Kolnowice - kwatera wojenna z I Wojny Światowej ?

Moderator: Markov

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kolnowice - kwatera wojenna z I Wojny Światowej ?

Postautor: Karolina Kot » wtorek 24 maja 2022, 06:30

Mnie to zawsze gdzieś gna i gna po tym świecie, niby bez celu...

We wsi Kolnowice (Kohlsdorf), położonej w powiecie prudnickim, w gminie Biała, znajduje się XIX-wieczny kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Podczas mojej wizyty oczywiście zamknięty na trzy spusty.
Za kościołem rozciąga się cmentarz ze współczesnymi grobami. Przedwojenne pochówki starannie splantowano, a zachowane nagrobki ustawiono pod murem w formie lapidarium.

Ale coś rzuciło mi się w oczy: duża, kamienna Pieta, dokładnie taka, jakie spotyka się na pomnikach z okresu Wielkiej Wojny bądź na wojennych cmentarzach.

Pamiątki Wielkiej Wojny (1).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (1).JPG (86.89 KiB) Przejrzano 868 razy
Pamiątki Wielkiej Wojny (3).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (3).JPG (89.16 KiB) Przejrzano 868 razy
Pamiątki Wielkiej Wojny (5).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (5).JPG (89.73 KiB) Przejrzano 868 razy
Pamiątki Wielkiej Wojny (4).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (4).JPG (87.11 KiB) Przejrzano 868 razy
Pamiątki Wielkiej Wojny (2).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (2).JPG (105.63 KiB) Przejrzano 868 razy



Współczesny napis "Rodakom poległych na wojnach, spoczywających na różnych cmentarzach" tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że "coś jest na rzeczy".
Rozejrzałam się. I w tym momencie spod cmentarnego muru dobiegł do moich uszów trzask. Nie jakiś nieziemski, z zaświatów, ale taki zwyczajny, jakby gałąź się złamała.
Spojrzałam w tamtym kierunku, nie dostrzegając nikogo.
I przetarłam oczy ze zdumienia!

Pamiątki Wielkiej Wojny (6).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (6).JPG (97.82 KiB) Przejrzano 868 razy


Pod murem stało samotne, na 100% przemieszczone z pierwotnej lokalizacji, żeliwne epitafium żołnierza Wielkiej Wojny. Paul Elsner urodził się w dniu 8 stycznia 1889 roku, zmarł natomiast w dniu 24 września 1916 roku.
Skąd się ten nagrobek tutaj wziął? Czyżby w malutkiej wsi, nie posiadającej nawet pomnika wojennego (przynajmniej na tę chwilę nie wiem o takowym), istniała kwatera wojenna?

Pamiątki Wielkiej Wojny (7).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (7).JPG (142.58 KiB) Przejrzano 868 razy
Pamiątki Wielkiej Wojny (9).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (9).JPG (135.09 KiB) Przejrzano 868 razy
Pamiątki Wielkiej Wojny (8).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (8).JPG (48.41 KiB) Przejrzano 868 razy


Na pomniku z sąsiednich Miłowic nie ma wymienionego Pula Elsnera. Jest za to Albert Elsner, zmarły w Boże Narodzenie 1916 roku. Paula Elsnera nie znajdziemy także na obelisku ze Śmicza.

I mamy zagadkę.
Może kiedyś uda się ją rozwikłać?

Zdjęcia wykonałam w maju 2022 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Pamiątki Wielkiej Wojny (10).JPG
Pamiątki Wielkiej Wojny (10).JPG (81.66 KiB) Przejrzano 868 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości