Strona 1 z 18

Kamienie młyńskie

: poniedziałek 11 sty 2016, 15:36
autor: buba
Wystepuja czasem przy mlynach a czasem w innych miejscach, znaczac miejsca nieistniejacych mlynow, lub tam gdzie je ktos polozyl...

Ladne widzielismy w mlynie w Nowogrodzcu

Obrazek

czy w Rydzynie przy wiatraku

Obrazek

Obrazek


Świerczyna-opuszczony wiatrak

Obrazek

gdzies w rejonie wsi Morawin

Obrazek

Re: Kamienie młyńskie

: poniedziałek 11 sty 2016, 19:16
autor: Karolina Kot
Oto kilka moich kamieni z miejscowości położonych w województwach małopolskim i śląskim. Bardzo lubię tego typu relikty, bo obok kanału młynówki są one najtrwalszymi elementami wskazującymi na istnienie w danej okolicy młyna.
Znalezienie czegoś takiego w ruinach niejasnego pochodzenia od razu ukierunkowuje tor myślenia. Potem wystarczy jedynie zajrzeć do starych map, by się upewnić.

Re: Kamienie młyńskie

: środa 27 sty 2016, 23:37
autor: Karolina Kot
Łubowice, wieś położona w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik.
Kamienie młyńskie z lapidarium na starym cmentarzu:

Re: Kamienie młyńskie

: niedziela 31 sty 2016, 23:01
autor: Karolina Kot
Przybynów, wieś położona w powiecie myszkowskim, w gminie Żarki. Kamienie zauważone na terenie "Miniskansenu Wsi Jurajskiej".

Re: Kamienie młyńskie

: niedziela 21 lut 2016, 22:51
autor: Karolina Kot
Dwa kamienie z dwóch różnych młynów, napędzanych niegdyś wodami Racławki. Zauważyłam je w Racławicach w powiecie krakowskim, w gminie Jerzmanowice - Przeginia.

Re: Kamienie młyńskie

: czwartek 26 maja 2016, 23:53
autor: Karolina Kot
Wieś Łowkowice w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki. Kolekcja kamieni młyńskich, znajdująca się obok przystosowanego na potrzeby baru zabytkowego wiatraka:

Re: Kamienie młyńskie

: czwartek 26 maja 2016, 23:58
autor: Karolina Kot
Krapkowice. U stóp murów obronnych, nieopodal zachowanej do dziś Wieży Bramy Górnej, na trawniku przy ulicy Basztowej, dostrzegłam coś, co nie może być niczym innym, jak tylko przedwojennymi kamieniami młyńskimi.
Relikt ten posiada nawet sygnaturę.

Re: Kamienie młyńskie

: niedziela 05 cze 2016, 20:50
autor: Karolina Kot
Czas na kilka informacji teoretycznych. ;)

Oto para oryginalnych kamieni młyńskich, tak zwanych "francuzów", wykonanych z wydobywanych pod Paryżem krzemieni łączonych cementem. Pochodzą z młyna Boronia w Dolinie Prądnika.
Dolny kamień, nazywany leżakiem, był gładki i pozostawał w złożeniu nieruchomo. Górny, tak zwany biegun, posiadał specjalne rowki umożliwiające rozprowadzanie mielonego ziarna i był napędzany w ruch za pomocą koła młyńskiego i mechanizmu przekładni.
Ziarno wsypywało się od góry między oba kamienie, oddalone od siebie na wysokość około 2-3 mm, przez centralnie zlokalizowany otwór w biegunie, zwany okiem kamienia młyńskiego.
Krawędzie kamieni wymagały od czasu do czasu ostrzenia, najczęściej zadanie to powierzano wędrującemu między osadami młyńskimi specjaliście. Czynność ta nazywała się "nakuwaniem kamieni".

Dużo gorsze jakościowo kamienie, wykonane z rodzimego piaskowca, nazywane były "śląskimi". Ich zaletą była niska cena, jednak nie były one tak trwałe, a powstała na nich mąka często zawierała ziarenka kwarcu i strzelała w zębach, więc bogatsi młynarze inwestowali w sprowadzane z daleka (najczęściej zimą na saniach) "francuzy", bo w końcu nikt chyba nie przepada z piaskiem w chlebie...

Obecnie w miejsce zabytkowych kamieni w młynie Boronia zamontowano ich współcześnie wykonane odpowiedniki, sprowadzone aż z Holandii (do dziś używa się tam wiatraków do mielenia np. ziół, farb itp).
Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2016 roku, a informacje uzyskałam podczas zwiedzania "Boroniówki" - serdecznie polecam!

Re: Kamienie młyńskie

: niedziela 19 cze 2016, 23:54
autor: Karolina Kot
Wygiełzów, Nadwiślański Park Etnograficzny. Tuż obok młyna z Sadka i przylegającej doń kurnej chaty wyeksponowano dwa bardzo silnie uszkodzone złożenia kamieni młyńskich.
Widać dość wyraźnie, które to leżak, a które biegun, bez problemu dostrzeżemy także "oko kamienia" oraz wgłębienie, w którym zamontowana była paprzyca (zaznaczyłam je na ostatnim zdjęciu).

Co ciekawe - paprzyca, zwana także kuszabą, weszła na stałe do polskiej hareldyki!

Re: Kamienie młyńskie

: wtorek 30 sie 2016, 19:27
autor: pasqudek
Dorzucę kola młyńskie i 3 żarna
Podziękowania dla rodziny prowadzącej zrekonstruowaną kuźnię wiejską.
Zdjęcia wykonane z sierpniu 20016 w Ustroniu.