Poszukujemy kościoła w Małopolsce

Dział poświecony archiwalnym fotografiom i próbie identyfikacji ukazanych na nich miejsc i obiektów.
Posty: 642
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Poszukujemy kościoła w Małopolsce

Postautor: Gatoma » środa 08 sie 2018, 18:07

Gdzie jest ten kościół?
Załączniki
kosciol.jpg
kosciol.jpg (155.32 KiB) Przejrzano 5726 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 21 maja 2019, 10:58 przez Gatoma, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 642
Rejestracja: sobota 30 cze 2018, 15:29

Re: Poszukujemy kościoła w Małopolsce

Postautor: Gatoma » piątek 10 sie 2018, 05:39

Mała wskazówka. Niedaleko kościoła stoi dwór obronny. Teraz powinno być łatwiej :)

Posty: 237
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Poszukujemy kościoła w Małopolsce

Postautor: Kama » czwartek 16 mar 2023, 21:39

Szukałam na Forum miejsca, w którym mogłabym zadać pytanie dotyczące starej fotografii i poprosić o próbę rozpoznania budynku na niej uwiecznionego.

Trafiłam do tego działu, przejrzałam wszystkie cztery wątki, z których ostatni okazał się nierozwiązaną zagadką sprzed prawie pięciu lat! Ponieważ wszelkie zagadki budzą we mnie instynkty łowieckie, natychmiast podjęłam wyzwanie i oto rezultat kwerendy :arrow:

Udajemy się do Zatora – miasta położonego w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, nad rzeką Skawą, znanego głównie z hodowli karpia królewskiego (to dawniej) ale również parków rozrywki.

Przedmiotem zagadki jest kościół parafialny pw. św. Andrzeja, znajdujący się w Graboszycach – wsi położonej 4 km na południe od Zatora.
Świątynia jest datowana na rok 1585, zbudowana w konstrukcji zrębowej, nakryta dachem dwuspadowym o różnej wysokości kalenicy. Od zachodu dostawiono w 1617 r. wieżę izbicowa, którą podwyższono o piętro w XVIII w. i nakryto baniastym hełmem. Osobliwością kościoła jest piętrowa zakrystia przy północnej ścianie prezbiterium oraz barokowe wyposażenie z XVII - XVIII w., m.in. krucyfiks na belce tęczowej, ołtarz główny z obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz świętego Andrzeja, wraz ze skrzydłami ołtarza szafkowego z obrazami Ecce Homo i Matki Boskiej Bolesnej z XVI w. (info i foto ze strony Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce).

Drugim zabytkowym obiektem Graboszyc jest dwór obronny, powstały ok. roku 1580 z kamienia i cegły. Właścicielem jego był wówczas Dionizy Brandys herbu Radwan – przez ponad 30 lat dworzanin i sekretarz królów, kolejno: Zygmunta Augusta, Henryka Walezego i Stefana Batorego. Dwór stoi na niewielkim, usypanym wzniesieniu, podkowiastej ziemnej bastei i otoczony jest głęboką fosą.
Po II wojnie stopniowo popadał w ruinę, ale szczęściem został wyremontowany przez osobę prywatną i obecnie wygląda całkiem nieźle, przynajmniej z zewnątrz.
(info i foto ze strony Urzędu Miejskiego w Zatorze).
Graboszyce_kościół_św.Andrzeja..jpg
Graboszyce_kościół_św.Andrzeja..jpg (87.07 KiB) Przejrzano 927 razy

Graboszyce_Dwór_obronny..jpg
Graboszyce_Dwór_obronny..jpg (93.43 KiB) Przejrzano 927 razy


Moje pytanie może poczekać ;)

Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Poszukujemy kościoła w Małopolsce

Postautor: Karolina Kot » czwartek 16 mar 2023, 21:45

A tyle razy widziałam te budynki. :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Identyfikacja miejsc na podstawie archiwalnych fotografii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości