Pawłowiczki - Rzeczyce, kwatera na cmentarzu parafialnym

Moderator: Markov

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Pawłowiczki - Rzeczyce, kwatera na cmentarzu parafialnym

Postautor: Markov » wtorek 18 gru 2018, 00:43

Niewielka kwatera, a właściwie trzy pojedyncze mogiły żołnierzy armii niemieckiej na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Jakuba i Andrzeja. Napisy na krzyżach nadgryzione zębem korozji daje się odczytać z trudem, zawierają nazwiska żołnierzy, daty urodzenia i śmierci oraz jednostkę wojskową.
Spoczynek znaleźli tu żołnierze elitarnej Gwardii Pruskiej.

DER MUSKETIER PAUL GAJDA
GR. GARDE RGT. 4. 2 KOMP
GEB.11.6. 1896 GEST. 4.2.1915

DER MUSKET. ALOIS SMYKALLA
3 GARDE INF RGT. Z. F. 10. KOMP
GEB. 27.11.1895 GEST. 18.11.1916

DER GRENAD. JOSEF BORSUTZKY
LEHR INFTR. RGT 10 KOMP
GEB. 21.11.1884 GEST. 10 (lub 18 bądź 19, trudno czytelne). 10.1915.

Same miejscowe nazwiska, tym bardziej że udało się nawiązać pogawędkę z miłą panią czyszczącą w sąsiedztwie grób i znała nazwisko Smykalla, rodzina o takim nazwisku nadal mieszka w Pawłowiczkach. Ponadto pani owa powiedziała, że żaden z tych żołnierzy nie zginął ani nie zmarł w pobliżu, ich zwłoki skądś zostały przywiezione, niestety nie wiedziała skąd.
Jeśli jakimś cudem rodzinom udało się sprowadzić szczątki swoich bliskich zmarłych w szpitalach bądź poległych na froncie w rodzinne strony, to ciągle pozostaje pytanie, dlaczego aż trzech mieszkańców malutkiej przecież miejscowości służyło w tak elitarnej formacji.

Na koniec smutna niestety rzecz, pani owa mówiła też, że czynione są starania o ekshumację tych nieszczęśników i przeniesienie na cmentarz zbiorczy do Siemianowic. Mam nadzieję, że zachowane zostanie status quo i tak pożądane miejsca przy samej alejce dalej pozostaną zajęte. Cmentarz odwiedziłem 4 lata temu, więc pora by znów tam zajrzeć i sprawdzić czy gwardziści spoczywają na swoim miejscu.


Dzięki ludziom dobrej woli, którym dziękuję, i facebookowi jestem rad dodać coś takiego:

SMYKALLA, Alois *27.11.1895 Warmunthau, +Oppeln, nach schwerer Verwundung gestorben.

BORSUTZKY, Joseph, Gefreiter *Rzetzitz, Cosel +in Festungslazarett Universitätsklinik Breslau gestorben nach schwerer Verwundung.
Załączniki
DSCF3975.JPG
DSCF3975.JPG (197.81 KiB) Przejrzano 4079 razy
DSCF3977.JPG
DSCF3977.JPG (189.92 KiB) Przejrzano 4079 razy
DSCF3979.JPG
DSCF3979.JPG (99.63 KiB) Przejrzano 4079 razy

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pawłowiczki - Rzeczyce, kwatera na cmentarzu parafialnym

Postautor: Karolina Kot » sobota 12 lis 2022, 11:15

Markov pisze:Na koniec smutna niestety rzecz, pani owa mówiła też, że czynione są starania o ekshumację tych nieszczęśników i przeniesienie na cmentarz zbiorczy do Siemianowic.


Cmentarz w Siemianowicach Śląskich przeznaczony jest dla żołnierzy niemieckich z czasów II Wojny Światowej.
Nie wydaje mi się, by chodziło o ekshumację tych trzech mogił. To raczej pomyłka.
A może w okolicy jest jeszcze jakiś inny grób, o którym nie wiemy, tym razem z okresu II Wojny Światowej?

Zdjęcia wykonałam w dniu 11 listopada 2022 roku, w rocznicę zakończenia Wielkiej Wojny i w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tamtego dnia odwiedziłam wiele miejsc pamięci dotyczących I Wojny Światowej i tak jakoś tak wyszło, że Archimedes wiózł mnie od grobu do grobu, od pomnika, do pomnika.
Gdy pomodliłam się za tych trzech żołnierzy z Pawłowiczek, za moimi plecami zaczął bić kościelny dzwon.
Załączniki
Kwatera z I Wojny Światowej (1).JPG
Kwatera z I Wojny Światowej (1).JPG (146.76 KiB) Przejrzano 989 razy
Kwatera z I Wojny Światowej (2).JPG
Kwatera z I Wojny Światowej (2).JPG (131.36 KiB) Przejrzano 989 razy
Kwatera z I Wojny Światowej (3).JPG
Kwatera z I Wojny Światowej (3).JPG (121.68 KiB) Przejrzano 989 razy
Kwatera z I Wojny Światowej (5).JPG
Kwatera z I Wojny Światowej (5).JPG (131.76 KiB) Przejrzano 989 razy
Kwatera z I Wojny Światowej (4).JPG
Kwatera z I Wojny Światowej (4).JPG (134.33 KiB) Przejrzano 989 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość