Wrocław - stare napisy

Moderator: Velder

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wrocław - stare napisy

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 17 paź 2022, 06:38

Ulica Tadeusza Kościuszki 34.
Długo stałam i gapiłam się na to przepiękne cudo jak żaba na piorun, nie mogąc wyjść ze zdumienia, jakim cudem udało mi się dotychczas nie zauważyć tak pięknego napisu!
Ano podczas moich wcześniejszych wizyt nie miałam szans tego zrobić!

Niemieckie nazwisko, polski szyld. Historia wychodzi spod tynku zabytkowej kamienicy z XIX wieku.

Na szyldzie kamienicy przy ul. Kościuszki 37 we Wrocławiu pojawiło się nazwisko przedwojennego właściciela. Pokryte złotem szklane płytki zatynkowano po wojnie i słuch o panu Stillerze zaginął.

04.02.2020
Źródło
Załączniki
Ulica Tadeusza Kościuszki 34 (2).JPG
Ulica Tadeusza Kościuszki 34 (2).JPG (90.49 KiB) Przejrzano 1034 razy
Ulica Tadeusza Kościuszki 34 (1).JPG
Ulica Tadeusza Kościuszki 34 (1).JPG (92.73 KiB) Przejrzano 1034 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wrocław - stare napisy

Postautor: Karolina Kot » sobota 04 mar 2023, 09:34

Ulica Świętego Mikołaja 65, budynek Wrocławskich Zakładów Zielarskich "Herbapol", czyli dawny dom handlowy "Viktoriahaus" z końca XIX wieku.
Wysoko pod dachem zachował się napis z nazwiskiem Georga Hartera, inwestora, a zarazem architekta, który zaprojektował ten ciekawy obiekt.
Załączniki
Ulica Świetego Mikołaja 65.jpg
Ulica Świetego Mikołaja 65.jpg (72.49 KiB) Przejrzano 888 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Wrocław - stare napisy

Postautor: Karolina Kot » środa 06 wrz 2023, 23:13

Ulica Miernicza 4 w rejonie mojego ulubionego "Trójkąta Bermudzkiego", gdzie zazwyczaj podczas wizyt we Wrocławiu parkuję mojego Archimedesa, bo idealnie zlewa się z tłem.
Wiosną 2023 roku, podczas remontu elewacji, odkryto przedwojenne, niemieckie napisy.
Inwestor zrobił najlepszą rzecz, jaka można było zrobić - zakonserwował je i wyeksponował.

Poniżej artykuł z dnia 6 kwietnia 2023 roku, autorstwa pani Anety Kolesińskiej:

Wrocław wciąż odkrywa poniemieckie napisy na budynkach. Czy szyld kamienicy przy ulicy Mierniczej zostanie odnowiony?

Ulica Miernicza we Wrocławiu dawniej Lützowstraße położona na Przedmieściu Oławskim jest jedną z nielicznych wrocławskich ulic, gdzie przetrwała w całości zabudowa sprzed II wojny światowej. Kamienice zamieszkiwane były wówczas głównie przez robotników pobliskich zakładów położonych wzdłuż Oławy przy ul. Traugutta i rzemieślników prowadzących warsztaty na parterach kamienic i w podwórkach.

Niedawno zakończył się remont kamienicy przy ul. Mierniczej 4. Budynek został pięknie odrestaurowany, ma nowe kolory i balkony, które już nie grożą zawaleniem. Przy okazji odkryto stary niemiecki szyld sklepu, w którym przed laty można było kupić owoce i warzywa, artykuły przemysłowe i kable na szpulach. Co się stanie z tym napisem?

Nie wpłynął żaden wniosek w zakresie remontu kamienicy położonej przy ul. Mierniczej 4 we Wrocławiu. Wynika z tego, że remont przeprowadzany jest w oparciu o stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytów we Wrocławiu; jego projekt zapewne nie przewidywał renowacji napisu, ze względu na brak jego rozpoznania na tamtym etapie, powinien jednak przewidywać konieczność powiadomienia organu konserwatorskiego o wszelkich nowych okolicznościach, które pojawią się w trakcie realizacji prac – ze względu na położenie kamienicy na terenie Przedmieścia Oławskiego wpisanego do rejestru zabytków. DWKZ nie otrzymał żadnego zgłoszenia w tej sprawie. Mimo to, nasi inspektorzy pojawią się w terenie celem oceny sytuacji i podjęcia dalszych ustaleń. Zachowanie i konserwacja tego typu elementów, podobnie jak napisów powojennych - o ile są oryginalne i ich stan zachowania na to pozwala - jest możliwe; mamy już doświadczenie w analogicznych sprawach – pisze Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Źródło

W czerwcu 2023 roku napis był już odnowiony. Po zakończeniu remontu elewacja kamienicy będzie prezentować się świetnie.

Moje zdjęcia pochodzą z września 2023 roku.
Załączniki
Ulica Miernicza 4  (1).JPG
Ulica Miernicza 4 (1).JPG (141.71 KiB) Przejrzano 709 razy
Ulica Miernicza 4  (4).JPG
Ulica Miernicza 4 (4).JPG (83.14 KiB) Przejrzano 709 razy
Ulica Miernicza 4  (3).JPG
Ulica Miernicza 4 (3).JPG (64.11 KiB) Przejrzano 709 razy
Ulica Miernicza 4  (2).JPG
Ulica Miernicza 4 (2).JPG (83.7 KiB) Przejrzano 709 razy
Ulica Miernicza 4  (5).JPG
Ulica Miernicza 4 (5).JPG (57.15 KiB) Przejrzano 709 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości