Prudnik - mogiła z I Wojny Światowej na cmentarzu żydowskim

Moderator: Markov

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prudnik - mogiła z I Wojny Światowej na cmentarzu żydowskim

Postautor: Karolina Kot » środa 19 paź 2022, 06:34

W Prudniku (Neustadt), w południowo wschodnim narożniku cmentarza żydowskiego, znajdującego się przy ulicy Kolejowej, dostrzegłam pozbawioną symbolów kamienną macewę, poświęconą pamięci młodego mężczyzny.
21-letni Alfred Doctor "umarł za ojczyznę" w Rumunii, w czasie I Wojny Światowej, w dniu 24 lutego 1917 roku.
Okoliczności jego śmierci nie są mi znane, nie mam także pojęcia, czy Alfred był żołnierzem no i co robił w Rumunii.

Wygląda na to, że grób nie jest symbolicznym miejscem pochówku i zwłoki sprowadzono do Prudnika.

Może kiedyś uda nam się wyjaśnić historię życia i śmierci Alfreda Doctora.
Załączniki
Alfred Doctor (1).jpg
Alfred Doctor (1).jpg (161.01 KiB) Przejrzano 1319 razy
Alfred Doctor (3).jpg
Alfred Doctor (3).jpg (163.7 KiB) Przejrzano 1319 razy
Alfred Doctor (2).jpg
Alfred Doctor (2).jpg (117.89 KiB) Przejrzano 1319 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2055
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Prudnik - mogiła z I Wojny Światowej na cmentarzu żydowskim?

Postautor: kusmanek » środa 19 paź 2022, 11:25

Według informacji zawartych w listach strat (Verlustlisten) Alfred Doctor został ranny jedenastego lutego 1917 roku. Niestety nie podano informacji gdzie to się stało. Wychodzi na to, że Alfred zmarł w wyniku odniesionych ran.
Born to make history

Posty: 68
Rejestracja: czwartek 23 gru 2021, 23:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prudnik - mogiła z I Wojny Światowej na cmentarzu żydowskim?

Postautor: krzymen » czwartek 20 paź 2022, 21:16

Karolina Kot pisze: 21-letni Alfred Doctor "umarł za ojczyznę" w Rumunii, w czasie I Wojny Światowej, w dniu 24 lutego 1917 roku.
(…) Wygląda na to, że grób nie jest symbolicznym miejscem pochówku i zwłoki sprowadzono do Prudnika.

Alfred Doctor zmarł 24 listopada 1917 r. – na grobie wyryto „11” (jedenaście), a nie „II” (dwójka rzymska). To jest grób a nie symboliczne upamiętnienie.
Napis „Hier ruht” – Tu spoczywa.
kusmanek pisze:Według informacji zawartych w listach strat (Verlustlisten) Alfred Doctor został ranny jedenastego lutego 1917 roku. Niestety nie podano informacji gdzie to się stało. Wychodzi na to, że Alfred zmarł w wyniku odniesionych ran.

Według DVL (Preußen 979) z 02.11.1917 (2.November 1917) DOCTOR Alfred ur. 9.10. (w 1917 nie podawano już stopnia wojskowego ani rocznej daty urodzenia – jedynie dzień i miesiąc) w Neustadt O. S. (czyli w Prudniku) został ciężko ranny (schwer verwundet).
Według historii pułkowej – Das Grenadier Regiment König Friedrich Wilhelm IV (1. Pommersches) Nr. 2 im WeltkriegeGrenadier Alfred Doctor, żołnierz 6 kompanii Grenadier Regiment König Friedrich Wilhelm IV (1. Pommersches) Nr. 2 zginął (gefallen) nad rzeką Seret. Prawdopodobnie był ciężko ranny i pomyłkowo zapisano go jako poległego. Pułk przebywał na Bukowinie (Rumunia) nad rzeką Seret co najmniej od stycznia do lipca 1917.
Alfred Doctor z Neustadt O.S.znajduje się także w Gedenkbuch des Reichsbund Jüdischer Frontsoldaten (Księga Pamiątkowa Związku Żydowskich Żołnierzy Frontowych) jako żołnierz 6 K Grd. R. 2 zmarły 24.11.1917.

Generał Admin
Posty: 2055
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Prudnik - mogiła z I Wojny Światowej na cmentarzu żydowskim?

Postautor: kusmanek » czwartek 20 paź 2022, 21:41

Faktycznie, to 11 a nie II, dopiero teraz zauważyłem - Niemcy nie używają rzymskich liczb (i ich nie znają ;)).
Szczerze mówiąc, czekałem na Twoje uzupełnienie ;)
Born to make history

Posty: 28031
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Prudnik - mogiła z I Wojny Światowej na cmentarzu żydowskim?

Postautor: Karolina Kot » czwartek 20 paź 2022, 23:05

Rzeczywiście, to listopad. Mój czeski błąd.
24 lutego to data urodzin Conana i pewnie dlatego tak to odczytałam.

Cieszę się bardzo, że coś się Wam udało ustalić o tym człowieku! :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość