).jpg (92.39 KiB) Przejrzano 584 razy
Napis (4).jpg
Napis (4).jpg (126.78 KiB) Przejrzano 584 razy
Napis (3).jpg
Napis (3).jpg (123.64 KiB) Przejrzano 584 razy
Napis (5).jpg
Napis (5).jpg (272.19 KiB) Przejrzano 584 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28352
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec -> Frankenstein

Re: Gniewoszów - przedwojenne napisy na Solnej Jamie

Postautor: Karolina Kot » niedziela 23 kwie 2023, 23:41

A tak wyglądają pozostałe napisy, zauważone na ścianie groty:
Załączniki
Napisy (1).jpg
Napisy (1).jpg (131.47 KiB) Przejrzano 583 razy
Napisy (3).jpg
Napisy (3).jpg (146.85 KiB) Przejrzano 583 razy
Napisy (2).jpg
Napisy (2).jpg (121.8 KiB) Przejrzano 583 razy
Napisy (4).jpg
Napisy (4).jpg (127.7 KiB) Przejrzano 583 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości