Ligota Mała - stary napis

Moderator: Velder

Posty: 28025
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Ligota Mała - stary napis

Postautor: Karolina Kot » wtorek 27 lut 2024, 22:26

W Ligocie Małej (Klein Ellguth), niedużej miejscowości o średniowiecznym rodowodzie, położonej w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza, nieopodal grodziska i ruin dworu (Schloss Klein Ellguth), na północnej ścianie frontowej jednego z budynków dawnego dominium dworskiego (gospodarstwo z numerem 21), zachowała się wmurowana, kamienna tablica z niemieckim napisem, najpewniej o charakterze fundacyjnym.
Mnie nie udało się jej odczytać, a nawet wykonać sensownie wyglądających zdjęć (zapadający zmrok + aparat w telefonie będącym mocno po przejściach).
Ale okazuje się, że na stronie :arrow: polska-org.pl jednemu z Użytkowników portalu udało się co nieco odczytać:

FREIHERR VON BISSAU 1852


Pasowałoby wybrać się tam jeszcze raz z porządną lustrzanką z teleobiektywem (wiem, kto ma taką i być może pożyczyłby sprzęt), ale zastanawiam się, czy mi się chce jeszcze raz brnąc przez tę groblę...
Latem jest ona zapewne nie do pokonania z powodu roślinności, a zimą jest tu jedno bagno i w dodatku aż roi się od dzików, z którymi mam od pięciu lat mocno na pieńku za klapę i chłodnicę w Archimedesie.

Zdjęcia wykonałam w lutym 2024 roku.
Załączniki
Napis na ścianie frontowej dominium (1).jpg
Napis na ścianie frontowej dominium (1).jpg (149.22 KiB) Przejrzano 71 razy
Napis na ścianie frontowej dominium (2).jpg
Napis na ścianie frontowej dominium (2).jpg (139.76 KiB) Przejrzano 71 razy
Napis na ścianie frontowej dominium (5).jpg
Napis na ścianie frontowej dominium (5).jpg (104.52 KiB) Przejrzano 71 razy
Napis na ścianie frontowej dominium (4).jpg
Napis na ścianie frontowej dominium (4).jpg (126.71 KiB) Przejrzano 71 razy
Napis na ścianie frontowej dominium (3).jpg
Napis na ścianie frontowej dominium (3).jpg (138.53 KiB) Przejrzano 71 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości